auto motor i sport poleca:

Ford Focus RS – Kochaj albo rzuć!

Poleć ten artykuł:

Dla zwykłego kierowcy Ford Focus RS to zaprzeczenie nowoczesnego samochodu - paliwożerny, totalnie niekomfortowy i drogi w utrzymaniu. Dla "wariatów" skrzywionych i połamanych przez rajdy, RS to zjawisko niemal nadnaturalne, obiekt kultu i pożądania.

Ford Focus RS Zobacz całą galerię

auto motor i sport 10/2004

Zbudowano go na wzór rajdowego WRC - z myślą o fanach tego sportu. Ford Focus RS wrażenie robi jednak nie tylko wizualnym podobieństwem do rajdówki, ale przede wszystkim osiągami, wyrafinowaną techniką i dopracowaniem szczegółów. Limitowana seria 4500 egzemplarzy RS-a (każdy numerowany) rozeszła się po świecie na pniu, mimo że jego cena - w Niemczech blisko 31 tysięcy euro - była niemal dwukrotnie wyższa niż cena bardziej zwyczajnych wersji Focusa.

Chociaż z zewnątrz (z wyjątkiem zderzaków) RS do złudzenia przypomina zwyczajną, trzydrzwiową odmianę Focusa, tak naprawdę dzieli z nią jedynie pokrywy silnika i bagażnika, dach oraz drzwi. Pozostałe elementy poszycia karoserii zaprojektowano tak, aby "ukryć" większą o 7 cm szerokość nadwozia i o niemal 10 cm większy rozstaw kół RS-a w porównaniu z wymiarami "cywila" (mierzony między zewnętrznymi płaszczyznami szerokich, 8-calowych kół). A co, jak się bawić, to z orkiestrą - pod względem wymiarów RS odpowiada Focusowi WRC w jego najszerszym wydaniu, przeznaczonym do rajdów asfaltowych. Nie ma się zatem czemu dziwić, że zderzaki RS-a do złudzenia przypominają te z rajdówki. Bo to są zderzaki z rajdówki. Podobnie jak obręcze kół. Z tą różnicą, że dla RS-a odlano je ze stopów aluminium, a nie z jeszcze droższych stopów magnezu (jak dla aut rajdowych). Natomiast wzór i dostawca - O. Z. Racing - jest ten sam.

Pod maską oraz w układach przeniesienia napędu, zawieszenia, kierowniczym i hamulcowym jeszcze więcej zmian. Same zmiany. W sumie, w porównaniu ze zwyczajnym Focusem, blisko 70% części RS-a zostało zmienionych lub wręcz wymienionych na nowe. W większości tych zmian palce maczali wielcy sportu motorowego, z którymi Ford od lat ściśle współpracuje na potrzeby rajdów - Sparco, Garrett Technologies, Brembo, Sachs Racing, AP Racing i Quaife.

Najwięcej nowych części i zmian kryje się w silniku RS-a. Niepozornej, raptem 130-konnej jednostce napędowej serii Duratec - znanej ze zwykłych wersji Focusa - przybyło 65% mocy i ponad 70% momentu obrotowego. Efekt - 215 KM przy 5500 obr/min i 310 Nm przy 3500 obr/min. W dużej mierze jest on zasługą turbosprężarki, ale nie tylko. Znacznie poprawiono również ogólną sprawność silnika, w którym zastosowano m.in. kute, chłodzone olejem tłoki, kute korbowody, chłodzone sodem zawory wylotowe i o wiele bardziej wydajny układ chłodzenia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 151 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Focus RS | hatchback | test

Oceń artykuł:

4,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij