auto motor i sport poleca:

Ford Mondeo - Skuteczna kuracja

Poleć ten artykuł:

Ford Mondeo został odmłodzony. Jednak ci, którzy wcześniej kupili ten model nie muszą rwać włosów z głowy. Tylko wyćwiczone oko potrafi zauważyć różnice w wyglądzie. Zastosowane zmiany mają dodać autu prestiżu.

Ford Mondeo Zobacz całą galerię

Z zewnątrz wyróżniają go chromowana osłona chłodnicy i przednie lampy przeciwmgielne w stylu tych z Focusa. Z tyłu dołożono tylko białe paski świateł cofania. Dodatkowo wersję Ghia zdobi sporo chromowanych listewek, co efektownie wygląda zwłaszcza na czarnym nadwoziu.

Na szczęście skupiono się na kosmetyce, nie ingerując w technikę; układy napędowy, jezdny i kierowniczy pozostały bez zmian, podobnie jak precyzyjny układ kierowniczy nie przenoszący nierówności drogi na kierownicę. Dość twarde zawieszenie nie pozwala przechylać się nadwoziu na zakrętach. Ustawiono je tak, by uzyskać bardzo dobre właściwości jezdne, nie obniżając zbytnio komfortu jazdy. Faktycznie, Mondeo sunie w ciasnych zakrętach jak po sznurku. Trochę gorzej jest z komfortem. Do sztywnego zawieszenia dołożono twarde fotele, co powoduje przenoszenie nierówności (np. na kostce brukowej) na jadących. Również poprzeczne garby nie są wytłumiane do końca. Chociaż dzięki tej sztywności można przekonać się, jak mocne jest nadwozie i jak dokładnie spasowano plastikowe elementy kabiny - nie usłyszymy żadnych trzasków, stuków i chrobotów, nic nie wpada w rezonans.

Testowany Ford był wyposażony w pięciostopniową automatyczną przekładnię z sekwencyjnym, podwójnym (dźwignią lub przyciskami na ramionach kierownicy) sterowaniem Durashift. To inteligentny mechanizm, chociaż trochę ociężały w swoich reakcjach. Jest adaptacyjny, powinien dostosowywać się do temperamentu kierowcy, lecz uczenie się nie jest jego mocną stroną. Odnosiłem wrażenie, że w automatycznym trybie pracy silnik jest wkręcany na zbyt wysokie obroty, poza optymalny ich zakres, choć sama zmiana biegu jest płynna i bez szarpnięć. A ponieważ serce Mondeo do cichych nie należy, wyraźnie słyszalne było w kabinie.

Z drugiej strony, tylko w tym trybie pracy przy nagłym wciśnięciu prawego pedału następuje dość szybka redukcja przełożenia (kickdown) i auto startuje niczym rakieta - elastyczny silnik i 330 Nm do dyspozycji robią swoje. Jeśli chcemy wyręczyć bity, wystarczy przejść na sekwencyjne przełączanie, najwygodniej realizowane przyciskami na kierownicy. Będzie ciszej, a reakcje skrzyni żwawsze - jeśli tylko wyczujemy te chwile, w których należy zmieniać biegi. Auto mocno przyspiesza już od 2000 obrotów, a nawet poniżej tej granicy, ale już nie tak zdecydowanie. Za szybko redukując przełożenie, uzyskamy mocny efekt hamowania silnikiem i nagły wzrost hałasu we wnętrzu.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 130 850 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Mondeo | sedan | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij