auto motor i sport poleca:

Hyundai i30 kontra Ford Focus

Poleć ten artykuł:

Już sam fakt, że Hyundai i30 ma w tym pojedynku za rywala Forda Focusa, który od dwóch pokoleń sięga po najwyższe trofea w segmencie C, jest dla koreańskiego producenta nie lada wyróżnieniem.

Auta koreańskie Zobacz całą galerię

Wciąż niewiele aut rwie się do porównań z następcą Samochodu Roku 1999. Jeszcze mniej wychodzi z takiej konfrontacji zwycięsko.

Hyundai dołożył wszelkich starań, aby i30 nie padło znokautowane na deski już w pierwszej rundzie. Chociaż wymiarami auto nieznacznie ustępuje Focusowi, jest niemal tak samo przestronne. Na brak miejsca z przodu narzekać nie można, a z tyłu za ciasno może być tylko wysokim pasażerom. Zauważalnie mniej miejsca Hyundai i30 ma jedynie za tylną kanapą, czyli w bagażniku (340 l kontra 385 l); przy złożonej kanapie Hyundai oferuje o włos więcej niż Ford - 1250 l zamiast 1247 l.

Pod względem jakości wykonania i organizacji miejsca pracy kierowcy można wręcz odnieść wrażenie, że właśnie model Forda inżynierowie Hyundaia wzięli sobie za wzór godny naśladowania. Słuszny to wybór. Wykonana z miękkiego tworzywa tablica rozdzielcza i30 prezentuje się równie solidnie i nie mniej elegancko niż deska Focusa. Sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów sterowania (sprzęt audio, klimatyzacja) w Hyundaiu do złudzenia przypomina ten z Forda. Podobnie zresztą jak duże, okrągłe i czytelne zegary poukładane analogicznie jak w Focusie. Z aż trzema zamykanymi schowkami w zasięgu ręki kierowcy (dwa na konsoli środkowej, jeden przed pasażerem) Hyundai i30 niespodziewanie wygrywa z Fordem Focusem w kategorii funkcjonalność.

Mimo że w kolejnej testowej konkurencji - komfort jazdy - karty rozdaje Ford, Hyundai siedzi mu na ogonie i nie pozwala oddalić się zanadto. Zawieszenie Focusa lepiej wybiera drobne nierówności i pracuje ciszej niż zawieszenie i30. Fotele w Fordzie zapewniają lepsze boczne podparcie i mają dłuższe siedzisko niż fotele Hyundaia.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Hyundai | i30 | Ford | Focus | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij