auto motor i sport poleca:

Forda Fiesta i VW Polo - Wojna 30-letnia

Poleć ten artykuł:

Ta rywalizacja zaczęła się w 1975 roku, kiedy po raz pierwszy świat ujrzał Forda Fiestę i VW Polo. Minęło trzydzieści lat, a pojedynek wciąż jest nierozstrzygnięty. I chyba nie będzie.

Test porównawczy Forda Fiesty i VW Polo Zobacz całą galerię

W jednej ręce mam kluczyk do najnowszego Polo (świeżo po face liftingu), w drugiej do Fiesty. I mam zrobić to, czego nie udaje się zrobić od trzydziestu lat - obiektywnie wskazać faworyta. Czuję się jak ktoś, kto ma wykazać wyższość Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Mam porównać samochody o identycznym stażu rynkowym, których karoserie i bagażniki mają prawie takie same wymiary, a silniki - choć różne pod względem pojemności - mają identyczną moc!

Zaczynam od pierwszego wrażenia i daję punkt Volkswagenowi, który po ostatnim face liftingu wygląda jak Golf V. Za sprawą "spuchniętej" karoserii zdaje się być solidniejszy, stabilniejszy i większy od rywala. Porównanie wymiarów wykazuje przewagę Polo nad Fiestą w wysokości. Ford ma za to nadwozie szersze, a także większy rozstaw osi i pojemniejszy bagażnik. Punkt dla Forda.

VW uzyskuje punktową przewagę za jakość wnętrza, które niewiele się zmieniło w porównaniu z wcześniejszym modelem. Najpierw wrażenia - duża, solidna deska rozdzielcza, wykonana z miękkiego tworzywa. Siedząc za kierownicą Polo czuję się jak w samochodzie wyższej klasy. W Fieście otaczają mnie twarde plastiki i stylistyczna asceza w porównaniu z VW - kolejny punkt dla "niemca".

Siadam za kierownicą Polo, w wygodnym, szerokim i świetnie wyprofilowanym fotelu z długimi siedziskami. Przesiadam się do Forda i mam wrażenie, jakbym przeniósł się z klasy business do ekonomicznej. Przednie fotele są twarde - sprawdzają się w dłuższej trasie, ale mają krótszy zasięg poziomej regulacji, są zbyt wąskie, gorzej wyprofilowane i mają zbyt krótkie siedziska. Duży punkt dla Volkswagena.

Przesiadka do tyłu. Kanapa Polo jest lepiej wyprofilowana i wyposażona w podłokietnik. Ale mam mniej miejsca na nogi i nad głową niż w Fieście. Mimo że tylna część oparć przednich foteli Volkswagena ma głębsze wyprofilowanie. Remis.

Jak ważne są schowki i uchwyty przekonuję się za każ- dym razem, gdy po ugaszeniu pragnienia stwierdzam, że brakuje mi trzeciej ręki do trzymania butelki. Z grubsza, w Polo doliczyłem się trzech uchwytów na butelki i ponad sześciu różnego rodzaju schowków. W Fieście znalazłem dwa kieszenio - uchwyty na butelki i dwa schowki. Wynik tej rundy jest oczywisty.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 650 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Fiesta | VW | Polo | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

3,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij