auto motor i sport poleca:

Ford Fiesta, Renault Clio, Volkswagen Polo - Clio kontra reszta świata

Poleć ten artykuł:

Oto starcie w gorącej klasie miejskich aut - czy nowe Renault Clio zdoła obronić się przed ustatkowanymi na rynku konkurentami w postaci Forda Fiesty i Volkswagena Polo?

Zobacz całą galerię

Prawie 48 tys. zł za Fiestę Trend, 46 tys. zł za Clio Alize i ponad 51 tys. zł za VW Polo Comfortline – tyle wydają Polacy na te małe auta w ich najpopularniejszych wersjach. W rankingach sprzedaży maluchy Forda, Renault i VW zajmują kolejno miejsca 6., 8. i 9. Nie są to pozycje medalowe, ale kierowcy wybierają te trzy modele niekoniecznie z powodu ceny. Płacą za nie od 8 do 13 tys. zł więcej niż za najpopularniejszy w Polsce mały samochód, czyli Skodę Fabię. Widać znajdują ku temu powody. Być może jednym z nich są zahaczające o luksus wyposażenie i jakość wykonania, a to musi przecież kosztować. Już w podstawowych wersjach auta te są napakowane poduszkami powietrznymi, nad bezpieczeństwem podróżnych czuwają zaś ABS z ESP, często wspomagane dodatkowymi systemami elektronicznymi.

SILNIK FIESTY JEST NAJŻWAWSZY

Do nowej Fiesty można dokupić systemy ułatwiające jazdę, których nie znajdziesz w niektórych samochodach średniej klasy. Za 1600 zł do dyspozycji jest Active City Stop, w którym laser 50 razy na sekundę dokonuje pomiaru odległości do pojazdów jadących z przodu i jeśli uzna, że jest ona niebezpiecznie mała, spowoduje (do prędkości 30 km/h) hamowanie awaryjne . Inny wynalazek zarezerwowany dotąd dla aut „z wyższych sfer” to np. system Ford SYNC (2950 zł), dzięki któremu można regulować radio i telefon głosem, a w razie wypadku system sam poinformuje policję, gdzie znajduje się samochód.

Clio jest dostępne tylko w wersji pięciodrzwiowej, a i tak okazuje się tańsze od trzydrzwiowych Fiesty i Polo

Nowa Fiesta nadaje się do roli jedynego auta w rodzinie – tak jest wyrośnięta i wygodna. Kierowców ma teraz skusić także silnik Eco- Boost, jaki dotychczas stosowany był w Fordzie Focusie. Trzy cylindry i pojemność zaledwie jednego litra mogą okazać się słabą rekomendacją dla tradycjonalistów, ale moc (125 KM) i fakt, że już przy 1400 obrotach jednostka ta uzyskuje maksymalny moment obrotowy 170 Nm powinny ich uspokoić. Silnik bez ociągania wspina się na wyższe obroty, powoduje zaskakująco niskie drgania i sprawia, że Fiesta ochoczo wyrywa do przodu. Na dodatek wyposażona w bezpośredni wtrysk benzyny jednostka ta zapewnia Fordowi najlepsze osiągi w teście i najniższe zużycie paliwa (średnio 6 l/100 km). Niestety, najtańsza Fiesta z tym silnikiem kosztuje aż 60 900 zł.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 650 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Fiesta | Renault | Clio | Volkswagen | Polo | porównanie | miejskie auta

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (11)

przydrożny, 9 października 2013, 21:07

Dalej twierdzę, że nie warto sobie zawracać głowy wynikami testowych porównań, zwłaszcza jeśli występuje w nich auto z ludowym pochodzeniem wynik jest raczej przesądzony. Poczytać można, ale lepiej sprawdzić na żywej tkance. 

airmatic, 22 września 2013, 08:56

Ktoś parę postów wyżej wybrał Fiestę z EcoBoostem zamiast Polo z MPI. Ja nic nie mam do benzyniaka całkiem nieźle radzącego sobie z negatywnymi opiniami dziennikarzy o wolnossących benzynach epoki XX wieku - ale ta sama osoba nie próbowała TSI. Ciekawe, czy dealer już zjadł własne włosy jak kiedyś Clarkson :460889637:, gdy przeczytał post @Wytrycha

Samuraj, 21 września 2013, 16:45

"Kwadratisch, praktisch, gut." :P

airmatic, 21 września 2013, 11:23

A w teście jednak wygrywa. Więc jak, pytam? :mad:

julitka, 20 września 2013, 08:47

Wybrałabym Fieste albo Cilo , Polówka zupełnie odpada , wygląda jak by była model starsza
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij