auto motor i sport poleca:

Fiesta, i20, Rio, Mazda 2, Corsa i Fabia w teście

Poleć ten artykuł:

Różnią się wyposażeniem i ceną, ale wszystkie trzymają standard, jakiego oczekujesz od współczesnego auta. Małe samochody zaspokajają wszelkie potrzeby dnia codziennego, a niektóre dają nawet sporo frajdy. Do walki stają: Ford Fiesta, Hyundai i20, Kia Rio, Mazda 2, Opel Corsa i Skoda Fabia.

Ford Fiesta, Hyundai i20, Kia Rio, Mazda 2, Opel Corsa, Skoda Fabia Zobacz całą galerię

Małe samochody dawno już wydoroślały. Te współczesne mają tyle miejsca, co auta kompaktowe sprzed lat i są tak samo jak one bezpieczne. Komplet poduszek powietrznych łącznie z kurtynowymi z przodu i z tyłu to dzisiaj w maluchach rzecz równie oczywista, jak ESP z zestawem elektronicznych systemów wspomagających. Małe auto to nie erzac modelu większego, lecz jego szlachetna miniatura. Niestety, ceny najczęściej miniaturowe nie są. Do naszego testu wybraliśmy modele z silnikami o mocy od 100 KM – takie, żeby można się było nimi sprawnie poruszać także poza miastem.

Auta z tymi silnikami w podstawowych wersjach wyposażenia kosztują od 45 880 zł (Skoda Fabia) aż do 63 900 zł (Mazda 2). Jasne, że aż tak droga Mazda „ma wszystko”, ale nie zawsze droższe auto jest lepiej wyposażone. Nasza rada – nim ruszysz na zakupy, sprawdź, co auto ma w standardzie i ile kosztują „ekstrasy”. Przykład: Fiesta jest droższa od Fabii o ponad 7 tys. zł, ale (tak jak Skoda) nie ma klimatyzacji, można ją dokupić – do Fabii kosztuje 700 zł, do Forda 4500 zł!

FORD FIESTA: LUBI KRĘTE DROGI

Trzycylindrowy doładowany silnik ma równo 100 koni, które aż rwą się do biegu. Świadczą o tym wibrujący pedał gazu i drgania kierownicy, dość surowy pomruk silnika i wysoki moment obrotowy. W zakrętach kierowcę wspomaga posłuszny jego poleceniom, lekko pracujący i bardzo precyzyjny w centralnym położeniu układ kierowniczy. Fiesta sprytnie uwija się w zakrętach, po prostu sprawiając radość. Tym większą, że mimo zbyt krótkich siedzisk fotele unieruchamiają kierowcę tak, że staje się on jakby częścią auta. Inni producenci też potrafią stworzyć samochody, które dobrze radzą sobie w zakrętach, ale nie zawsze równie komfortowe. Fiesta natomiast ma zawieszenie na tyle sztywne, by nadwozie nie przechylało się na wirażach i na tyle skutecznie tłumiące nierówności, by pasażerów nie rozbolały plecy lub to, co poniżej. Trudno sobie wyobrazić jeszcze lepsze zawieszenie bez amortyzatorów o zmiennej sile tłumienia.

290/974 l to tylko przeciętna pojemność
Spośród testowanych aut tylko skrzynia Fiesty ma pięć biegów. W niczym to nie przeszkadza, bo można je zmieniać bardzo sprawnie – jazda Fordem daje najwięcej frajdy Drugie dno w bagażniku przydaje się na drobniejsze przedmioty
   

To cecha cenna na co dzień, zresztą tak jak dobre wytłumienie kabiny niedopuszczające do wnętrza szumu powietrza opływającego nadwozie. Nie wszystko jednak zasługuje w Fieście na pochwałę. Na kanapie z tyłu (dojście przez zbyt wąskie drzwi) wysokim pasażerom będzie ciasno. Nie ma gdzie podziać kolan, nad głową jest niewiele miejsca, a małe zagłówki wpijają się w kark. Z przodu jest znacznie przestronniej. Za to widoczność i w przód, i w tył jest kiepska. Z kolei mikry ekran nawigacji, mnóstwo przycisków na tablicy i brak systemów asystujących kierowcy to widomy znak, że już czas, by Fiestę odmłodzić. Jednak to sympatyczne autko, które benzyny nie nadużywa – średnio w teście Fiesta spalała 6,7 l/100 km. Czy przeszkadzało nam, że skrzynia ma tylko pięć biegów? Nie, zwłaszcza że zmienia je bardzo sprawnie. Jednak sześć biegów byłoby lepsze, choćby po to, by jeszcze zmniejszyć spalanie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 650 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test porównawczy | Ford Fiesta | Hyundai i20 | Kia Rio | Mazda 2 | Opel Corsa | Skoda Fabia

Oceń artykuł:

1,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij