auto motor i sport poleca:

Grecav Sonique – auto dla 14-latka

Poleć ten artykuł:

Wyprowadziłeś się z miasta i Twój potomek nie ma jak dojeżdżać do gimnazjum? A może nie masz "prawka"? Poczytaj o aucie, do prowadzenia którego nie potrzeba prawa jazdy i może nim jeździć nawet 14-latek!

Grecav Sonique Zobacz całą galerię

 

Dziś na całym świecie do prowadzenia auta potrzebne jest prawo jazdy. Ale nie wszyscy - z powodu wieku, stanu zdrowia czy... wyroku sądowego - mogą je mieć. Ciekawą furtkę prawną proponują producenci mikrosamochodów. Jeździć się chce. Dziś brak możliwości przemieszczania się to poważne kalectwo. Ale jeśli jesteś za młody, za stary lub masz coś przeskrobane (wyrok), to prawa jazdy uzyskać nie możesz. Co prawda można kombinować z motorowerem, skuterem czy quadem, ale komfortem to one samochodom nie dorównują. W paru krajach ambitni prawnicy zaczęli szukać furtki. Dokładne analizy definicji choćby motoroweru doprowadziły do wniosku, że wystarczy zbudować samochód, który w papierach będzie właśnie skuterem, quadem czy motorowerem i będzie można nim jeździć na kartę motorowerową lub... zupełnie bez żadnych uprawnień! W Unii Europejskiej definiuje się różne "inne pojazdy", które mogą być dziwolągiem prawno-technicznym. Spytano inżynierów, czy da się taki sztuczny "twór prawny" skonstruować w realu.

Warunki brzegowe są proste - samochód, żeby nie być samochodem musi: ważyć nie więcej niż 350 kg, być napędzany silnikiem o mocy nie większej niż 4 kW (5,4 KM) i nie przekraczać 45 km/h. Dwa ostatnie warunki są banalnie proste - zbudować słabe i powolne autko naprawdę nie jest trudno. Gorzej z ciężarem. Zejście poniżej 350 kg, gdy normalna motoryzacja zaczyna się od 700-800 kg, to poważne zadanie inżynierskie. Parę zespołów projektowych na świecie podjęło takie zadanie. Francuzi poszli w kierunku konstrukcji plastikowych. Prostych, ale nie całkiem bezpiecznych. Włosi "poszli ambitniej" - aluminium, kompozyty, materiały kosmiczne. I właśnie taki mikrosamochodzik, włoski Grecav Sonique, pojawił się już na polskim rynku i pod oknami naszej redakcji.

Z daleka auto wygląda ładnie. Bryła zgrabna i powabna. Żadnych odniesień do niepełnosprawnych samochodów inwalidzkich, które w dość odległej historii na naszych ulicach bywały. Design bez zastrzeżeń, chociaż dla młodzieży mógłby być odważniejszy. Długość (292 cm) jest niehumorystyczna. Autko jest o 22 cm doroślejsze od Smarta. Z przodu uroda atrakcyjna, żywcem nawiązująca (grillem) do stylistyki Audi, i to tych lepszych modeli. W dodatku, jak w salonie, nieoszpecona... tablicą rejestracyjną, bo przecież motorowery czy skutery takowej z przodu mieć nie muszą. Więc jest to pojazd, co się fotoradarom i monitoringom nie kłania. Z tyłu też zgrabnie - duży zestaw dobrze widocznych indywidualnych świateł i rzecz najbardziej charakterystyczna: "mała tablica rejestracyjna" (taka skuterowa), bo formalnie to nie jest samochód.

Dla kogo to auto
Na Zachodzie tych samochodzików od dość dawna sprzedaje się sporo i widać je na ulicach. Klientela to kobiety, które już mają duży samochód, ale chcą mieć drugi tylko na krótkie dystanse w mieście, emeryci, którzy z powodu wieku już boją się dużych samochodów (i kosztów ich eksploatacji) i dość znaczna grupa niepełnoletniej młodzieży, w tym dziewczęta, których rodzice zupełnie nie są zachwyceni pomysłem używania w dużym ruchu skutera, bo jest to pojazd bardzo niebezpieczny. Natomiast taki samochodzik nie dość, że komfortowo zabiera dwie osoby i bagaż, to jeszcze chroni od deszczu i jest o niebo bezpieczniejszy niż skuter. Są też regiony świata, gdzie pojazd taki "bez obrazy" używany jest do celów służbowych (mało pali, więc niskie koszty eksploatacji) np. przez rozwozicieli pizzy, rzemieślników (duży bagażnik), czy listonoszy.

Tagi: Grecav | Sonique | test

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij