auto motor i sport poleca:

Fiat Idea - Siła idei

Poleć ten artykuł:

Wymiarami odpowiada Punto, ale pod każdym względem oferuje więcej niż on. W pełni zasługuje na miano samochodu rodzinnego, ale świetnie nadaje się też do przewozu ogromnego telewizora czy drabiny. W ekskluzywnym i kameralnym teście Fiat Idea 1.3 16V Multijet.

Fiat Idea Zobacz całą galerię

Dlaczego ekskluzywnym i kameralnym? Bo zorganizowanym przez Fiata specjalnie na naszą prośbę. Prezentacja ogólnoeuropejska, w której udział bierze kilkuset dziennikarzy rządzi się swoimi prawami i daje możliwość jedynie powierzchownego poznania samochodu. Nam zależało na czymś więcej. Do polskiego debiutu Fiata Idei, który będzie miał miejsce dopiero w połowie 2004 roku, nie chcieliśmy czekać, bo Idea - podobnie jak Panda - powinna okazać się ważnym autem, szczególnie w polskich realiach. Trzeba zatem było ruszyć z... ziemi polskiej do włoskiej.

Idea skonstruowania Idei przyświecała Fiatowi od dawna, ale nie pozwalały na to fundusze. Tym bardziej że założenie od początku było ambitne. Wyprodukować kolejną odmianę Punto (np. Punto Multi Wagon) byłoby łatwo, ale Fiat chce czegoś więcej. Marzy mu się kolejny sukces. Do tego potrzeba nie tylko nowego auta, ale udanego nowego auta. Czy Fiat Idea, który dzieli z Punto raptem 15% podzespołów, zasługuje na takie miano?

Jednobryłowa, zwarta sylwetka o dużych powierzchniach przeszklonych, z niewielkimi zwisami, prezentuje się lekko w porównaniu z wyglądem innych aut tego typu. Obiecuje również sporo miejsca we wnętrzu. I tak jest w rzeczywistości. Przestronnością wnętrza Idei można się bowiem zachwycić. Zajmowanie miejsca w aucie ułatwiają wysoko umieszczone fotele, które nie są skrojone dla krasnoludków, ale całkiem obszerne i komfortowe. Tyle że okazują się za słabo wyprofilowane po bokach; ale bardziej może irytować sposób regulacji kąta pochylenia oparcia. Owszem, dźwignia jest spora i łatwo ją chwycić, choć skokowy zakres regulacji nigdy nas nie przekonywał. Nie można jednak nie odnotować, że takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego położenia oparć przednich foteli na płasko i równie wygodnego postawienia ich z powrotem do pionu. Dzięki temu, w ciągu zaledwie kilku sekund można auto przystosować do przewozu np. drabiny.

O sile i przewadze Idei nad zwyczajnym małym samochodem stanowi właśnie jej wielozadaniowy charakter i szeroki wachlarz możliwości aranżacji wnętrza. Ponadto, wśród małych samochodów o tradycyjnej konstrukcji nadwozia na próżno szukać pojazdu, którym wygodnie może podróżować nawet pięć osób. Oczywiście, tylna kanapa to nie to samo co trzy osobne fotele, nawet jeśli jej asymetrycznie dzielone (w stosunku 60 do 40) części można niezależnie przesuwać i regulować kąt pochylenia ich oparcia.

Wbrew pozorom, na środkowym miejscu tylnej kanapy nie siedzi się, jak to zwykle bywa, zdecydowanie mniej wygodnie niż na miejscach skrajnych. Nie tylko dlatego, że wyposażono je w zagłówek i bezwładnościowy pas bezpieczeństwa, ale głównie dlatego, że stosunkowo płaski tunel środkowy nie ogranicza miejsca na nogi, a przestrzeni między przednimi fotelami nie wypełnia potężna konsola ze schowkiem i z podłokietnikiem. Owszem, podłokietniki są, ale mocowane bezpośrednio do oparć foteli i regulowane, a schowków tak czy inaczej nie brakuje. Dwa spore i zamykane znajdują się przed kierowcą i pasażerem w górnej części deski rozdzielczej. Na dwa kolejne, otwarte - mniejszy (po stronie kierowcy) i większy (przed pasa żerem) - wygospodarowano miejsce w jej dolnej części. We wszystkich drzwiach - również pokaźne kieszenie. Żaden z pasa- żerów Idei nie musi więc chować wszelkich drobiazgów po kieszeniach ubrania.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Idea | van | test

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij