auto motor i sport poleca:

Fiat Bravo – serce nie sługa

Poleć ten artykuł:

Mocy przybywaj. Fiat Bravo w końcu otrzymał silnik o mocy adekwatnej do jego wyglądu i przydomek Sport. Oto krótki test wersji 2.0 Multijet.

Fiat Bravo Zobacz całą galerię

Do tej pory Bravo z mocą swoich silników nie wychylało się poza próg 150 KM. Ale teraz się to zmieniło. Najnowsza jednostka napędowa pod jego maską ma dwa litry pojemności i 165 KM mocy.

Emisja CO2, zużycie paliwa i osiągi wyglądają bardzo obiecująco. Odstraszać może jedynie cena auta, wynosząca 75 990 zł. Tańszych 165-konnych Bravo nie ma, bowiem silnik ten łączony jest tylko z bogatym wyposażeniem Sport, obejmującym m.in. komplet poduszek powietrznych, układ ESP, sportowe akcenty wnętrza, rozbudowany zestaw audio z systemem Blue&Me oraz piękne 17-calowe koła z lekkich stopów.

To ma być 165 KM? - pomyślałem po pierwszych metrach za kierownicą Fiata. Spodziewałem się zupełnie czegoś innego - porządnego dołu obrotów i ostrych reakcji jednostki napędowej. A tu nic z tych rzeczy. Do około 1600-1700 obr/min wyraźnie brakuje jej pary, a przy typowej "ewolucji", jak na przykład wyprzedzanie, trzeba odczekać dłuższą chwilę nim silnik zareaguje na dyspozycję wydaną prawą stopą. Co innego, gdy turbodiesel Fiata złapie już "wiatr w żagle". Wtedy ciągnie równo aż do około 4500 obr/min, po których następuje zmiana biegu na wyższy, i znów to samo. Nim wskazówka prędkościomierza wdrapie się na 100 km/h, trzeba wbić już "trójkę". A do tej prędkości Bravo dobija w czasie 8,7 s (na zimówkach).

Nazwa Sport nie pasuje też do sposobu pracy mechanizmu zmiany biegów. Jest on niezbyt dokładny, a drogi, po których porusza się dźwignia są zbyt długie. Dużo lepsze jest za to jej zestopniowanie. Najlepiej obrazuje to czas przyspieszenia od 80 do 120 km/h na VI biegu. Bravo na ten manewr potrzebuje jedynie 11,1 s. Dla przykładu, 230-konne Volvo C30 wykonuje to samo w 10,5 sekundy.

Największa wada testowego egzemplarza to głośne zawieszenie, nie radzące sobie w ogóle z nierównościami następującymi jedna po drugiej. Zdarzało się też, że przy przejeżdżaniu pojedynczej wyrwy w jezdni rozlegał się donośny, metaliczny zgrzyt - jakby coś się urwało. Na szczęście, auto zawsze na miejsce dojeżdżało na wszystkich kołach.

Bravo jest przede wszystkim urodziwe, a z silnikiem 2.0 Multijet - trochę szybsze niż do tej pory.

Tekst: Maciej Struk
Zdjęcia: Jacek Hanusz

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Bravo | hatchback | test

Oceń artykuł:

3,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij