auto motor i sport poleca:

Hyundai Getz - Nigdy nie mów nigdy

Poleć ten artykuł:

Ma w sobie coś z Fiata, Mitsubishi, a nawet Jaguara - chodzi o stylistykę. Ma też dużo innych zalet, które z pewnością przysporzą mu wielu klientów. Ma też trochę wad, ale tą największą jest jego marka, bo gdyby Hyundai Getz 1.3 był na przykład Hondą lub Toyotą, zdecydowanie więcej ludzi doceniłoby ten niewielki samochód segmentu B.

Hyundai Getz Zobacz całą galerię

Największa potwarz dla BMW to określenie designu nowej "siódemki" mianem koreańskiej stylistyki. Owale połączone z kanciastymi przetłoczeniami na karoserii stały się znakiem rozpoznawczym koreańskich aut - co ciekawe, często projektowanych w Europie. Aż tu nagle taka niespodzianka.

Hyundai Getz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie ma w nim nic z oryginalnej brzydoty Atosa czy - mniej oryginalnej - Accenta. Nie próbuje się silić na coś, czym nigdy nie będzie, jak w wypadku sportowego (?) Coupé lub luksusowego (?) XG. Getz jest normalny. Ma w sobie coś z Fiata Punto i Mitsubishi Space Stara, jedynym zaś objawem szaleństwa są tylne światła pozycyjne, nawiązujące do Jaguara X-Type'a.

Mały Hyundai jest tak mało prowokacyjny, a przy tym tak sympatyczny, że równie dobrze mógłby uchodzić za Hondę, Mitsubishi, a może i Volkswagena. A wtedy prawie wszyscy zachwycaliby się jego "nowoczesnością, nowatorskim wykorzystaniem wnętrza" itd.

Niepospolitą pod względem stylistycznym deskę rozdzielczą wykonano z twardego plastiku. Aluminiopodobna nakładka na środkowej konsoli nieco ożywia ciemną "plastikowość" deski; i choć nie wszystkim przypadła do gustu ta ozdoba, z pewnością wygląda ona lepiej od drewnopodobnych ornamentów, z upodobaniem stosowanych przez koreańskich producentów.

Fotel kierowcy zapewnia dobre podparcie pod uda, jednak boczne wyprofilowania nie gwarantują pełnego zabezpieczenia przed przesuwaniem pleców w zakrętach. Zaletą jest duży zakres regulacji poziomej, ale mechanizm skokowej regulacji kąta pochylenia oparcia ogranicza możliwość dostosowania tegoż oparcia do każdej sylwetki.

Jak na samochód segmentu B, mały Hyundai zapewnia nadzwyczaj dużo miejsca osobom podróżującym z tyłu - dotyczy to tak przestrzeni między głową a sufitem, jak i między kolanami a przednim fotelem.

Cóż, ta stosunkowo duża przestrzeń przedziału pasażerskiego jest okupiona skromną pojemnością bagażnika, wynoszącą tylko 254 l. Ale tę pojemność można sukcesywnie powiększać. Dzięki czterostopniowej regulacji kąta pochylenia tylnego oparcia, bagażnik odzyskuje nieco pojemności wchłoniętej przez przedział pasażerski. Asymetrycznie składane zaś oparcie daje kolejne litry bagażnika. W końcu, po odchyleniu tylnego oparcia wraz z siedziskiem - to ostatnie również jest asymetrycznie podzielone - przestrzeń bagażowa Getza rośnie do 977 litrów.

Pod maską testowego modelu pracuje 82-konny silnik benzynowy o dość nietypowej jak na nowoczesne jednostki napędowe konstrukcji - SOHC z trzema zaworami na cylinder. Przy okazji należy odnotować, że w innych krajach Hyundai oferuje Getza jeszcze z trzema innymi silnikami, wśród których znajduje się jednostka wysokoprężna.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Hyundai | Getz | hatchback | test

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij