auto motor i sport poleca:

Ford Focus - odsłona nr 3

Poleć ten artykuł:

Kazali na niego czekać blisko półtora roku. Apetyty są rozbudzone, oczekiwania wysokie, standardy wyśrubowane - oto najnowszy Ford Focus. W teście wersja ze 150-konnym silnikiem 1.6 EcoBoost.

Ford Focus Zobacz całą galerię

Od rewolucji minęło już 13 lat. Focus numer 1 przejechał się wtedy po kompaktach demonstrując odważną stylizację i doskonałe właściwości jezdne, pod wieloma względami zwyczajnie odrywając się od peletonu. Model numer 2, już stonowany, okopał się na z góry upatrzonych pozycjach i bronił zdobytego terenu, dość skutecznie zresztą. Teraz najwyraźniej nadszedł czas na przegrupowanie.

 

Stąd u Focusa powrót do stylizacyjnej ostrości, do wyrazistych kształtów i oryginalnych detali. Z wlotem powietrza w stylu hełmu lorda Vadera, garścią ostrych krawędzi rozrzuconych na pokrywie silnika i po bokach oraz tylnymi lampami, którym jest tak ciasno, że wylewają się na błotniki, nowy model znowu pozwala sobie na ekstrawagancję. W typowym stylu Focusa, stylizacja nadwozia i kabiny jest konsekwentna i spójna, w paru detalach równie przerysowana - konsola utrzymuje znany z Fiesty styl à la telefon komórkowy, koło kierownicy jest mocno wyprofilowane, a klasyczne zegary siedzą w oryginalnych, wielokątnych gniazdach.

Wymiary nadwozia i rozstaw osi są niemal identyczne jak w modelu poprzedniej generacji, co oznacza, że przestronność kabiny też jest praktycznie bez zmian. Pod względem ilości miejsca z tyłu oraz pojemności bagażnika Focus trzyma dobry standard, zmieniła się za to pozycja kierowcy - fotele są lepszej jakości oraz zostały umieszczone niżej - teraz znakomita. Obsługa jest intuicyjna nawet w wersji bardzo bogato wyposażonej (jak testowana Titanium z dodatkami), zarówno jeśli chodzi o komputer pokładowy (przełączniki na kierownicy), jak i system rozrywkowo-nawigacyjny (stadko przełączników na konsoli). Znakomicie zestrojone są wszystkie te elementy obsługi, które są potrzebne do jazdy - kierownica, działanie dźwigni zmiany biegów oraz pedały. Sprzęgło wciska się z właściwą siłą, łapie ono w odpowiednim momencie, łatwo ruszyć zarówno ultrałagodnie jak i wystrzelić z bloków startowych, hamulec stawia właściwy opór, a siła hamowania jest dozowana bardzo liniowo, dźwignia zmiany biegów ma niezbyt długie drogi prowadzenia i nawet przy bardzo szybkiej zmianie przełożeń zawsze trafiamy we właściwe miejsce.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 151 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Focus | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij