auto motor i sport poleca:

Fiat 500C – porcja wiatru w kabinie

Poleć ten artykuł:

Fiat 500 w wersji topless. Planeta samochodów-gadżetów rządzi się swoimi prawami. Im więcej odmian, tym lepiej - co widać na przykładzie Mini. Tą samą ścieżką idzie Fiat, wypuszczając na świat "500" z obciętym dachem.

Zobacz całą galerię

Emocje to silny żywioł, a upakowanie ich w samochodzie to trudna sztuka. Fiatowi wychodzi ostatnio jakby od niechcenia. Teraz małemu modelowi zwanemu "pięćsetką" dodano literę "C" do imienia i zabrano dach. Owszem, cała operacja była trochę bardziej skomplikowana, ale jej istota sprowadzała się właśnie do wycięcia dachu.

Technicznie, zamiana "pięćsetki" z zamkniętym nadwoziem w kabriolet była o tyle łatwa, że wszystkie słupki razem z bocznymi krawędziami dachu pozostały na swoim miejscu. Natomiast od przedniej szyby aż po pokrywę bagażnika rozciąga się miękki dach, który po złożeniu elegancko układa się w harmonijkę na tylnej półce. Ciekawe, że w takiej właśnie wersji w 1957 roku zadebiutowała oryginalna "500".

W najnowszym wydaniu dach składa się elektrycznie, a Fiat podkreśla, że auto nic nie traci ze swoich cech praktycznych. Ilość miejsca we wnętrzu jest taka sama jak w hatchbacku, bagażnik zmniejszył się zaledwie o 3 litry (teraz ma 182 l), jego pojemność i dostęp do niego nie zależą od złożenia/ rozłożenia dachu, a trzecie światło stopu, normalnie umieszczone w spoilerze nad tylną szybą, po złożeniu dachu pozostaje widoczne. Do wyboru jest 11 kolorów nadwozia i 3 kolory dachu - kość słoniowa, czerwony i czarny - oraz 3 wersje wyposażenia. Do polskich salonów 500C trafi dopiero w przyszłym sezonie, bo aktualna produkcja idzie na zaspokojenie apetytów tradycyjnych dla kabrioletów rynków południowej Europy. Dlatego też ceny nie są jeszcze znane, ale nie pomylimy się specjalnie jeśli zgadniemy, że za "pięćsetkę" w wersji topless trzeba się spodziewać około 10 tysięcy złotych ekstra, chociaż Fiat dorzuca też trochę ekstrawyposażenia (w standardzie są np. manualna klimatyzacja, siedem poduszek powietrznych i radioodtwarzacz CD/MP3).

ELEKTRYCZNIE ZWIJANY

Do otwierania dachu służą przyciski umieszczone przy lusterku wstecznym lub na pilocie centralnego zamka. Odsuwanie poziomej części dachu (do tylnego spoilera) może się odbywać przy dowolnej prędkości, natomiast w całości dach można zwijać przy prędkościach poniżej 60 km/h.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | 500C | kabriolet | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij