auto motor i sport poleca:

Cudowne lata

Poleć ten artykuł:

Młodzieńcze, pełne sukcesów lata Toyota Yaris ma już za sobą. Urosła, bo musiała, mimo że jednym z jej atutów były niewielkie rozmiary. Czy po latach okres dojrzewania będzie wspominać tak samo dobrze, jak lata szczenięce?

Toyota Yaris Zobacz całą galerię

Teoretycznie, Yaris powinien mieć same powody do radości. Przybrał na wymiarach i wadze, nadrobił zaległości (pojemność bagażnika wzrosła z 205 litrów do 272 l) oraz dojrzał (wyposażeniem może dorównać nawet Avensisowi). W imię wyż- szych wartości - mocy i momentu obrotowego - pozbył się z silnika zbędnego balastu w postaci jednego cylindra i uważa, że wyszło mu to na dobre. Czy na pewno?

Jednolitrowy silnik poprzedniego Yarisa chwalono za wysoką kulturę pracy i dobre osiągi. Podstawowa jednostka napędowa nowego jest teraz nieco mocniejsza (69 KM zamiast 65 KM) i dysponuje większym o 3 Nm momentem obrotowym, który osiąga przy 3600 obr/min zamiast przy 4100 obr/min, ale jej brzmienie przywodzi na myśl skojarzenia z... Trabantem, w najlepszym razie z Watburgiem. Specyficzny odgłos pracy silni silników trzycylindrowych taki po prostu jest i trudno "zagłuszyć" go układem wydechowym.

Pod względem osiągów, nowy Yaris dorównuje poprzednikowi tylko prędkością maksymalną, która wynosi 155 km/h. Porównanie innych danych stawia na czele model pierwszej generacji, który szybciej rozpędzał się do 100 km/h i zużywał średnio mniej paliwa.

Podczas jazdy po mieście Yarisowi nie brak temperamentu. Na niskich biegach, z niewysokich prędkości, z jedną osobą na pokładzie samochód żwawo "zbiera" się do przodu. Precyzyjny, choć działający dość surowo, mechanizm zmiany biegów pozwala żonglować nimi szybko. Kłopoty zaczynają się na trasie. Szczególnie gdy warunki nie pozwalają podróżować ze stałą prędkością. Każde rozpędzanie Yarisa na V biegu od prędkości około 50 km/h do ponad 100 km/h zdaje się trwać całą wieczność. Oczywiście, można zredukować przełożenie do czwartego czy nawet trzeciego, ale to oznacza koniec jazdy spokojnej i oszczędnej. Silnik zaczyna wtedy wyć wniebogłosy, a zu- życie paliwa na trasie wzrasta do około 8 l/100 km. Podobne, a nawet mniejsze zapotrzebowanie na paliwo wykazują na trasie czterocylindrowe jednostki napędowe o większej pojemności i nieco mocniejsze niż silnik Yarisa.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Yaris | 1.0 | DOHC | test

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij