auto motor i sport poleca:

Globalistka - Fiat Linea

Poleć ten artykuł:

2007. to dla Fiata pracowity rok - między Bravo i "500", firma zmieściła premier ę kolejnego modelu. Linea puszcza oko do tych, którzy przed zakupem ważą każdą złotówkę. Aby ich przekonać, Fiat używa też specjalnego języka.

Fiat Linea Zobacz całą galerię

Żeby osiągnąć ten cel, projektanci pracowali - począwszy od fazy rozwoju modelu - według najnowszych kryteriów ergonomii do określenia tych parametrów, które mierzą zdolność samochodu do spełniania potrzeb dobrego samopoczucia i komfortu w samochodzie". Grubo, prawda? To cytat z materiałów prasowych Linei. Jeśli zaś chodzi o stylizację, to "Fiat Linea proponuje wydatny przód", natomiast zawieszenie jest "z przodu z kołami niezależnymi typu McPherson, z tyłu z półzależnymi połączonymi mostem skrętnym". Z kolei siedzenia "zostały tak zaprojektowane, by zagwarantować optymalny komfort na każdy percentyl pasa- żera". I w końcu - "jazda jest wyjątkowo przyjemna dzięki pozycji pedałów". W tym wypadku pozostaje nam wierzyć na słowo.

Dzielnie stawiając czoło wyzwaniom języka i gramatyki, Fiat nie zapomniał jednak jak się robi samochody. A Linea to model wyjątkowo ważny, bo globalny. Będzie produkowany w Turcji, Rosji, Indiach, Chinach oraz Brazylii, sprzedawany na pięciu kontynentach i ma się stać drugim - po Grande Punto - najchętniej kupowanym pojazdem Fiata.

Nie możemy oprzeć się wrażeniu, że w Europie Linea będzie odpowiedzią Fiata na Kię Cee'd (pomijając fakt, że jeden ma czworo drzwi a drugi pięcioro). To wielki kawał samochodu - z ponad 4,5- metrowym nadwoziem, 2,6-metrowym rozstawem osi, 500-litrowym bagażnikiem i ładownością gdzieś w okolicy 500 kg, Linea znajduje się w samym środku grona, które tworzą Corolla , Jetta, czterodrzwiowy Focus i Octavia. Konstrukcja samochodu wykorzystuje natomiast przedłużoną płytę podłogową mniejszego Grande Punto. Technicznie jest to więc kompakt na podwoziu malucha.

We wnętrzu jest sporo powietrza, a podczas krótkich pierwszych jazd fotele rzeczywiście okazały się znakomite na każdy percentyl jadących. Deska rozdzielcza jest nieco, ale tylko nieco, inna niż w wypadku Grande Punto. Dostęp, zakresy regulacji, udogodnienia i obsługa są bez zarzutu, a większa ilość miejsca między kołami cieszy przede wszystkim podróżujących z tyłu. Bagażnik wygląda na taki, w którym można by zaparkować Pandę.

Do napędu Linei posłużą trzy silniki: podstawowy, poczciwy 1.4 8V (77 KM), nowy i konkretny 1.4 turbo zwany T-Jet (120 KM), a po stronie wysokoprężnej - ekonomiczny 1.3 Multijet 16V (90 KM). W wypadku dwóch ostatnich okresy mię- dzy przeglądami wynoszą 30 tys. km. Dobrze znając podstawowego benzynowca oraz turbodiesla, do pierwszych jazd wybraliśmy doładowaną jednostkę 1.4. Silnik na gaz reaguje szybko, a maksymalny moment obrotowy 206 Nm osiąga już przy 2500 obr/min. Jest to typowe "miękkie" turbo, rozwijające moc bardzo równomiernie i najlepiej czujące się przy niskich i średnich obrotach. Przyspieszenie rzędu 9 sekund do setki to świetny wynik, a prędkość maksymalna z dwójką na początku to więcej niż trzeba nawet na niemieckich autostradach. Fiat nie podaje zużycia paliwa dla tego silnika, ale przy łagodnej jeździe nie powinno ono mocno odbiegać od zużycia wolnossącej jednostki o podobnej pojemności.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Linea | sedan | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij