auto motor i sport poleca:

Ford Mondeo 2.2 TDCi Titanium X – Bumerang

Poleć ten artykuł:

Ford Mondeo przeszedł już w naszej redakcji wiele porównań i testów, z długodystansowym włącznie, ale wciąż do nas wraca. Niedawno zadebiutował z nowym silnikiem i w nowej wersji wyposażenia - 2.2 TDCi Titanium X.

Ford Modeno 2.2 TDCi Titanium X Zobacz całą galerię

Wprawdzie tytuł Samochodu Roku przeszedł Mondeo koło nosa (przegrał zaledwie jednym punktem z Alfą Romeo 147), ale od 2001 r. Ford "rządzi" dzięki niemu w klasie rodzinnych limuzyn o przystępnej cenie. Chociaż młodsi konkurenci raz po raz dorównują mu "w szczególe", wciąż pozostaje liderem klasy średniej "w ogóle".

Do znanych zalet Mondeo, jak przestronne wnętrze, wysoki komfort podróżowania, znakomita precyzja prowadzenia czy skuteczne hamulce, wraz z wersją 2.2 TDCi Titanium X dołączyły kolejne - bardzo bogate wyposażenie seryjne oraz świetne osiągi, przy niewielkim zapotrzebowaniu na paliwo. Niestety, przybyło również kilka pozycji na liście wad.

Po pierwsze, Ford Mondeo w wersji Titanium X przestał być samochodem przystępnym cenowo. Jeśli nawet - tak bogato wyposażony - w pełni zasługuje na cenę rzędu 150 tys. zł (testowany egzemplarz jest wart 147 tys. zł), to nie sposób nie dodać, że za tyle można wybierać między Audi, BMW a Mercedesem. Po drugie, wysokoprężna jednostka o mocy 155 KM miałaby same zalety, gdyby nie niska kultura pracy na zimno i norma emisji spalin na standardowym obecnie poziomie Euro 3.

Tak na serio, jeśli zrezygnować z wyposażenia dodatkowego - w postaci klimatyzowanych i podgrzewanych przednich foteli, podgrzewanej tylnej kanapy, systemu nawigacji DVD, elektrycznie składanych lusterek, okna dachowego i kilku innych gadżetów, bez których Mondeo świetnie się obchodzi - cena wersji 2.2 TDCi Titanium X wyniesie 115 010 zł. Wciąż za dużo, żeby dodać "tylko", ale stosunek takiej ceny do bogatego wyposażenia seryjnego i znakomitych osiągów, które zapewnia 2,2-litrowy silnik TDCi, z powrotem stawia Mondeo w gronie aut za rozsądną cenę.

Na wady "silnikowe" też jest sposób. Od lata tego roku Ford będzie oferował silnik 2.2 TDCi z filtrem cząstek stałych. Sprawi on, że wysokoprężna jednostka napędowa będzie "truła" środowisko zgodnie z wyższą normą Euro 4. Na problemy z hałasem, czyli dokuczliwym klekotaniem podczas pracy silnika na zimno, nie ma idealnego sposobu. Można go albo zagłuszyć muzyką, albo... polubić lub przynajmniej przymknąć na niego oko. Należy się to silnikowi choćby za to, ile frajdy dostarcza kierowcy podczas jazdy i jak niewiele sobie przy tym "liczy".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 130 850 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Mondeo | Titanium X | sedan | test

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij