auto motor i sport poleca:

Downsizing

Poleć ten artykuł:

Zaczęło się kilka lat temu, dziś ogarnęło cały świat samochodów. Silniki pomniejszają wszyscy: 8 cylindrów jest zastępowanych przez 6, 6 przez 4, a 4 – przez 2. Oto downsizing – na przykładzie pięciu aut i pięciu silników.  

Zobacz całą galerię

Idea jest dobrze znana, więc najkrócej jak się da: chodzi o to, by zachowując osiągi auta obniżyć zużycie paliwa. Sposób na to? Zmniejszenie liczby cylindrów, czyli pojemności silnika, przy zachowaniu albo nawet zwiększeniu jego mocy – na tym w uproszczeniu polega istota downsizingu.

W naszej grupie mamy samochody z silnikami dwu-, trzy i czterocylindrowymi. Poza jedynym turbodieslem w tym zestawieniu (250 Bluetec Mercedesa), cztery benzynowce są nieduże, turbodoładowane i skonstruowane zgodnie ze wszystkimi zasadami „pomniejszania” silników. Aut z podobnymi jednostkami jest znacznie więcej. Warto pochylić się nad tym, co potrafią i czy robią to dobrze, czy może niekoniecznie.

 

Na świecie jeden z najmniejszych
Silnik 0.9 TwinAir
Fiat Punto to wciąż jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie maluchów. Najciekawszy i najbardziej nowoczesny z jego silników ma zaledwie 35 cm długości i pojemność poniżej 0,9 litra.

Swoją podróż zaczął jako Grande Punto, by zmienić się w Punto Evo i po latach stać się po prostu Punto. Niby ma już swoje lata, jednak włoski maluch nie przestaje zwracać uwagi wyglądem – świetne proporcje, wciąż bardzo współczesne wykończenie nadwozia i przód jak z małego Maserati.

Od niedawna w ofercie znalazł się najmniejszy z silników Fiata i jednocześnie jeden z najbardziej napakowanych nowoczesną techniką – jednostka 0.9 TwinAir. Pojemność 875 cm3 jest niemal mikroskopijna; silnik ma dwa cylindry i turbosprężarkę, a największym smaczkiem technicznym jest unikatowy dla Fiata system hydraulicznego sterowania zaworami dolotowymi. Daje on pełną dowolność otwarcia, zamknięcia i wielkości uchylenia (skoku) zaworów, dzięki czemu można się pozbyć przepustnicy i zwiększyć ilość powietrza napływającego do silnika – a to pozwala lepiej „wyrzeźbić” charakterystykę jednostki napędowej.

Na co dzień, dla kierowcy znacznie ważniejszy jest moment obrotowy niż moc – silniki turbo mają go więcej.

TwinAir rozwija 85 KM – a to już niedaleko od 100 KM z litra pojemności – oraz maksymalny moment obrotowy o wartości 145 Nm (dla porównania – wolnossący silnik 1.4 Fiata uzyskuje 129 Nm). Do współpracy ma sześciobiegową przekładnię (kolejny nieodzowny element aut z silnikami spod znaku downsizingu), która pomaga utrzymać motor w korzystnym z punktu widzenia ekonomii zakresie obrotów.

Mały, szybki, oszczędny
Z dwoma cylindrami wiąże się bardzo charakterystyczny warkot silnika, który jest jak ze starego, poczciwego „malucha”, tyle że zamiast z tyłu, dobiega z przodu. W oszczędzaniu paliwa TwinAir jest wspierany przez tryb jazdy „eko” – w którym moc silnika jest zmniejszona, a reakcje na gaz spowolnione – a także przez system start/stop.

W codziennym życiu okazuje się, że osiągi są więcej niż dobre (setka w 12,7 s), zwłaszcza podczas rozpędzania z niskich obrotów, natomiast zużycie paliwa bardzo mocno zależy od stylu jazdy. W trasie można uzyskać wynik około 4,2 l/100 km, co jest rezultatem bardzo dobrym, natomiast w jeździe miejskiej średnie zużycie da się zamknąć w 7,5 l/100 km, co jest wynikiem jeszcze lepszym. Ciekawe, że to mniej niż w wypadku Pandy, malucha przecież, z tym samym silnikiem. Jednak jakakolwiek próba dynamicznej jazdy natychmiast odbija się na zużyciu benzyny, jak na nasz gust zdecydowanie nieproporcjonalnie – silnik Fiata szybko „wskakuje” na poziom spalania charakterystyczny dla jednostki 1.4.

Seryjny zdobywca nagród
Silnik 1.0 EcoBoost
Niewiele większą jednostkę niż silnik Fiata w kompaktowym Focusie montuje Ford. Efekt – gdyby nie świadomość, że silnik ma zaledwie litr pojemności, z wrażeń z jazdy nie dałoby się tego odgadnąć.

Jednostka 1.0 EcoBoost Forda ma wszystko zgodnie ze współczesną doktryną: mniej cylindrów, turbodoładowanie, system zmiennych faz rozrządu i wysoki moment obrotowy w szerokim zakresie obrotów. Dużym kawałem techniki są dwa oddzielne układy chłodzące – osobno dla bloku silnika i głowicy – pozwalające skrócić czas nagrzewania silnika (czyli zmniejszyć straty), natomiast wspólny odlew kolektora wylotowego z głowicą silnika to bardzo nietypowe rozwiązanie, pozwalające odebrać więcej ciepła ze spalin.

EcoBoost ma szerszy zakres użytecznych obrotów niż silniki Diesla (!) – maksymalny moment obrotowy 170 Nm jest rozwijany w przedziale od 1400 obr/min do 4000 obr/min (w wersji 125-konnej nawet do 4500 obr/min). Na drodze Focus z tym silnikiem jest znakomity – dynamika jazdy okazuje się znacznie lepsza niż sugerują to osiągi. Reakcje na gaz są wyraźnie opóźnione (przynajmniej o 0,5 s), ale ten szczegół szybko się Focusowi wybacza, bo silnik ma zaskakująco żwawy charakter. W trasie można łatwo zejść do około 4,5 l/100km, natomiast w mieście do ok. 7,5 l/100 km – obydwa wyniki są, jak na auto tej wielkości, znakomite.

Tagi: test | porównanie | downsizing | silnik

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (8)

airmatic, 21 maja 2014, 11:08

U siebie w MPI też nie mam wskaźnika, tylko kontrolkę...

Bylek, 21 maja 2014, 10:31

Osobiscie uważam, ze wolno ssące jednostki są lepszą opcją do normalnych aut. Oczywiscie elestyka nie ta sama, ale z dobrze dobraną skrzynią powinno się tą wadą w miarę wyeliminować. Najbardziej jednak zastanawia mnie dlaczego VW i Ford całkowicie odchodzą od silników wolnossących. Węźmy na przykład tego 1.2 TSI 90 KM - po co komu turbina i moment obrotowy od 1500 rpm? Jeżeli ktoś wybiera taki motor, to raczej nie interesują go osiągi. Odpowiedz na to pytanie jest jedna: planned obsolescence. Silnik z turbiną łatwiej zniszczyć porzez nieprawidłową eksploatację. Krótkie odcinki, nieprawidłowe rozgrzewanie oraz chłodzeinie silnika (hot shutdowns) to przysłowiowe gwoździe do trumny dla takiej jednostki. I tuatj również producenci robią wszystko żeby utrudnić życie myślącego kierowcy. Najleprzy przykład mam na codzień: Ibiza z 1.2 TSI bez wskazania temperatury płynu chłodzącego i oleju. Te wartości są procesowane przez ECM, więc wystawienie ich na komputer pokładowy to kwestia napisania kilku linijek w programie. Przypadek?     

airmatic, 21 maja 2014, 09:36

Ja mam czeskiego filma z MPI

Bylek, 20 maja 2014, 16:07

Airmatic - seat ibiza 1.2 Tsi :)

airmatic, 20 maja 2014, 14:23

Bylek, a czym konkretnie się przemieszczasz?
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij