auto motor i sport poleca:

Honda CR-V i VW Passat Alltrack: Kwestia wrażenia

Poleć ten artykuł:

SUV-y i crossovery podgryzają modele klasy średniej, zwłaszcza te najbardziej klasyczne, czyli sedany i kombi. Klasa średnia próbuje zmylić pościg uterenowionymi kombi. Porównanie na przykładzie VW Passata Alltracka i Hondy CR-V.

Test porównawczy VW Passat Alltrack i Honda CR-V Zobacz całą galerię

Sprawa jest prosta – nie ma czegoś takiego jak decyzja obiektywna. Kiedy przychodzi wybierać, sto decyzji na sto jest subiektywnych – i dobrze, bo gdyby decydowała tylko sucha kalkulacja, wszyscy jeździlibyśmy najbardziej praktycznym autem świata, czymś w rodzaju Skody Octavii kombi. Dlatego zamiast punktów będzie ranking subiektywny. 

Kombi kontra SUV – prolog
Trochę racjonalizmu zawsze jednak jest – i w tym szansa Passata. Volkswagen to wyjątkowo trudny przeciwnik: na rynku od 2005 roku, a więc już blisko 9 lat (z mocnym faceliftingiem cztery zimy temu), wciąż nie chce przestać być konkurencyjny. Nie ma ani przerośniętego nadwozia, ani też specjalnie rozciągniętego rozstawu osi – a jednak jakimś sposobem posiada kabinę oraz możliwości bagażowe, które niemal seryjnie wygrywają w testach.

Na pokładzie wszystko działa jak trzeba, co trzeba jest pod ręką, nie ma żadnych irytujących detali. Na dodatek, Volkswagen jest zbudowany solidnie jak czołg – w każdym razie takie wrażenie odnosimy za każdym razem, kiedy mamy do czynienia z nowym egzemplarzem Passata. Pomijając dość już czerstwą stylizację, złagodzoną (w droższych wersjach) przez atrakcyjne światła LED, czas jakby upływał obok Passata. Jednak świat nie stoi w miejscu.

W dzisiejszym świecie lepsze wrażenie robi SUV.

Honda CR-V to jeden ze świeższych kompaktowych crossoverów – i jeden z najlepszych przykładów wysokiego poziomu rozwoju tego gatunku. Jako firma, Honda nie ma ostatnio łatwego życia, jednak CR-V okazuje się jednym z najbardziej udanych modeli japońskiej marki. Bardzo dobrze stylizowany – proporcjonalny i wyrazisty – ma wysokie nadwozie typowego SUV- -a oraz kabinę, która ma w sobie coś z wnętrza minivana z konsolą „urwaną” nad tunelem środkowym i umieszczoną na niej dźwignią zmiany biegów. Wrażenie jest bardzo dobre, a jeszcze lepsze są fotele – duże, szerokie i bardzo wygodne. Honda ma tak szeroki zestaw cech praktycznych, jaki tylko współczesny kompaktowy SUV może mieć, i rozmawia z Passatem jak równy z równym.

Osiągi, komfort, ceny i jazda
Nie bardzo wiadomo kiedy, ale cenniki samochodów tych klas gdzieś po drodze znalazły się daleko po tamtej stronie stu tysięcy złotych. Euro, złotówka, inflacja, podatki i tym podobne rzeczy – jak by nie patrzeć, dziś za porządnego, dobrze wyposażonego SUV-a w rodzaju CR-V trzeba wyłożyć sześciocyfrową kwotę. Ale i w zamian jest też niemała porcja samochodowego postępu. Dwu- oraz, jak w wypadku Hondy, „okołodwulitrowe” turbodiesle, czyli pod względem kombinacji dynamika/ ekonomia najlepsze możliwe silniki dla aut tej klasy, mają dziś wyraźnie lepsze osiągi niż w modelach poprzedniej generacji i jednocześnie zużywają mniej paliwa.

Zarówno Honda jak i Volkswagen załatwiają setkę w czasie poniżej 10 s (oddając cesarzowi co jego – Passat jest o 0,6 s lepszy) i przy łączonej jeździe miejskiej i pozamiejskiej średnio zużywają około 7,5 l oleju napędowego na każde 100 km (znów, oddając co cesarskie – Passat wypija o 0,2 l/100 km mniej).

I SUV, i kombi 4x4 są bardzo poręczne w mieście i jednocześnie okazują się jednymi z najlepszych długodystansowców; nie tylko wśród aut uterenowionych, ale wszystkich ze swojego przedziału cenowego w ogóle. Subiektywnie, mając na uwadze sam tylko komfort swojej doczesnej powłoki, do obydwóch rodzajów jazdy wybralibyśmy SUV-a, czyli w tym wypadku Hondę. W mieście – ze względu na wyższą pozycję za kierownicą i wygodniejszy dostęp do wnętrza, w trasie zaś – już choćby za same tylko znakomicie wygodne fotele.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 114 390 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-4, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: porównanie | test porównawczy | Volkswagen | Volkswagen Passat | Volkswagen Passat Alltrack | Honda | Honda CR-V

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (2)

Pastuch, 19 marca 2014, 07:29

w dzisiejszych czasach w motoryzacji coraz mniej już jest mnie w stanie zadziwić, SUV-y których pierwotnie miały słuzyć jako bardziej ucywilizowane auta terenowe coraz mniej z tymi drugimi mają wspólnego. teraz liczy się przede wszystkim komfort, wygląd, właśnie dobre właściwości jezdne, więc być może ta honda wcale gorzej od passata nie jeździe

garfield, 18 marca 2014, 18:27

Jakoś trudno mi uwierzyć, że SUV ma takie właściwości jezdne jak kombi co by wynikało z podsumowania. Tym bardziej od VW, który z reguły stawiany jest na bardzo wysokim poziomie.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij