auto motor i sport poleca:

Czerwona z kapturkiem

Poleć ten artykuł:

Trudno sobie wyobrazić coś bardziej ekscytującego niż krwistoczerwona Alfa Romeo, zwłaszcza jeśli istnieje tylko w jednym egzemplarzu. Alfa 8C Spider jednym okiem zerka na chlubną przeszłość, drugim dumnie spogląda w przyszłość.

Alfa Romeo 8C Spider Zobacz całą galerię

Południowa pętla Nürburgringu. Kierowca wciska hamulec w podłogę, Opel Astra sedan staje jak wryty. Na widok czerwonego bolidu, który mizdrząc się do fotografa "auto motor i sport" pokazał się właśnie ze swej najpiękniejszej strony, ani kierowca Opla, ani żaden inny z odwiedzających tego dnia Nürburgring, nie potrafi wysiedzieć spokojnie w fotelu. Ręce z telefonami komórkowymi wędrują w górę, a karty pamięci wypełniają się podobiznami włoskiej piękności. Trzeba korzystać póki czas, bo drugi raz okazja sfotografowania Alfy Romeo 8C Spider "na żywo" się nie powtórzy.

Zniewalająco piękne dwumiejscowe auto istnieje tylko w jednym egzemplarzu. I tak ma już zostać. To wstrząsająca decyzja włoskiego szefostwa Alfy, bo rzadko kiedy w ostatnich latach udało się stworzyć aż tak piękny i zgrabny kabriolet. Zachwycające kształty i doskonałe proporcje sportowego samochodu są dziełem Wolfganga Eggera, szefa Centro Stile Alfy Romeo.

Dokładnie widać, że - zanim przystąpił do pracy - Egger gruntownie zapoznał się z historią Alfy Romeo i jej dokonań. Przód nadwozia modelu 8C, czyli wymawiając z włoska "otto czi", nie wyprze się podobieństw do coupé Giulia TZ2 z 1964 roku, opracowanego przez specjalistę od lekkich nadwozi - Zagato. Efekt déja vu powodują przede wszystkim oprawione w srebro wloty powietrza, zwane Baffi i Scudetto. Krótki i niemal pionowo ścięty tył nadwozia z dwiema okrągłymi lampami to z kolei zapożyczenie od odnoszącego niegdyś wielkie sukcesy wyścigowego modelu 33, który zaprezentowano w 1967 roku.

Jeśli porównać go z protoplastami, wyposażonymi w stosunkowo słabe silniki, okaże się, że 8C Spider pod tym względem nadrobił braki z nawiązką. Umieszczony z przodu, zmodyfikowany silnik V8 od Maserati z pojemności 4,2 l czerpie moc ponad 400 KM, podczas gdy 1,6-litrowy czterocylindrowy silniczek w historycznym dziś modelu TZ2 potrafił wykrzesać z siebie tylko 165 KM. Wprawdzie, by pokazać pazur model 33 w wersji Stradale także mógł być zaopatrzony w ośmiocylindrowy silnik, ale na więcej niż 245 KM i tak nie można było liczyć. Biorąc pod uwagę, że miał tylko dwa litry pojemności, to imponująca wartość, zwłaszcza że 33 Stradale ważył tylko 700 kilogramów, a nasz bohater 8C - 1500 kg.

Spider 8C został specjalnie powołany do życia jako gwiazda Concours d'Elegance w Pebble Beach jesienią 2005 roku. Potem pławił się w światłach lamp błyskowych na wyborach najpiękniejszego samochodu w Villa d'Este nad jeziorem Como we Włoszech, wysłuchiwał owacji na Festival of Speed w Goodwood w Wielkiej Brytanii i dał się wielbić tłumom ciekawskich na Grand Prix Oldtimerów na Nürburgringu. To, że podczas owego tournée zdobywał nagrody za piękną stylistykę nadwozia - nie dziwi nikogo, kto chociaż raz zobaczył ten samochód w całej krasie, a nie tylko na zdjęciu wielkości paznokcia. Właśnie w naturze piękna "włoszka" zachwyca najbardziej, a już wręcz zniewala, kiedy trzyma się w ręce kluczyk do stacyjki.

Gdy się go przekręci, człowiekowi przechodzą ciarki po plecach. Po pierwszych oznakach życia potężnego ośmiocylindrowca słychać stonowane, acz agresywne dźwięki towarzyszące pracy na jałowym biegu. Za pośrednictwem pedału gazu można potem wycisnąć z czterech rur wydechowych barytonowe arie o różnym natężeniu. Spider 8C jest z całą pewnością nie tylko rozkoszą dla oczu, ale też dla uszu.

Tagi: Alfa Romeo | 8C | Spider

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij