auto motor i sport poleca:

Crossfire i Viper - Jadowite żmije

Poleć ten artykuł:

Dawno, dawno temu samochód służył do przewozu ludzi i towarów. Ale szybko okazało się, że może też dawać radość i przyjemność z jazdy. Dziś auta sportowe to ważny segment rynku. Zwłaszcza w USA, gdzie jeździ ich wiele, w tym najnowszy Chrysler Crossfire, którego oglądamy na tle legendarnego Dodge'a Vipera.

Chrysler Crossfire i Dodge Viper Zobacz całą galerię

Czasy gdy samochód spełniał tylko rolę transportową minęły bezpowrotnie. I dobrze. Auto ma też bawić, cieszyć i podniecać. Szczególnie w Stanach, gdzie wielkie obszary prerii, wiatr we włosach i kowbojskie tradycje zawsze były ważną inspiracją projektantów samochodów. I tak jest do dzisiaj. Właśnie do sprzedaży, i to nie tylko za oceanem, ale też w Europie, w tym w Polsce, wchodzi bardzo amerykański Chrysler Crossfire. By jak najprecyzyjniej umiejscowić go w segmencie samochodów sportowych, porównajmy go, oczywiście z zachowaniem proporcji, bo to mocno różne samochody, z najlepszym i najszybszym w tej klasie - legendarnym Dodge'em Viperem. I to nie z takim wprost dostępnym w handlu, ale z topowym, wyznaczającym standardy dla innych i określającym "koniec skali" - wyścigowym Viperem GTS w wersji ACR (American Car Racing).

Oba auta, które otrzymałem do testu łączy wspólna filozofia - tradycja, klasyka, piękne, rasowe, dwuosobowe nadwozie, duży mocny silnik, oczywiście ortodoksyjny, tylny napęd i wyraźny wstręt do nadmiernej elektroniki. A podejście takie to kontynuacja legendy kultowych amerykańskich aut - Mustanga, Camaro czy Corvetty. Od kilku lat chorążym dumnie niosącym flagę potężnej armii amerykańskich aut sportowych jest właśnie prawie 500-konny Viper GTS/ACR.

Wydarzenie obecnego sezonu to wkroczenie na tę arenę Chryslera Crossfire'a. Ładny i żwawy to samochód. Oczywiście z Viperem, królem torów wyścigowych nie da się nim wygrać, ale przyjrzeć się warto. "Krosfajer" przede wszystkim pięknie wygląda. Klasyczna, sportowa, muskularna, może nawet trochę atletyczna sylwetka, z przodu mocno amerykańska, z tyłu nieco wspominająca genialną, ponadczasową linię Porsche 911. Całość na pewno nie zginie w tłumie. Nawiązanie do szlachetnej linii Porsche ma też swój podtekst i kontekst, bo Amerykanie (i Niemcy) z Chryslera ulokowali fabrykę Crossfire'a w Niemczech właśnie.

Wyróżniki nadwozia to długa, charakterystyczna maska, skrzela na przednich błotnikach i nie stosowany chyba od czasów ubogiej Skody 1000 MB wyraźny "kręgosłup" biegnący środkiem przez cały samochód. Aerodynamiczne nadwozie piękne jak dziewczyna (prawie nie stawia oporu). Widać, że jest to linia rasowa, pełnej krwi. Oczywiście trudno porównać "zewnętrzność" obu aut, bo to kwestia gustu, tym bardziej że Viper był wyraźnie projektowany jako pojazd wyścigowy i dla wielu jego fanów, a raczej wyznawców, jest po prostu ideałem piękna. Jego mikra wysokość (119 cm) przy szerokości 192 cm (zaledwie 62%!) powoduje, że Viper to prawie naleśnik, na widok którego chce się mlaskać oczami. Przednie błotniki zastąpiono największą na świecie maską, wyposażoną w ogromne skrzela. Dach też charakterystyczny, z dwiema nieco obscenicznymi wypukłościami nad... głowami (kaski) kierowcy i pasażera. Prześwit Vipera ze względu na wielgachny przedni spoiler jest maciupeńki, wykluczający wykorzystanie w krajach trzeciego świata, co potwierdziły moje próby użycia go w Warszawie i okolicach. Ale właśnie mały prześwit daje mu tak dynamiczną sylwetkę. Crossfire jest znacznie wyższy, pozwala na jazdę nawet w Polsce.

CROSSFIRE

Nadwozie
2-drzwiowe, 2-miejscowe coupé,
długość x szer. x wys. 4059 x 1766
x 1305 mm, masa własna 1399 kg.

Silnik
Benzynowy, widlasty, 6-cylindrowy,
3 zawory na cylinder, pojemność
skokowa 3199 cm3, moc 160 kW
(215 KM) przy 5700 obr/min, maksymalny
moment obrotowy 310 Nm
przy 3000 obr/min. Skrzynia biegów
mechaniczna, 6-biegowa, lub automatyczna
5-biegowa, napęd tylny.

Osiągi*
Przysp. 0-100 km/h 6,5 s
Prędkość maks. 242 km/h

* - dane fabryczne

W obu autach drzwi mają okna bez ramek, a w Viperze nawet bez klamek (mały przycisk na szybie). W obu też za drzwiami znajdujemy zaledwie dwuosobowe i wielce oryginalne wnętrze. Nowy Chrysler - który ma być autem nie tylko sportowym, ale i trochę luksusowym - ma to wnętrze eleganckie, wyrafinowane, w jednolitym popielatym kolorze. Fotele wygodne, z klasą. Konsola ładna, srebrna, ale nie jest to metal, ale plastikowy ersatz. Żadnych ekranów. Bardziej awangardowy jest design... drzwi - uchwyt to wyszukana srebrna rura, a do tego kieszeń z prostej siatki. Wskaźniki, kierownica (skóra) bez zarzutu. Lewarek skrzyni biegów (automat), ładny srebrny, ale w trybie manualnym (sekwencja) pracujący w systemie lewo-prawo, a nie przód-tył. Uruchamianie wycieraczek - niewygodne: lewą ręką w przełączniku kierunkowskazów.

Natomiast Viper w wersji dopuszczonej do ruchu drogowego ma wnętrze spartańsko-wykwintne. A przede wszystkim ciasne. Makabrycznie ciasne (a jest to auto dwuosobowe i jedno z najszerszych na świecie!). Ciasnota taka, że lepiej wsiadać na dwa razy lub po łyżce do butów, a wysiadać z pomocą korkociągu. Cała operacja nie jest prosta, bo siedzi się poniżej ogromnych progów, które trzeba jakoś pokonać, uważając, by się nie poparzyć, bowiem pełnią one równocześnie funkcję tłumików układu wydechowego. Nawet gdy się wreszcie uda wsiąść w cudownie wyprofilowane fotele, nie ma co zrobić z nogami - ledwo mieszczą się w klaustrofobicznej przestrzeni, z trudem dopuszczającej naciśnięcie bardzo niewygodnego sprzęgła. Brak schowków pozwala jedynie na upchnięcie złotej karty kredytowej. Pomiędzy fotelami i to wystając 25 cm powyżej ich siedzisk (!) - jak w Hummerze lub w starych ciężarówkach - znajduje się potężny, sięgający pod pachę tunel wału napędowego, absolutnie wykluczający bliskie kontakty z pasażerką. Na tym wielkim tunelu tuż przy kierownicy wygodny lewarek sześciobiegowej mechanicznej skrzyni i trochę dziwaczny, ale przecież mało potrzebny w Viperze hamulec ręczny. Wszystko we wnętrzu spokojne, dystyngowane, w jednolitej kominiarskiej czerni. W tym też kolorze wnętrze niezbyt dużego bagażnika, bardzo "nieotwieralnego" (sztywność nadwozia) z dostępem od góry przez tylne okno. Tamże chudziutkie dojazdowe koło zapasowe, bo normalne (?) koła Vipera o rozmiarze 335/30 ZR 18 z tyłu i 275/35 ZR 18 z przodu - nie mieszczą się do żadnego bagażnika. Crossfire ma bagażnik większy, całkiem funkcjonalny, bo zrezygnowano całkowicie z koła zapasowego (!) dając jedynie wstrzykiwany do przebitego koła mały zestaw naprawczy. Stąd z przodu i z tyłu zupełnie różne koła - odpowiednio, 225/40 ZR 18 i 255/35 ZR 19.

Tagi: Chrysler | Crossfire | Dodge | Viper | test | test porównawczy

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij