auto motor i sport poleca:

Fortwo ED, iOn, CT 200h, M35h, Octavia Greenline i S60 DRIVe - grand prix na fazie

Poleć ten artykuł:

Smart Fortwo ED Zobacz całą galerię

Zielony wyścig. Zmniejszanie zużycia paliwa zadomowiło się na dobre i zostanie z nami do końca życia silnika spalinowego. Warto się z tym oswoić. Oto tegoroczna oferta aut przyjaznych kwiatkom i motylkom.

W tym sezonie po raz pierwszy mamy na naszym rynku auta elektryczne. Pierwszy był Mitsubishi i-MiEV, zaraz po nim jego klony - Peugeot iOn i Citroën C-Zero. Kiedy w marcu testowaliśmy elektrycznego Peugeota, pozostawił bardzo dobre wrażenie jako praktyczny, dopracowany, tani w eksploatacji; i chociaż ma swoje ograniczenia, to jednak jest to pełnoprawny samochód.

Z dużym zestawem akumulatorów litowo-jonowych, w zależności od sposobu jazdy, Peugeot zapewnia zasięg w granicach 80-100 km, co na dzienne miejskie potrzeby wystarcza. Do prędkości około 70 km/h iOn jest bardzo dynamiczny, a w kabinie jest cicho. Auto jest zwinne i bardzo poręczne, a przede wszystkim - okazuje się bajecznie tanie w eksploatacji, bo, zależnie od taryfy za energię elektryczną, pokonanie 100 km kosztuje 5-8 zł, czyli tyle, co litr-półtora zwykłego paliwa. Jazda jest tak tania, że widząc, iż pozostaje zapas przebiegu, przestajesz jeździć oszczędnie i - to brzmi niewiarygodnie, ale tak jest - bawisz się osiągami.

Ładowanie akumulatorów do pełna trwa niecałe 8 godzin i jedyne czego wymaga to podpięcia auta do zwykłej sieci 230V. Mały Peugeot jest też wyposażony w gniazdo szybkiego ładowania z sieci trójfazowej, skąd w godzinę jego "bak" można zatankować w 80%.

Cena na poziomie 145 tys. zł jest koszmarnie wysoka, ale iOn nie jest adresowany do takich odbiorców jak wy i ja, lecz do firm i instytucji, a dla nich oferta jest zawsze przygotowywana indywidualnie. Nawet w państwach, gdzie dopłaca się do samochodów elektrycznych, iOn nie stanie się pojazdem masowym, ale jest tym, który przeciera szlak - i właśnie o to chodzi.

Z rynkowego punktu widzenia znacznie atrakcyjniejszą ofertą jest Smart Fortwo ED - a raczej będzie, kiedy na wiosnę pojawi się w oficjalnej sprzedaży. Cena auta ma się kształtować w granicach 60 tys. zł plus około 250 zł miesięcznie opłaty leasingowej za zestaw akumulatorów. Mówiąc obrazowo - Smarta kupujesz, akumulatory wypożyczasz. Ma to rozwiać obawy klientów, że jeśli tylko z akumulatorami coś okazałoby się nie tak, zostaną na lodzie - bo z leasingiem wiąże się darmowa wymiana w wypadku awarii.

Pod względem wrażeń z jazdy zelektryfi kowany Smart wyraźnie różni się od swojego sączącego benzynę krewniaka. Silnik, zamiast warczeć, wyraźnie miauczy (znacznie głośniej niż w Peugeocie), natomiast rodzaj napędu eliminuje największą wadę konwencjonalnego Smarta, czyli szarpiącą skrzynię biegów. Po krótkim czasie za kółkiem zapomina się, że jest to auto na prąd i korzysta jak ze zwykłego miejskiego samochodu. Smart sprawiał wrażenie jakby nie za każdym zdjęciem nogi z gazu odzyskiwał energię, co jest dziwne, bo w aucie, którego zasięg w najlepszym razie wynosi 90 km, każda porcja odzyskanej energii jest na wagę złota.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 117 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Smart | Fortwo ED | Peugeot | iOn | Lexus | CT 200h | Infiniti | M35h | Skoda | Octavia Greenline | Volvo | S60 DRIVe

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij