auto motor i sport poleca:

Honda City – miejski wdzięk

Poleć ten artykuł:

Sedan z gatunku małych. Produkowany w Tajlandii, sprzedawany w Azji, Australii, Turcji i Europie Środkowej. Pokazuje, że małe sedany wciąż mają coś do zaoferowania. Honda City w teście.

Honda City Zobacz całą galerię

O małych sedanach ostatnio jakoś przycichło, a niesłusznie. To wcale nie ginący gatunek, w każdym razie nie w tej części Europy. Chevrolet, Dacia, Fiat, Renault i Suzuki mają w ofercie całkiem świeże modele, teraz w tym towarzystwie ląduje również Honda City.

Wygląd nadwozia sugeruje, jakby City miało sporo wspólnego z Civikiem i Insightem. Wąskie reflektory połączone charakterystycznym grillem, pokrywa silnika i przednia szyba pochylone niemal pod takim samym kątem, przeszklona kabina i krótki, ostro zakończony tył. Sylwetka zgrabna, proporcjonalna i jednolita.

Pod względem technicznym City jest jednak spokrewnione z małym Jazzem. Ma układ zawieszenia typowy dla maluchów (kolumny McPhersona z przodu i belkę skrętną z tyłu), a ciekawą pozostałością Jazza jest zbiornik paliwa umieszczony pod fotelami, a nie pod kanapą. Chodzi o to, by wygospodarować więcej miejsca na bagażnik.

Zgodnie z polityką polskiego importera Hondy, City wyjeżdżają z salonów z dość bogatym wyposażeniem. Już w podstawowej wersji Comfort na pokładzie są boczne poduszki powietrzne, klimatyzacja, komputer pokładowy, radioodtwarzacz CD/MP3, wejścia AUX i USB (co dla nas zawsze jest wielką zaletą) czy pełna elektryka okiennolusterkowa. Nic jednak nie dzieje się tanio, bowiem możliwość zaparkowania pod domem najtańszą wersją City oznacza rozstanie z aż 55 tysiącami złotych.

Sensem istnienia sedana segmentu B z definicji jest przestronne wnętrze do spółki z dużym bagażnikiem, którą to definicję Honda wzięła sobie bardzo do serca. Właśnie kabina to największa zaleta małego City - dużo miejsca, niezły dostęp, dobra obsługa, porządne wykonanie, rzeczywiście przydatne drobne ułatwienia w postaci typowych miejsc na napoje, schowków i kieszeni w drzwiach. Na plus zaskakuje ilość miejsca z tyłu, z drugiej strony - siedziska foteli i kanapy są skrojone na miarę małego samochodu. W kabinie jest sporo światła, a kierowca jeśli na coś może narzekać, to jedynie na przeciętną widoczność do tyłu. Pod każdym innym praktycznym względem mała Honda ma przygotowane dobre odpowiedzi na trudne pytania, a całość zamyka ponad 500-litrowy bagażnik.

Na naszym rynku można kupić City z dowolnym silnikiem, pod warunkiem że... jest to silnik 1.4 i-VTEC. Został on wyposażony w układ zmiennych faz rozrządu po stronie zaworów ssących, ma elektronicznie sterowaną przepustnicę (znaną także jako gaz typu fly-by-wire) oraz układ recyrkulacji spalin. Silnik rozwija okrągłe 100 KM i chudawy maksymalny moment obrotowy o wartości 127 Nm. Jest doskonały do jazdy miejskiej, gdzie gładka praca liczy się bardziej niż eksplozja niutonometrów przy niskich obrotach. Łagodne rozpędzanie już od niskich obrotów, dobre reakcje na wciśnięcie pedału gazu, cicha praca, porządny mechanizm zmiany biegów i dobrze zestrojone sprzęgło sprawiają, że poruszanie się w rytmie wyznaczanym przez światła na skrzyżowaniach i uliczne korki odbywa się na tyle bezstresowo, na ile jest to możliwe.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 61 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Honda | City | sedan | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij