auto motor i sport poleca:

Czarny charakter

Poleć ten artykuł:

Mówią, że po czterdziestce robi się różne dziwne rzeczy. AMG, czyli zbrojne ramię Mercedesa, właśnie skończyło 40 lat, a w ramach świętowania okrągłej rocznicy ze smyczy został spuszczony CLK 63 AMG Black Series.

Mercedes CLK 63 AMG Black Series Zobacz całą galerię

Bo tak. To prawdopodobnie właściwa odpowiedź na pytanie - dlaczego, mając w ofercie blisko 500-konne coupé, tworzy się jego bardziej ekstremalną wersję. Odpowiedź dobra jak każda inna, nawet lepsza. Bo bez takich samochodów jak CLK 63 AMG Black Series świat nie byłby taki sam.

Jako urządzenie z czterema kołami i silnikiem, Black Series to kompletnie inna maszyna niż standardowy CLK 63 AMG. Jak na Mercedesa, nawet Mercedesa AMG, jest to auto dość perwersyjne. Stylizacyjnie wzorowany na samochodzie bezpieczeństwa F1 - w surowym przednim zderzaku same wloty powietrza, błotniki poszerzone brutalnie, w najprostszy, ∫ la wyczynowy sposób, z tyłu dwie pary owalnych rur wydechowych oraz coś, co wygląda jak dyfuzor, chociaż w rzeczywistości siedzi tam chłodnica oleju mechanizmu różnicowego.

Fotele mają regulację tylko w kierunku przód-tył. Inaczej się nie da, bo to jednoczęściowe kubły. Nie obite skórą, bo ta pewnie za dużo waży, lecz zwyczajną, "kubłową", ognioodporną (tak jest!) tkaniną. Są twarde i z definicji mają najlepsze na świecie trzymanie boczne. Elementy wykończenia są z włókna węglowego, kierownica łagodnie spłaszczona, z przełącznikami zmiany biegów. Tylnych siedzeń brak.

Silnik zawsze mówi to, co chcesz usłyszeć. Głównie przeklina. Przy łagodnej jeździe mruczy, na pełnym gazie ryczy, między tymi biegunami jest cała gama wspaniałych, chuligańskich odgłosów. Efekt tłumionych eksplozji - jakby resztki paliwa były przy odjęciu gazu dopalane w wydechu - jest jedyny w swoim rodzaju.

Źródłem dźwięków jest znany z innych modeli AMG, 6,2-litrowy silnik V8. W Black Series ma zmodyfikowane układy dolotowy i wydechowy oraz przeprogramowany sterownik. Z dużej pojemności silnik robi jedynie słuszny użytek, już przy 2000 obr/min wytwarzając moment obrotowy o wartości 500 Nm. A kiedy weźmie porządny oddech, rozwija 507 KM, o 26 więcej niż w zwykłym CLK 63 AMG.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 293 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes CLK | CLK 63 | AMG | Black Series | Coupe

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij