auto motor i sport poleca:

Fiat Croma - Jak koktajl

Poleć ten artykuł:

Oto nowy Fiat Croma. Jest wygodny, komfortowy, bogato wyposażony i solidnie wykonany, i nie ma nic z urody włoskich samochodów. Wiem, że trudno w to uwierzyć. Szczególnie tym, którzy pamiętają jego protoplastę sprzed dwudziestu lat.

Test Fiata Croma Zobacz całą galerię

Specjalnością Fiata były, są i długo jeszcze pozostaną małe samochody. Ale raz na dwadzieścia lat Fiat decyduje się na wygodną i komfortową limuzynę klasy średniej. Wtedy wybiera płytę podłogową innej marki, a projekt nadwozia powierza uznanemu styliście. Najczęściej temu samemu.

Fiat Croma z 1985 roku miał płytę podłogową Saaba 9000 - wykorzystano ją też w Alfie Romeo 164 i w Lancii Themie - karoserię zaś zaprojektował Giorgietto Giugiaro. Dwadzieścia lat później nowa Croma otrzymała płytę podłogową Opla Vectry, a nadwozie zaprojektował... Giugiaro.

O ile pierwsza Croma była bardzo udanym projektem i jeszcze dziś widać w niej rękę mistrza, o tyle współczesna Croma ma już tylko na tylnych drzwiach wizytówkę Giugiaro Design, gdyby ktoś miał wątpliwości co do pochodzenia projektu.

Mistrz designu nie miał jednak łatwego zadania, bowiem Fiat zażyczył sobie, by nowa Croma była "trochę limuzyną, odrobin ę kombi i nieco pojazdem wielofunkcyjnym". Coś takiego nie może wyglądać atrakcyjnie, nawet wtedy, gdy pochyla się nad tym Giorgietto Giugiaro.

Mistrz, jak sam podkreśla, zaczął pracę od zaprojektowania kabiny pasażerskiej. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów samochód z logo Fiata ma tak elegancko wykończone wnętrze. Ta dbałość o detale zastrzeżona była dla flagowej marki koncernu jaką jest Lancia. A tu proszę - skóra, elegancki plastik, drewnopodobne listwy, tworzywo udające chrom, a w środku niebieskosrebrne logo Fiata.

Włosi podkreślają, że ich ambicją było stworzenie auta, w którym mogą wygodnie podróżować osoby mierzące nawet 192 cm. Brakuje mi kilku centymetrów, więc na brak miejsca nie mogłem narzekać. Docenić też należy sporą przestrzeń na kolana pomiędzy przednimi fotelami a tylną kanapą - efekt ograniczenia poziomej regulacji foteli z przodu.

W fotelach Cromy siedzi się wysoko, prawie jak w vanie. Nie lubię takiej pozycji za kierownicą, bo czuję się jak na krześle przy stole. Jedyną zaletą tak wysokiego siedziska jest uzyskanie dużego pola widzenia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Croma | kombi | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij