auto motor i sport poleca:

Fiat Panda, Kia Picanto, Skoda Citigo, Toyota Aygo

Poleć ten artykuł:

Maluchy do boju! Wśród najmniejszych i najtańszych samochodów jest dokładnie tak samo jak wśród aut z silnikami o mocy kilkuset koni - liczą się tylko twarde argumenty. Fiat Panda, Kia Picanto, Skoda Citigo i Toyota Aygo, czyli jeden z najgorętszych testów porównawczych tego roku.

Fiat Panda, Kia Picanto, Skoda Citigo, Toyota Aygo Zobacz całą galerię

Jeśli uważasz, że są ciasne, powolne, niewygodne i nudne - sprawdź. Maluchy nie tylko mają dla siebie coraz lepszą pogodę w postaci drogiej benzyny, rosnących kosztów utrzymania i korków na ulicach. One rzeczywiście są coraz lepsze. W najbliższych latach jeszcze nie raz uśmiechniemy się do takich, jak Panda, Picanto, Aygo, czy Citigo.

Miejskie gwiezdne wojny maluchów rozpoczynają się już przy kasie. W wersjach podstawowych i z najsłabszymi silnikami, pod względem wyposażenia cała testowa czwórka wygląda tak jak Toyota Aygo w naszej tabeli, czyli za najniższą cenę dostaje się niewiele więcej ponad cztery koła i kierownicę (w Skodzie i Fiacie trzeba dopłacać nawet za koło zapasowe, standardowo jest tylko zestaw naprawczy). Najlepiej wypadają tu Kia Picanto, która już w najtańszej wersji ma sześć poduszek powietrznych, komputer pokładowy i centralny zamek, oraz Skoda Citigo, która jako jedyna w tym gronie ma w standardzie układ stabilizacji toru jazdy. W wypadku każdego z maluchów lepiej dołożyć jednak ciut więcej i wziąć którąś z wersji wyższą niż podstawowa (np. Active u Skody czy L u Kii), w których za niewiele wyższą cenę jest już więcej zabawek. Fiat, Kia i Skoda pozwalają dodawać do wyposażenia poszczególne elementy, natomiast Toyota operuje pakietami wyposażenia, których w cenniku Aygo jest aż pięć.

Cenniki wszystkich czterech maluchów startują z okolic 30 tys. zł. Najprostszą ofertę silnikową ma Toyota Aygo - jej lista jednostek napędowych zaczyna się i kończy na 68-konnym, trzycylindrowym silniku 1.0. Niemal identyczne parametry mają podstawowe silniki Kii Picanto oraz Skody Citigo (taka sama pojemność i liczba cylindrów), z tą różnicą, że w wypadku Skody można wybrać wersję mocy - 60 lub 75 KM. Z kolei Fiat od chwili wprowadzenia Pandy do sprzedaży zdążył już skorygować jej cennik (czytaj: spuścił z tonu) i teraz odmiana podstawowa z 69-konną jednostką 1.2 kosztuje 32 zamiast 34 tys. zł. Taka wersja nie była jednak dostępna w chwili przeprowadzania testu, dlatego mamy tu Pandę z topową benzynową jednostką TwinAir Turbo, która jest oferowana tylko z najbogatszym pakietem wyposażenia - Lounge; stąd cena - ponad 46 tys. zł.

 

Pod względem kosztów, w żadnym przedziale cenowym nie ma zmiłuj, ale nigdzie nie widać tego tak dobitnie jak właśnie wśród maluchów. Wystarczy włożyć głowę do kabiny dowolnego z nich, żeby zobaczyć jak ostro każdy z producentów obchodzi się z kosztami - materiały wykończeniowe są dokładnie takie, na jakie pozwalają realia. Jednocześnie zaskakuje jak dużo wysiłku poświęca się dziś stylizacji najtańszych samochodów. Nawet najstarsza w tej grupie, produkowana od 2005 roku Toyota Aygo ma porcję indywidualnych detali, jak choćby tylną szybę będącą jednocześnie pokrywą bagażnika. Z kolei znacznie nowsze Kia, Skoda, a szczególnie Fiat są narysowane z pomysłem, starannością i dużą konsekwencją, a każdy ma swój styl - Picanto stawia na oryginalną twarz, Citigo prezentuje mocno kwadratowy styl pudełka na kołach, natomiast Panda, będąc od kół po dach tylko maluchem, potrafi znakomicie nawiązać do stylu crossoverów.

Również w kabinie Fiat wygląda doskonale, z dwukolorowym wykończeniem deski rozdzielczej oraz obecnym w każdym detalu motywem zaokrąglonych kwadratów. Do kabiny Pandy dostęp jest bardzo dobry, z wnętrza jest świetna widoczność, a na deser mamy sporą liczbę udogodnień. Z natury, do Fiata bardzo podobna jest Kia - podwyższone nadwozie, wyżej zamontowane fotele i bardziej wyprostowana pozycja kierowcy. Podobnie jak u Fiata i Skody, wszystkie elementy obsługi zamontowano w Picanto tak wysoko jak tylko się dało, na czym zyskuje ergonomia, natomiast najbardziej oryginalnym elementem jest dwuramienna kierownica z motywem jak na osłonie chłodnicy, który wykrzywiony wygląda jak wielki uśmiech klauna. Kia zaskakuje ilością miejsca na nogi z tyłu, nieco większą niż u Skody i wyraźnie lepszą w porównaniu z Fiatem i Toyotą (kłania się spory rozstaw osi Picanto). To ogromna zaleta w kabinie, w której każdy centymetr jest na wagę złota, chociaż odbija się na pojemności bagażnika (200 litrów w porównaniu z 251 l u Skody i 225 l u Fiata).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Panda | Kia | Picanto | Skoda | Citigo | Toyota | Aygo | cena | test | porównanie

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij