auto motor i sport poleca:

Co Alfa ma? – Brera

Poleć ten artykuł:

Alfa Romeo Brera Zobacz całą galerię

Przez lata Alfa Romeo była jak dziewczyna, wprawdzie piękna, ale leniwa i humorzasta. Niby się uczyła, ale wydawało się, że dzień, w którym coś z tego będzie, nie nadejdzie nigdy. A jednak. Po "159", inną naturę Alfy ukazuje Brera.

Co Brera miała? Brera miała pobudzać wyobraźnię. I przez ostatnie trzy i pół roku nie przestawała tego robić - najpierw jako jeden z najwspanialszych concept carów oglądanych przez niegodne ludzkie oko, a od paru miesięcy już w wersji gotowej zstąpić na drogi.

Teraz, druga z nowej generacji Alf ma zepsuć humor wszystkim - od Audi TT po BMW serii 3 coupé. Brera jest stylizowana przez Giugiaro, a do masowej produkcji przygotowana przez Pininfarin ę. Z wyglądu nadwozie najnowszej Alfy mieści się gdzieś pomiędzy diabelsko atrakcyjnym a nieziemsko pięknym. Jedyna różnica w stosunku do concept cara z 2002 roku to większy przedni zwis nadwozia, co wymusiła konstrukcja wersji seryjnej. Brera jest oparta na tej samej platformie technologicznej, jaką ma limuzyna 159 i dzieli z tą ostatnią 55% wszystkich organów. Identyczny jak w większym sedanie jest układ zawieszenia (podwójne wahacze poprzeczne z przodu i układ wielowahaczowy z tyłu), ale zestrojony odpowiednio do krótszego o 175 mm rozstawu osi Brery.

Wydawało się, że klasyczna, segmentowa budowa konsoli to przeżytek, ale nie dla Alfy. Spośród wszystkich masowych producentów, chyba tylko Alfa może zrobić tak na wskroś tradycyjną deskę rozdzielczą, która wygląda współcześnie. Identyczna jak w "159", konsola Brery jest małym dziełem sztuki - wysoka, lekko wychylona w stronę kierowcy, wykończona metalem i ozdobiona prostymi, okrągłymi wylotami układu nawiewu oraz trzema głęboko osadzonymi zegarami.

Jest kilka małych, ale bardzo "klimatycznych" akcentów, jak choćby zwykłe oznaczenia instrumentów - obroty silnika, paliwo, płyn chłodzący i olej to nie jakieś tam obojętne rpm, fuel i im podobne, lecz pełne życia giri, benzina, acqua i olio. Wskazówki wszystkich zegarów startują oczywiście z położenia na godzinie szóstej, a absolutnie wyjątkowe jest "przewijanie" cyfrowego licznika dziennego przebiegu. To niby szczegóły, ale świadczące o tym, że komuś się chciało.

DRAPIEŻNIK SPOD ZNAKU GTA

Brera w najmocniejszej wersji dysponuje wyższą mocą niż Alfy GTA ostatnich lat, co tylko skłania do postawienia pytania - co w takim razie z najgorętszą wersją, Brerą GTA? Alfa nie podaje żadnych oficjalnych informacji, ale jest prawie pewne, że auto pojawi się w 2007 r. i będzie się wyróżniać bardzo agresywną stylizacją. Najbardziej prawdopodobną jednostką napędową Brery GTA jest 3,5-litrowa wersja silnika 3.2 V6, osiągająca moc ponad 300 KM. Pozwoliłaby ona na sprint do "setki" wokoło 6 s. Silnik ten będzie wykorzystywany również przez małe coupé/kabriolet Maserati, które powstanie na płycie podłogowej Brery. Inna możliwość jest bardziej szalona, ale i bardziej smakowita. GTA może stać się mocno "ekstremalna", głównie za sprawą ostrej kuracji odchudzającej. Panele nadwozia z aluminium (być może również z włókna węglowego) pozwoliłyby zaoszczędzić nawet 120 kg. Niektóre informacje wskazują też na możliwość zastosowania silnika 4.2 V8, osiągającego grubo ponad 400 KM. To może okazać się trudne (silniki Brery są montowane poprzecznie), ale jeśli się potwierdzi, powstanie godny rywal dla BMW M i Porsche.

Tagi: Alfa Romeo | Brera | coupe | raport | test

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij