auto motor i sport poleca:

Fiat Panda, Ford Ka, Seat Mii, Hyundai i10: Czterech takich

Poleć ten artykuł:

Hyundai i10, Seat Mii, Ford Ka i Fiat Panda – każdy wnosi do klasy najmniejszych aut coś swojego. Cztery maluchy, czyli pojedynek na duże argumenty.  

Fiat Panda, Ford Ka, Seat Mii, Hyundai i10 Zobacz całą galerię

Rynek traktuje je trochę jak auta drugiej kategorii – a szkoda, bo jest z czego wybierać jak nigdy dotąd. Dopracowana stylizacja, niezłe wyposażenie, dbałość o detale, świetny komfort – to wszystko niby już było, ale jeszcze nigdy na takim poziomie. Najlepszym przykładem właśnie ta czwórka.

Stylizacja – każdy na swój sposób
Przy wszystkich ograniczeniach stylizacyjnych wynikających z tego, że maluchy nie pozostawiają specjalnie pola do popisu, nie da się nie docenić różnic w wykończeniu nadwozi całej czwórki. Najbardziej tradycyjny jest tu i10, z typowym dla współczesnego małego auta, dość wysokim i mocno nadmuchanym nadwoziem. Kształt wlotów powietrza oraz reflektorów nawiązują do większych modeli koreańskiej marki i i10 zgrabnie ląduje na dolnym piętrze rodziny Hyundaia. Ford „gra” wyglądem Ka na tyle, na ile pozwala mu konstrukcja auta, bazująca na podzespołach Fiata 500, z krótkim, za to dość wysokim nadwoziem i jedną parą drzwi. Ka próbuje mieć swoją porcję oryginalności, wyglądając trochę jak zabawka, ale też ta oryginalność bierze się w jakiejś mierze chyba również stąd, że mały Ford jest na drodze zjawiskiem wyjątkowo rzadkim.

Inny sposób na malucha ma Fiat, aplikując Pandzie design o smaku crossovera. Bryła nadwozia, z relingami dachowymi, szerokimi listwami ochronnymi na zderzakach i po bokach oraz charakterystyczny kształt błotników składają się na całkiem niezły efekt wizualny – w wyglądzie Pandy jest szczypta uniwersalności. Z kolei w wypadku Seata, niemal kwadratowa kabina, pionowo ścięta po bokach oraz z tyłu i utrzymana w prostym, utylitarnym stylu to oczywiście uroda dzielona z Volkswagenem Up!-em i Skodą Citigo. W teorii jest to najlepszy przepis na bezpłciowe auto, jednak w wypadku Mii wygląd ratują duże powierzchnie szyb oraz koła wypchnięte niemal do samych narożników.

Cenniki – od 26 tysięcy za Forda
Różnice w wyposażeniu wersji z samego dołu cennika są minimalne, wspólny dla całej czwórki jest natomiast fakt, iż w podstawowych wersjach każdy ma w zasadzie tylko dźwignię kierunkowskazów i dach nad głową. Ceny Fiata Pandy i Seata Mii startują z podobnego poziomu (odpowiednio 32 i 33 tys. zł), przy czym Mii ma nadwozie trzydrzwiowe, a za dodatkową parę otworów w karoserii trzeba dorzucić 1500 zł.

Natomiast absolutną niespodzianką jest cena Hyundaia i10, w podstawowej wersji zdecydowanie najwyższa w tym gronie, bo wynosząca prawie 36 tys. zł. Owszem, Hyundai łagodzi nieco szok, umieszczając w cenniku, jako opcję, pakiet klimatyzacja plus radioodtwarzacz za 2500 zł, jednak cenę i10 trudno uzasadnić czymkolwiek poza tym, że najwyraźniej nadeszły czasy, w których Hyundai zaczyna się cenić. Zaskoczenie z drugiego końca skali przyszykował za to Ford, bijąc wszystkich ofertą Ka startującą od niecałych 26 tys. zł, do tego z identyczną jak u Hyundaia możliwością dokupienia klimatyzacji oraz radioodtwarzacza CD/MP3. A więc Ford o 10 tys. zł tańszy od Hyundaia.

Kabiny – dobrze, coraz lepiej
Cała oryginalność kabiny Seata zaczyna się i kończy na bardzo zgrabnej, trójramiennej kierownicy. Niezłym detalem są też lakierowane na kolor nadwozia listwy na drzwiach – w stylu starych, tanich maluchów, jednak w wypadku Mii dobrze pasujące do kabiny. Z kolei deska rozdzielcza Hyundaia i10 w ogólnych kształtach przypomina tę z bratniej Kii Picanto, przy czym z nieco lepszym jakościowo wykończeniem. Ogromną zaletą Hyundaia jest przestrzeń, której zwłaszcza z tyłu jest więcej niż w wypadku pozostałych (zwłaszcza Forda i Fiata). Dwie pary drzwi i10 Znakomite – zegary Forda są superczytelne, z atrakcyjną grafiką i wyraźnym, biało-czerwonym podświetleniem zapewniają świetny dostęp do kabiny, a na deser bagażnik Hyundaia jednym litrem pokonuje przestrzeń bagażową Seata, by z wynikiem 252 l okazać się w tym gronie największym.

W wypadku Forda kabina nie pozostawia wątpliwości, co do pochodzenia – deska rozdzielcza jest typowo fiatowska, z dźwignią zmiany biegów wyrastającą z konsoli. Detale wykończeniowe są jednak charakterystyczne dla Ka i nawiązują do innych modeli marki. Pierwszorzędne wrażenie robią zegary Forda – superczytelne, z grafiką o idealnej ostrości i w świetnej biało- czerwonej kolorystyce.

Natomiast całej trójce małej lekcji stylu udziela Fiat Panda, z najbardziej oryginalnie zaprojektowanym wnętrzem. Deska rozdzielcza wygląda na szerszą niż jest, co poprawia poczucie przestronności, a przez całą kabinę przewija się motyw zaokrąglonych kwadratów – od elementów obsługi, przez kierownicę, zegary, obudowy głośników, ozdoby na tapicerce siedzeń, aż po przetłoczenia na podsufitce. Na dodatek Fiat w bardzo udany sposób gra w kabinie Pandy kolorami, pokazując, że nawet zwykłe wnętrze niedrogiego malucha może być oryginalne.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test | test porównawczy | Fiat | Fiat Panda | Ford | Ford Ka | Seat | Seat Mii | Hyundai | Hyundai i10

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij