auto motor i sport poleca:

Fiat Stilo, Ford Focus i Opel Astra - Wóz i przewóz

Poleć ten artykuł:

Wyposażeniem mogą równać się z limuzynami, a osiągami dorównują autom GTI sprzed kilku lat. Dlaczego więc Fiat Stilo, Ford Focus i Opel Astra w wersji kombi, z mocnym dieslem pod maską, to rzadkość na naszych drogach?

Test porównawczy Fiata Stilo, Forda Focusa i Opla Astry Zobacz całą galerię

Parametry nowoczesnych silników wysokoprężnych - moc (150 KM w Astrze, 140 KM w Stilo i 136 KM w Focusie) i moment obrotowy (ponad 300 Nm już przy 2000 obr/min) - robią olbrzymie wrażenie, szczególnie w czasie jazdy, a nie tylko na papierze. Fiat i Ford przyspieszają od 0 do 100 km/h w nieco ponad 10 s, Opel - w 9,5 s (w sportowym trybie pracy nawet w 9,3 s, ale o tym później). Wysokoprężne jednostki napędowe testowanych aut pracują przy tym spokojnie i bez wydawania dźwięków, których nie dałoby się znieść. Najspokojniejszą i najcichszą pracą odznacza się silnik Astry. On też dysponuje najbardziej przyjazną kierowcy charakterystyką mocy, dzięki której równomiernie i w całym zakresie obrotów "oddaje Tobie, co kryje w sobie."

Namacalnym tego dowodem jest elastyczność testowanej Astry kombi - zdecydowanie najlepsza na każdym biegu i w różnych przedziałach prędkości. Nieco mniej rześki jest silnik Focusa, który na zimno lubi "pogadać" podniesionym głosem, ale kulturą pracy i elastycznością przewyższa mocniejszego konkurenta z Fiata. Zarówno na VI i V, jak i nawet na IV biegu Stilo jest ospałe i rozpędza się wolniej niż Astra czy Focus. Fiat najbardziej z tyłu za Fordem i Oplem zostaje wtedy, gdy jest zmuszany do przyspieszania z niedużych prędkości na wysokich biegach. Wysokoprężna jednostka napędowa Fiata nie boi się jednak obrotów i śmiało można ją kręcić wysoko na niższych biegach, aby uzyskać lepsze wyniki podczas rozpędzania.

W praktyce oznacza to, że do dźwigni zmiany biegów w Fiacie trzeba sięgać częściej niż w Fordzie i Oplu. Niestety, mechanizm zmiany przełożeń 6-biegowej, mechanicznej przekładni Stilo nie działa tak precyzyjnie jak te same mechanizmy w Astrze i w Focusie (też wyposażonych w przekładnie o sześciu biegach). Zachęcanie Fiata do dynamicznej jazdy wyższymi obrotami silnika natychmiast przekłada się na wzrost zużycia paliwa. Mimo to, jak na gabaryty samochodu, jego masę własną i osiągi, które gwarantuje 140-konny silnik, Fiat Stilo Multi Wagon 1.9 16V JTD i tak zasługuje na miano auta oszczędnego. Średnie zużycie oleju napędowego oscyluje wokół 7 l/100 km, czyli podobnie jak w Astrze Caravan 1.9 CDTI i w Focusie Kombi 2.0 TDCi.

Fiat Stilo, który na rynku pojawił się dwa lata wcześniej niż najnowsze Astra i Focus, odstaje nieco od konkurentów sprawnością układu hamulcowego. Od momentu, gdy upowszechnił się system wspomagania nagłego hamowania i długość drogi hamowania nie zależy już tak bardzo od umiejętności wykorzystania hamulców przez kierowców, lecz od wydajności samego układu hamulcowego, producenci zgodnie postanowili zwiększyć jego sprawność. Testowane Ford i Opel stają jak wryte już po 41 m, niezależnie od stopnia rozgrzania hamulców i obciążenia samochodu. Fiat potrzebuje 2-3 metrów więcej, mimo że seryjnie jest wyposażony w tzw. asystenta hamowania.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 151 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Stilo | Ford | Focus | Opel | Astra | kombi | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

3,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij