auto motor i sport poleca:

Hyundai i30, Opel Astra, Peugeot 308, VW Golf – misja specjalna

Poleć ten artykuł:

Nowy i bardzo duży z zewnątrz Opel Astra, przestronny Peugeot 308 i przystępny cenowo Hyundai i30 próbują napsuć krwi VW Golfowi - najbardziej kompaktowemu samochodowi w tym gronie i z najsłabszym silnikiem. Czy im się to uda?

Hyundai, i30, Opel, Astra, Peugeot, 308, VW, Golf Zobacz całą galerię

 

Jeśli istnieje idealny dobór samochodów do testu porównawczego, to tym razem udało się do niego maksymalnie zbliżyć. Pod maską trzech z czterech aut pracują turbodiesle o niemal identycznej pojemności, wynoszącej 1,6 l. Nieznacznie wyłamuje się jedynie Opel, który do Astry nie oferuje silnika wysokoprężnego o takiej pojemności, jest za to diesel 1,7-litrowy. Rozrzut mocy jednostek napędowych w testowanych autach jest już większy i wynosi 20 koni mechanicznych. Ani na to, że silniki o zbliżonej pojemności nie dysponują identyczną mocą, ani na to, że nie zawsze współpracują ze skrzynią biegów o takiej samej liczbie przełożeń - wpływu nie mamy. Najważniejsze, że - niezależnie od 125 KM w Astrze, 116 KM w i30, 109 KM w "308" i jedynie 105 KM w Golfie - producenci obiecują niemal identyczne osiągi testowanych aut, czyli około 11 s w sprincie ze startu zatrzymanego do 100 km/h, prędkość maksymalną na poziomie 190 km/h i średnie zużycie paliwa w okolicach wyśrubowanego limitu - 5 l/100 km.

 

Własne pomiary osiągów testowanych samochodów wykazały, że przynajmniej pod względem przyspieszenia od 0 do 100 km/h producenci nie mijają się z prawdą. Najszybszy okazuje się i30, który do setki przyspiesza w 11,2 s, czyli nawet o mrugnięcie oka szybciej niż obiecuje Hyundai. Astrze i "308" do danych fabrycznych brakuje 0,1 s, Golfowi - 0,2 s. 0,1 s różnicy w przyspieszeniu do 100 km/h między Astrą i Golfem na niekorzyść Opla jest faktem o tyle ciekawym, że 20-konna różnica mocy między silnikami ma miejsce właśnie w wypadku tych aut, i to przy przewadze Astry. Niestety, 114 kg nadwagi Opla w porównaniu z Volkswagenem zrównuje na drodze szanse 105-konnego Golfa i 125-konnej Astry. Ogólnie, z pomiarów przyspieszenia wynika, że jeśli wszystkie cztery samochody spotkają się na światłach, na następnych i tak zameldują się równocześnie, z dokładnością do ułamków sekundy.

Gdy pomiar dotyczy jazdy o kropelce, różnice między testowanymi samochodami są już większe. Podczas testowej jazdy na autostradzie w identycznych warunkach pogodowych, przy stałej prędkości jazdy wynoszącej 110 km/h, najlepszy wynik znowu osiągnął kompakt Hyundaia - i30 zadowoliło się zużyciem jedynie 4,8 l/100 km. Zaledwie o 0,1 l/100 km gorszy okazał się kompakt Peugeota. Golf potrzebował 5,5 l/100 km. Najmniej wstrzemięźliwa była Astra, która zużyła aż o 1 l/100 km paliwa więcej niż i30.

Mimo najmniejszej mocy, silnik Golfa dysponuje porównywalnym momentem obrotowym, co jednostki napędowe w i30 i w "308" (250 Nm w stosunku do, odpowiednio, 260 Nm i 240 Nm). Pod względem siły napędowej na czoło znowu wysuwa się Astra, której jednostka napędowa odjeżdża silnikom konkurentów o 20 Nm, 30 Nm, a nawet o 40 Nm (kolejno - Hyundaiowi, Volkswagenowi i Peugeotowi). Chociaż w konkurencji "elastyczność" Golf przegrywa z pozostałymi samochodami za sprawą skrzyni biegów o pięciu przełożeniach (silniki pozostałych aut współpra-cują z przekładniami 6-biegowymi), w warunkach codziennej eksploatacji najprzyjemniej podróżuje się właśnie nim. Jednostka napędowa Volkswagena najwcześniej oddaje do dyspozycji kierowcy maksymalny moment obrotowy, bo już od 1500 obr/min, i utrzymuje go w największym zakresie obrotów. Wystarczy kręcić silnik do maksymalnie 2500-3000 obr/min, aby korzystać z najlepszych osiągów i po zmianie biegu na wyższy znów zagwarantować silnikowi pracę w zakresie obrotów maksymalnego momentu obrotowego.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Hyundai | i30 | Opel | Astra | Peugeot | 308 | VW | Golf

Oceń artykuł:

2,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij