auto motor i sport poleca:

Ferrari 612 Scaglietti - W krainie łagodności

Poleć ten artykuł:

2+2-miejscowe coupé Ferrari tradycyjnie bywały autami mniej dzikimi niż dwuosobowe wyścigówki. Czy tyczy się to również nowego 612 Scaglietti z 540-konnym silnikiem?

Ferrari 612 Scaglietti Zobacz całą galerię

auto motor i sport 6/2004

Scaglietti - cóż to za imię. Bardzo włoskie niewątpliwie. Brzmi jak nazwa ekspresu do kawy, albo italskiego wodza. Zapewne niejeden człowiek spoza branży, słyszący któreś kolejne określenie modelu z Maranello, pomyśli, że chodzi raczej o stylowe buty niż o samochód. Tym bardziej odnosi się to do Scaglietti. Ta nazwa może zmylić nawet wytrawnych znawców włoskiej sceny motoryzacyjnej. Wypada ją w takim razie przybliżyć...

Sergio Scaglietti to kowal karoserii - automobilowy artysta, od późnych lat czterdziestych odpowiedzialny za budowę wielu słynnych modeli Ferrari. Carrozzeria Scaglietti - w 1975 roku całkowicie przejęta przez Ferrari, dziś Stabilimenti (czyli fabryka) Scaglietti - to producent nadwozi dla modeli 360 Modena i Enzo Ferrari. A teraz - co całkiem logiczne - także dla 612 Scaglietti.

Ten nowy model Ferrari okaże się zapewne najlepszą reklamą dla położonej na przedmieściach Modeny fabryki karoserii. Pod artystycznie uformowanym aluminiowym odzieniem Scaglietti kryje się nie mniej wyrafinowany aluminiowy gorset, wykonany z wytłaczanych profili, blachy i odlewanych elementów nośnych. Tak skomponowane coupé, już samymi rozmiarami świadczy, że mamy do czynienia z osobnikiem wielkiego kalibru. "Sześćsetdwunastka" - sześć oznacza pojemność skokową w litrach, a dwanaście liczbę cylindrów - mierzy 4,9 metra długości, a między jej osiami, na dystansie 2,95 m, rozciąga się rozległa przestrzeń. Poprzednik Scaglietti, Ferrari 456 M GT, zadowalał się w tych samych miejscach wynikiem o 14 oraz 35 cm skromniejszym.

Scaglietti ma więc ni mniej, ni więcej rozmiary Mercedesa klasy S. Co o tym zadecydowało? Po pierwsze, rozłożenie cię- żaru: jak nakazują reguły zawarte w podręcznikach budowy klasycznych samochodów sportowych, jednostka napędowa Ferrari 612 znajduje się nie na, nie przed, ale głęboko za przednią osią - co naturalnie wydłuża przednią część auta. Przy skrzyni biegów przesuniętej aż do tylnej osi i bezpośrednio z nią po- łączonej (budowa typu trans axle), 54 procent ciężaru samochodu przypada właśnie na tylną oś - co jest proporcją wręcz idealną z punktu widzenia dynamiki jazdy.

Po drugie, jako najmłodszy potomek rodziny 2+2-miejscowych coupé spod znaku Ferrari, 612 Scaglietti ma tylne siedzenia, które są bardziej przystosowane do ludzkich potrzeb niż te w modelach poprzednich. Także i to odbija się na wymiarach oraz na ciężarze samochodu, wynoszącym 1840 kilogramów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 293 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ferrari | 612 Scaglietti | Coupe | raport | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij