auto motor i sport poleca:

Ford Kuga – Kuga z gwiazdami

Poleć ten artykuł:

Gdy inni wsiadali do pociągu z napisem crossover, Ford dumnie stał na peronie, chusteczką pomachał i teraz musi gonić peleton.

Ford Kuga Zobacz całą galerię

By stworzyć nowe auto, robi się badania rynku. W krajach wysoko rozwiniętych (a tam są pieniądze) okazuje się, że terenówki grubo ponad 95% przebiegu spędzają na asfalcie, a wiele z nich bezdroży nie widziało nigdy. Z powodu wysokiego środka ciężkości i masywnych kół na asfalcie spisują się kiepsko, a czasem wręcz niebezpiecznie. Za to imidż mają super. Auto większe niż osobowe (i wyższe) dodaje powagi i pozytywnie wyróżnia. Ideał to nieterenowy samochód terenowy. I tak powstały crossovery. Kupowane są coraz chętniej, za sprawą ich międzyresortowych zalet - lepiej od terenówek zachowują się na asfalcie, mają niezły wizerunek i akceptowalne możliwości na polnych drogach. Rynek tych aut Ford onegdaj zlekceważył, ale wybuch popytu obudził go z letargu. Wymyślił plastikową atrapę (concept car) pod nazwą iosis X, pokazał to publiczności, zebrał huraganowe brawa i... nie było odwrotu. Kuga (nazwa rynkowa) to nie całkiem iosis - księgowi nie pozwolili na szaleństwa i trochę opiłowano prototyp. Ale i tak, gdy wyjechał na światło dzienne, uznano, że jest piękny.

Kuga to prawdziwy crossover - już nie osobówka (co bardzo podnieca klientelę), a jeszcze nie terenówka (bo mieszczuchów odstraszałaby). Nadwozie rzeczywiście dynamiczne. Trochę awanturnicze i zawadiackie. Bryła jest silna, zwarta i prawie gotowa na prawie terenowe wyzwania. Oczywiście nikt nie twierdzi (a klienci tego nie żądają), że jest to rasowa terenówka. I nikt nie "wciska" klientom, że jest to auto idealne na Saharę. Ale umie dużo więcej niż klasyczne osobówki. Ja tym autem przejechałem kawał trudnej terenowej trasy i Kuga nie zawahała się ani razu. Nawet przed stromym gliniastym wzgórzem. Pomimo zwykłych, a nie terenowych opon. (Fakt, że było absolutnie sucho i glina była twarda jak skała. W razie deszczu byłaby to jednak sprawa doboru opon, a nie talentu tego samochodu.) W ramach walki o małe zużycie paliwa (ma to być 6,5 l u diesla) Kuga oczywiście nie ma stałego napędu na cztery koła. Na szosie auto jest przednionapędowe, a dodatkowy napęd na tył czeka w pogotowiu i bez wiedzy kierowcy, za pomocą inteligentnego Haldexu, jest dołączany tylko wtedy, gdy elektronika uzna to za niezbędne.

Prawdziwi offroadowcy taką ideą gardzą, ale dla ogromnej większości mieszczuchów, którzy raz w roku dla zaszpanowania decydują się na bohaterską próbę pokonania łąki czy świeżego śniegu - jest to rozwiązanie rozsądne. Dla klienteli zupełnie pozbawionej parcia na takie ekstremalne próby, będzie też produkowana tańsza wersja z napędem tylko na przód. Oczywiście z zewnątrz nie do odróżnienia. W każdej wersji jest obowiązkowo "potężna osłona od skał i kamieni" - pod silnikiem i bagażnikiem. Plastikowa, na niby i używać jej nie należy. Ale wygląda groźnie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 111 250 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Kuga | crossover | raport | test

Oceń artykuł:

4,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij