auto motor i sport poleca:

Ford S-MAX 2.0 TDCI - Ekspres rodzinny

Poleć ten artykuł:

Gdyby Porsche chciało zrobić vana, S-Max nr 2 mógłby służyć za przykład. Daje mnóstwo przyjemności z jazdy, a przy tym jest pojemny i praktyczny.

Zobacz całą galerię

Sprawa jest najprostsza z możliwych – facet ma w życiu do zrobienia kilka istotnych rzeczy, żeby miał łatwiej, nadprzyrodzone siły przydzieliły mu do pomocy kobietę, a kilkanaście tysięcy lat później auta pokroju vanów. Pierwszy S-Max w bonusie dorzucał do tego prawdziwą przyjemność z jazdy, drugi, rzecz jasna, nie chce być gorszy.

BUDOWA I DESIGN

S-Max drugiej generacji ma tę samą płytę podłogową co Ford Mondeo. Po raz pierwszy w historii może występować w wersji z napędem 4x4, ale my do testu wybraliśmy egzemplarz z przednim napędem. Prześwit auta, nawet w wersji 4x4, jest wyraźnie mniejszy niż w wypadku SUV-ów i wynosi tylko 12,8 cm – to przynajmniej o 3 cm mniej niż w najniżej zawieszonych SUV-ach.

 
Ekran na konsoli ma cztery „działy”: telefon, klimatyzacja, rozrywka i nawigacja; po dopłaceniu 3000 zł S-Max potrafi sam (no, prawie sam) zaparkować. Klasyczne zegary są czytelne. 

 

Nowy S-Max urósł o 2,6 cm na długość i o 3,2 cm na szerokość, natomiast symbolicznie, o 3 mm, zmniejszyły się wysokość oraz rozstaw osi (o 1 mm). W wersji 5-osobowej van Forda ma 700-litrowy bagażnik, który po złożeniu siedzeń przeistacza go wręcz w auto dostawcze – pojemność (mierzona do poziomu dachu) wzrasta do 2200 litrów. Niezależnie od tego, czy siedzenia są złożone czy nie, Ford pokonuje konkurencję (np. BMW 2 Active Gran Tourera) albo nieznacznie (o 55 litrów), albo odjeżdża jej zupełnie (295 litrów różnicy na korzyść Forda). Ułatwieniem podczas pakowania bagażu jest niska krawędź bagażnika (63,2 cm). Utrudnieniem zaś fakt, że żeby wypełnić bagażnik po brzegi, trzeba do niego dosłownie wejść (jego podłoga ma 1187 mm długości, szerokość między nadkolami wynosi 1044 mm). I nie dotyczy to wcale drobnych osób, ale nawet tych o wzroście 185 cm – przeszkodą okazuje się nie tyle głębokość bagażnika, ale szeroki zderzak.

Testowy S-Max był wyposażony w elektrycznie sterowaną pokrywę bagażnika (dopłata 1900 zł) oraz w opcję jej bezdotykowego otwierania (za kolejne 900 zł). Z jednej strony to wygodny wynalazek i na ruch stopą pod zderzakiem reaguje jak należy, z drugiej pokrywę bagażnika, kiedy się otwiera, naprawdę trudno zatrzymać (na przykład w garażu z niskim sufitem). Nowoczesność w aucie, domu i zagrodzie, jak widać, przeważnie ma dwie strony medalu.

Tagi:

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij