auto motor i sport poleca:

Ford Ka – made in Tychy

Poleć ten artykuł:

Najnowszy miejski maluch Forda. Kiedy pojawił się 12 lat temu, Ford Ka porywał do tańca jak żaden inny mały samochód. Teraz świat maluchów jest nie do poznania, a pałeczkę przejmuje Ka numer 2. W teście wersja z benzynowym silnikiem o mocy 69 KM.

Ford Ka Zobacz całą galerię

O pochodzeniu Forda Ka już pisaliśmy, więc z kronikarskiego obowiązku i krótko: Ka nr 2 to Ford made by Fiat. Bliźniak "pięćsetki", skonstruowany zgodnie z zasadą, że większość z tego, co widać jest inna, natomiast niemal wszystko to, czego nie widać jest takie samo. Ka i "500" mają to samo podwozie, te same silniki, ten sam układ napędowy, a pierwsze, co widzą po narodzinach to hala produkcyjna zakładów Fiata w Tychach.

Mimo że był ograniczony konstrukcją nośną nadwozia, Ford wykonał doskonałą robotę tworząc zgrabną i oryginalną karoserię dla Ka, w niczym nie przypominającą tej, jaką ma jego tyskie rodzeństwo. Wyraz twarzy Ka jednoznacznie nawiązuje do Fiesty, karoseria sprawia wrażenie porządnie przeszklonej, spuchnięte błotniki sugerują zadziorny charakterek, a tylny spoiler dodaje ostrości (przy czym ta ostrość kosztuje 500 zł).

Ford bez kompleksów narysował też cennik, bowiem w obu wersjach silnikowych - benzynowy 1.2 i turbodiesel 1.3 - Ka jest o kilka tysięcy złotych tańszy niż Fiat 500.

O ile z zewnątrz nic nie zdradza pochodzenia małego Forda, o tyle kabina nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. Ogólna architektura jest fiatowska, podobnie jak fotele i tablica przyrządów, wnętrze ma też charakterystyczny, gumowy zapach nowych Fiatów. Drobiazgi wykończeniowe są jednak indywidualne dla Forda i robią bardzo dobre wrażenie. Egzemplarz testowy miał konsolę środkową, obudowę zegarów, kierownicę i uchwyty na drzwiach wykończone na biało, a mocny kontrast sprawił, że wnętrze wyglądało świeżo. Pytanie, czy gładki plastik na konsoli okaże się wystarczająco odporny na zadrapania, by długo zachować odpowiedni wygląd. Natomiast kluczowe jest to, że podobnie jak z zewnątrz, od środka Ka sprawia wrażenie droższego auta niż jest. Siedzisz, rozglądasz się, dotykasz i na końcu słyszysz - od 29 tys. zł. To wielka siła małego Forda.

Jak na współczesne miejskie auto przystało, pod względem miejsca z przodu jest bardzo dobrze. W codziennych korkach, na fotelach Ka będzie tak samo wygodnie jak w większych autach, jednak za znacznie niższą cenę. Z drugiej strony, dostęp do tyłu jest typowy dla 3,5-metrowego, 3-drzwiowego auta, czyli kiepski, przy czym jeśli chodzi o samą ilość miejsca, nie ma tragedii - na typowo miejskich oraz średnich dystansach cztery osoby będą miały dość łatwe życie. A o to w aucie tej wielkości chodzi. 224-litrowy bagażnik pozwala zmieścić odpowiednią ilość zakupów.


Ka nr 1, czyli nowa jakość

Ford Ka z 1997 roku był tak bezpretensjonalny jak jego imię. Zaskakiwał bardzo oryginalną stylizacją, przestrzenią, komfortem, ale przede wszystkim niespotykanymi wśród najmniejszych aut właściwościami jezdnymi. Jeśli kogoś nie przekonywał dziwaczny wyraz oczu małego Forda albo charakterystycznie ścięty tył, to natychmiast robiły to wrażenia z jazdy. Ka pokazywał, co potrafi mały samochód. W dużej mierze właśnie dzięki niemu najmniejsze auta są dziś takie, jakie są.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 450 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Ka | test

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij