Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8
BP BP

Ford Mondeo – mieszczanin szlachcicem

Ford Mondeo Bryła nowego Ford  Mondeo jest szlachetna i elegancka, może się podobać

W Fordzie po zmianach na szczeblu średnim (S-Max i Galaxy) przyszedł czas na mieszczańskiego Mondeo, który mocno wyszlachetniał.

 

W związku z awansem Mondeo musiało dostać nowe ubranko. Z zewnątrz zmiany nie są agresywne, nadal w stylu kinetic design (chociaż więcej widać dostojeństwa niż kinetyki), ot - nowa maska, nowy wlot powietrza, nowe światła, w tym dzienne LED-owe. Do tego dwa rozwiązania znane z Polskiego Fiata 125p - błyszczące obramowania szyb bocznych i żaluzja na wlocie do chłodnicy.

We wnętrzu też zmiany nienachalne - nadal prostota, umiar, elegancja, umeblowanie solidne, mieszczańskie. Żadnej fantazji. Kolejne łagodne zmiany - nowe zegary (czarne, udane), nowa grafika, nowa tapicerka drzwi. Widać, że to samochód flagowy, dla biznesmena, a nie dla podlotków. Deska rozdzielcza też spokojna, elegancka, bez kluczyka (ale dziura po stacyjce wygląda paskudnie). Kierownica bogato, nawet jarmarcznie wyposażona w mnóstwo funkcji, bardzo błyszcząca, co w słońcu może przeszkadzać. Fotele obszerne, ale kieszenie w drzwiach malutkie. Bagażnik duży, ale bez koła zapasowego.

 

Jak zwykle, najciekawsze jest to czego nie widać. A Mondeo ma się czym pochwalić. Nowe (oprócz starych) silniki - flagowy turbodiesel 2.2 (aż 200 KM) i benzynowy 2.0 turbo - 240 KM; oba zachowują się świetnie. Dużo nowej elektroniki - dobra sygnalizacja zjechania z wybranego pasa ruchu (pilnuje tego kamera): w razie czego (zagapienie, przyśnięcie), delikatnie, dla obudzenia, szarpiąca kierownicą; sygnalizacja w lusterkach wstecznych obecności innych samochodów w martwych polach, automat przełączania na światła mijania, nowa sterowana elektronicznie automatyczna skrzynia biegów PowerShift, w opcji inteligentne ładowanie akumulatora z odzyskiwanej podczas hamowania energii. Do tego inteligentna informacja Eco Mode, podpowiadająca kiedy zmienić bieg.

Jeździ się nowym Fordem Mondeo wygodnie i statecznie. Duża w tym zasługa regulowanego, aktywnego zawieszenia pracującego w trzech, do wyboru, trybach - komfort, normal i sport.

Spodobało mi się nowe Mondeo. Czy spodoba się wszystkim - trudno powiedzieć, bo obok, na rynku, uśmiecha się Passat czy Avensis. Łatwo nie będzie. Ale Mondeo coraz bardziej z mieszczucha staje się szlachcicem.

Tekst Julian Obrocki
amis 11/2010

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 96 850 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  A siedziałeś w XJ? Chromowane obwódki można przyrównać do każdych innych, które są obojętnie w jakim modelu, ale skojarzenie redaktora ciekawe.
  ~Samuraj002, 2010-11-09 20:32:57
 • avatar
  zgłoś
  'eri' napisał(-a):Jedno co mnie boli w tym Mondeo, to ten "telewizor" kosztem pełnowartościowego obrotomierza - jakoś mnie to straszy, choć są i modele bez owego wynalazku.Również i ja czegoś podobnego nie znoszę. Na przykład w Jaguarze XJ - pikselowate zegary będące jedynie wizualizacją komputera pokładowego. Jedynie Lexusa LFA coś broni - a konkretnie moment obrotowy, który zerwałby linkę wskazówki zegara obrotów przzy pierwszym dociśnięciu pedału przepustnicy
  ~airmatic, 2010-11-09 00:27:13
 • avatar
  zgłoś
  'Samuraj002' napisał(-a):Więcej chromu, więcej elegancji i dostojności można zauważyć w jego sylwetce. Nie jest już taki klockowaty jak przed liftem, a to dobrze. Moim zdaniem udane auto klasy średniej. Redaktor Obrocki zauważył podobieństwo chromowanych ramek bocznych okien "Mondziaka" do kultowego Fiata 125p. Taaak, i jeszcze lakier "kość słoniowa" by się przydał, do tego kolor tapicerki w stylu bahama yellow
  ~airmatic, 2010-11-09 00:22:51
 • avatar
  zgłoś
  A nowe silniki - mniam! Jedno co mnie boli w tym Mondeo, to ten "telewizor" kosztem pełnowartościowego obrotomierza - jakoś mnie to straszy, choć są i modele bez owego wynalazku.
  eri, 2010-11-05 15:32:23
 • avatar
  zgłoś
  Więcej chromu, więcej elegancji i dostojności można zauważyć w jego sylwetce. Nie jest już taki klockowaty jak przed liftem, a to dobrze. Moim zdaniem udane auto klasy średniej.
  ~Samuraj002, 2010-10-29 16:08:12
 • avatar
  zgłoś
  W Fordzie po zmianach na szczeblu średnim (S-Max i Galaxy) przyszedł czas na mieszczańskiego Mondeo, który mocno wyszlachetniał.
  auto motor i sport, 2010-10-29 10:21:35
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij