auto motor i sport poleca:

Citroën GT prototyp – reality show

Poleć ten artykuł:

Witamy w realu. Początkowo Citroën zaprojektował supersportowego GT tylko na potrzeby gry przeznaczonej na Play- Station. Ale rzeczywistość wirtualna mu nie wystarczyła i piksele zamienił na włókno węglowe.

Citroën GT prototyp Zobacz całą galerię

Istnieje tylko jedno GT stworzone przez Citroëna. A mimo to będą się nim ścigać miliony ludzi - na PlayStation, symulatorze jazdy stworzonym przez Sony. Dwumiejscowy samochód ze skrzydlatymi drzwiami powstał specjalnie na potrzeby gry Gran Turismo 5, ale awansował i dziś może jeździć po prawdziwych drogach.

W każdym razie jako prototyp, bo Francuzi nie zamierzają produkować go seryjnie - jest zbyt wyszukany w porównaniu z rozsądnymi modelami Citroëna i za bardzo ekstremalny. I wygląda zbyt groźnie. Wystarczy spojrzeć temu autu w twarz, by zobaczyć, że to drapieżna bestia. Przymrużone ślepia reflektorów z diodami LED szykują się do ataku, otwarty pysk zastygł w oczekiwaniu.

GT to pięciometrowy stwór, szeroki na ponad dwa metry, ale sięgający ledwie do pępka tym, co odważą się koło niego stanąć. Jak żaden inny sportowy samochód, budzi respekt, wręcz potrafi przestraszyć - i to na żywo bardziej niż w komputerowej grze. Prototypowy egzemplarz to owoc żmudnej pracy stylisty Citroëna Takumi Yamamoto oraz jego przyjaciela i kolegi ze studiów Kazunori Yamauci z firmy Polyphony, która opracowała grę Gran Turismo.

To oni dwaj przekonali swoich szefów do umieszczenia francuskiego auta w grze komputerowej. Że Citroën zechce ten projekt zmaterializować w stali i tworzywie z włókna węglowego, Yamamoto nie przypuszczał nawet w snach. Wszak tradycja budowy aut sportowych jest u Citroëna nadzwyczaj skromna - do dzisiaj były to zawsze przyciągające wzrok modele studyjne. GT przebija je wszystkie i na dodatek jeździ!

To właśnie dlatego, że wyglądał tak nieziemsko i nierealnie, Citroën GT zachwycił zwiedzających zeszłej jesieni salon samochodowy w Paryżu. Niejeden z nich pomyślał sobie: "Że też jeszcze znajdują się producenci, którzy ważą się na coś takiego". Ale czego jak czego, odwagi w tworzeniu ekstrawaganckich kształtów Citroënowi nigdy nie brakowało - przykładem chociażby seryjnie produkowany model C4 Coupé.

Wnętrze przypominające współczesną rzeźbę mogłoby pochodzić z jakiegoś wehikułu czasu. Pasażerowie balansują w nim pomiędzy przednimi słupkami dachowymi, w których zakotwiczone są drzwi przypominające skrzydła mewy. To taki łagodniejszy wariant drzwi odchylanych ku górze, bardziej litościwy dla kręgosłupa wsiadających i wysiadających z Citroëna GT. Zanurzeni we wnętrzu pulsującym czerwonym światłem poczują się jak przeniesieni w świat hollywoodzkiego klasyka "Powrót do przyszłości".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 293 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Citroen | GT | prototyp | Coupe

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij