auto motor i sport poleca:

Honda Accord, Mazda 6 i Peugeot 407 SW - Jak działa kombi

Poleć ten artykuł:

Jeden ma normalny wygląd, drugi spełnia wymogi wzoru posła Lisaka a trzeci w reklamie rywalizuje z zabawkami. Oto Honda Accord Tourer, Mazda 6 Kombi i Peugeot 407 SW.

Honda Accord Tourer, Mazda 6 Kombi i Peugeot 407 SW Zobacz całą galerię

auto motor i sport 12/2004

Dlaczego ludzie kupują kombi? Nie dość, że jest długie i na każdym parkingu wystaje poza inne samochody, to jeszcze przez tylną szybę niczego nie widać. Pewnie sądzicie, że głównym atutem kombi jest bagażnik.

Przyjmijcie zatem do wiadomości, że w wypadku Mazdy 6 bagażnik sedana jest mniejszy od tego w kombi zaledwie o 5 litrów. Nieco lepiej wypada Peugeot 407, w którym różnica pojemności bagażnika między sedanem a kombi wynosi 41 litrów. Ale taką właśnie pojemność mają na przykład zamykane schowki spotykane w mniejszych samochodach. Najkorzystniej wypada Honda Accord, u której różnica pojemności pomiędzy bagażnikami dwóch wersji nadwoziowych wynosi aż 117 litrów na korzyść kombi.

To wciąż jednak nie dowodzi wyższości wielkiego, pokracznego i droższego kombi nad smukłym sedanem. Bo czy pamiętacie, kiedy ostatni raz widzieliście kombi z bagażnikiem wyładowanym po sufit? Jeżeli było to wczoraj, to następne zobaczycie pewnie za miesiąc. Bo jedynym atutem kombi jest... wzór posła Janusza Lisaka. Jeżeli kombi "łapie" się na ten wzór, to otrzymuje homologację samochodu ciężarowego i od kosztów zakupu auta oraz eksploatacji odpisuje się VAT. Wśród naszych testowych konkurentów jedynie Honda Accord Tourer spełnia wymogi owego wzoru. I na tym można by zakończyć ten test porównawczy.

W związku z tym, że jedynie czteroosobowy Accord ma homologację ciężarówki, brniemy dalej w to porównanie. A może znajdą się chętni, by wydać około 100 tysięcy zł bez możliwości odzyskania VAT-u tylko dlatego, że coś ma wielki bagażnik, który może być jeszcze większy.

To, że największy jest on w Hondzie, wyjaśniliśmy sobie już na początku. Przyjrzyjmy się zatem jakie są możliwości powiększania tych bagażników do jeszcze większych rozmiarów. Po złożeniu asymetrycznie składanych tylnych kanap - u wszystkich konkurentów jest to możliwe - największą przestrzeń ładunkową uzyskamy w Accordzie. Przy pojemności 1760 litrów okazuje się ona większa od pojemności bagażnika Mazdy 6 o 48 l. Peugeot 407 SW z 1365 litrami pasowałby bardziej do porównania z kompaktami segmentu C.

Pojemność wyrażana w litrach bywa jednak złudna. W praktyce okazuje się, że kształt otworu drzwiowego, zbyt wypukłe tylne nadkola, czy też brak możliwości uzyskania płaskiej podłogi na całej długości powiększonego bagażnika stanowią przeszkodę w pełnym wykorzystaniu przestrzeni ładunkowej. Oto dowód. Peugeot 407 SW, choć z najmniejszym bagażnikiem, oferuje najwyższy przedział ładunkowy, mierzony od podłogi do sufitu. Przy 900 mm jest on wyższy od bagażników - Mazdy 6 (o 30 mm) i Hondy Accord (aż o 70 mm). Czy to dużo? Dla kogoś, kto chciałby przewieźć choćby małą pralkę, której obudowy nie da się przecież ścisnąć, to aż nadto.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Honda | Accord | Mazda 6 | Peugeot | 407 SW | kombi | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij