auto motor i sport poleca:

Honda Insight, Volvo V50 – pojedynek na triki

Poleć ten artykuł:

Honda Insight i Volvo V50 Zobacz całą galerię

Tradycja kontra nowoczesność. Jedno jest zwyczajnym autem z "ekosztuczkami", drugie to supernowoczesna hybryda, która powstała w jednym celu - by oszczędzać. Co wygra? Volvo V50 1.6D DRIVe czy Honda Insight 1.3 IMA.

Spór pomiędzy producentami o to, co lepsze - jest coraz ostrzejszy. Ekonomiczny turbodiesel, czy może układ hybrydowy z benzynową jednostką napędową? Znacznie łatwiej pójść oczywiście tą pierwszą drogą, jak uczyniło Volvo i wielu innych. Honda, podobnie jak Toyota w Priusie, postawiła na bardziej skomplikowany napęd hybrydowy, wykorzystujący silnik benzynowy i elektryczny. Co spisuje się lepiej, sprawdzamy porównując nowiutką Hondę Insight 1.3 IMA z oszczędnym Volvo V50 1.6D DRIVe.

Japończycy za swoje auto żądają przynajmniej 75 900 zł, natomiast u Volvo model V50 1.6D DRIVe wyceniony został na 83 600 zł. Po drodze jest jeszcze sedan S40 (od 78 400) - cenowo zbliżony do "japończyka". Przeglądającego cenniki szwedzkiej marki może nieco zdziwić fakt, że system start/stop, który u Hondy jest seryjny, tutaj wymaga dopłaty 1400 zł. Różnic między wersją DRIVe a zwyczajnym V50 jest więcej niż się na pierwszy rzut oka wydaje. I tak, Volvo V50 DRIVe otrzymało zawieszenie obniżone o 10 mm, wydłużone przełożenia skrzyni biegów, olej o zmniejszonym tarciu wewnętrznym, zoptymalizowane oprogramowanie pracy silnika i wspomagania układu kierowniczego, energooszczędne opony oraz wskaźnik optymalnej zmiany biegów. To wszystko według szwedzkiego producenta ma zaowocować średnim zużyciem paliwa na poziomie 4,5 l na 100 km. Bardziej wstrzemięźliwa, przynajmniej na papierze, jest Honda - Japończycy obiecują o 0,1 l/100 km mniejsze zapotrzebowanie na napój 95-oktanowy. Sprawdźmy!

Za poligon doświadczalny służy najpierw miasto. Południe, ruch nieco mniejszy niż zazwyczaj, ze względu na trwające jeszcze wakacje, do pokonania odcinek o długości 30 km. Oba samochody zostają zatankowane pod korek, komputery pokładowe wyzerowane, a klimatyzacja - wyłączona. Pierwsze jedzie Volvo, a za nim Honda. Prędkość przepisowa, z gazem obchodzimy się delikatnie. Efekt? Tak jak można było się spodziewać - Honda, z wynikiem 5,3 l/100 km, spaliła mniej o 0,6 l paliwa niż V50. To w dużej mierze zasługa systemu start/stop, bo Insight, w odróżnieniu od Priusa, nigdy nie porusza się za sprawą tylko elektrycznego silnika. Ten ostatni, spełniający także funkcję rozrusznika, uruchamia ponownie jednostkę benzynową po puszczeniu pedału hamulca, co odbywa się z wyraźnymi wibracjami.

W trasie "japończyk" musi już uznać wyższość "szweda", który tym razem zużył średnio jedynie 3,9 l oleju napędowego na 100 km, co oznacza, że pozostawił Hondę o 0,3 l z tyłu. Przy dynamicznej jeździe poza miastem, Volvo potrafi spalić zdecydowanie mniej niż Insight, a im dalej w las, tym bardziej różnica wzrasta. Na dodatek, silnik Hondy po wciśnięciu gazu w podłogę potrzebuje chwili, nim wskazówka obrotomierza zacznie wspinać się w kierunku czerwonego pola. Wykorzystywanie maksymalnych osiągów, np. w czasie wyprzedzania, powoduje, że Insight zaczyna wyć niczym odkurzacz - za każdym razem, dopóki prawa noga trochę nie poluzuje. Taki efekt to "zasługa" bezstopniowej skrzyni biegów typu CVT. W Volvo wszystko odbywa się normalnie. Przy niskich obrotach jest więc niewielka turbodziura, ale gdy silnik "dogania" maksymalny moment obrotowy, chętnie nabiera prędkości. Oczywiście, osiągi nie oszałamiają, ale są wystarczające do sprawnej jazdy. Przy 4000 obr/min najlepiej zmienić przełożenie na wyższe, co odbywa się za pomocą świetnego mechanizmu zmiany biegów. Pracuje on pewnie, sztywno, a odległości, jakie musi pokonać drążek są naprawdę nieduże.

Pomocników moc

O tym, że należy jeździć oszczędnie, Insight przypomina na każdym kroku. I tak na wyświetlaczu wpisanym w obrotomierz, jeśli jeździ się zgodnie z zasadami eco drivingu, "wyrastają" kwiatki - im ich więcej, tym lepiej. Osiągnięcie kompletu kwiatków jest możliwe tylko, gdy się muska gaz. Ponadto prędkościomierz zmienia barwę: przy spokojnej jeździe świeci na zielono, przy ostrym przyspieszaniu - na niebiesko.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 61 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Honda | Insight | Volvo | V50 | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij