auto motor i sport poleca:

Fiat 500 TwinAir – powrót do przyszłości

Poleć ten artykuł:

Za sprawą Fiata 500 TwinAir między bajki można włożyć opowieści o zastosowaniu silników dwucylindrowych wyłącznie do napędu kosiarek.

 Fiat 500 TwinAir Zobacz całą galerię

Gdy ze sceny schodził Fiat 126p, bardziej niż pewne wydawało się, że wraz z nim samochody na zawsze żegnają się z dwucylindrowym silnikiem. Hałas i wibracje towarzyszące jego pracy były trudne do zaakceptowania, podobnie jak beznadziejnie niska moc. Modne od kilku lat w motoryzacji hasło "downsizing" sprawiło, że niektórzy producenci zastąpili 4-cylindrowe silniki 3-cylindrowymi. Wiele wskazywało na to, że niżej nikt nie odważy się zejść. A już na pewno nie Fiat, dla którego dwucylindrowiec Malucha nie był powodem do dumy.

W wypadku dwucylindrowego TwinAira, debiutującego właśnie pod maską Fiata 500, ma być inaczej. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek zaczynał test samochodu od zaglądania pod maskę. Nawet jeśli kryło się pod nią 10- czy 12-cylindrowe inżynierskie dzieło sztuki o mocy setek KM. Gdy dostałem do rąk kluczyki do testowej "500", w pierwszej kolejności zajrzałem do komory silnika. Szczelnie wypełnia ją pokaźnych rozmiarów osłona - dwa razy dłuższa od jednostki napędowej; TwinAir ma tylko 35 cm długości.

Po uruchomieniu jednostki napędowej i na zewnątrz, i w kabinie Fiata 500 słychać charakterystyczny odgłos pracy dwucylindrowca. Nie jest tak surowy i nachalny jak w wypadku silnika w Maluchu, ale non stop towarzyszy pasażerom podczas jazdy. Delikatny terkot, który słychać w trakcie podróżowania ze stałą prędkością, w czasie przyspieszania przeradza się w terkot już mniej subtelny. Silnik spontanicznie reaguje na polecenia wydawane pedałem przyspieszenia i bez problemu osiąga maksymalną prędkość obrotową wynoszącą 6000 obr/min. Maksymalny moment obrotowy o wartości 145 Nm jest do dyspozycji już od 1900 obr/min i utrzymuje się na stałym poziomie aż do blisko 4000 obr/min. W zakresie od 2000 do 4000 obr/min "pięćsetka" TwinAir chętnie przyspiesza na każdym z pięciu biegów.

Osiągami 85-konny Fiat 500 z dwucylindrowym silnikiem turbo o pojemności 0,9 l dorównuje "pięćsetce" z czterocylindrową, wolnossącą, 1,4-litrową jednostką o mocy 100 KM. Według danych fabrycznych Fiat 500 TwinAir przyspiesza od 0 do 100 km/h w 11 s, a prędkość maksymalna wynosi 173 km/h. Wersja100-konna uzyskuje 10,5 s i 182 km/h. Chociaż w sprincie do setki testowany Fiat 500 okazał się o 0,8 s wolniejszy niż obiecuje producent, zapału do jazdy nie można mu odmówić. Ani w mieście, ani na trasie "pięćsetka" TwinAir nawet przez chwilę nie musi być ociężała. Wszystko zależy od kierowcy i od tego, na którym biegu rozpocznie rozpędzanie auta. Biorąc pod uwagę zużycie paliwa wg danych producenta, Fiat 500 TwinAir w mieście, na trasie i średnio powinien być o około 1,5 l/100 km mniej łakomy niż wersja z silnikiem stukonnym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 43 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | 500 | TwinAir

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij