auto motor i sport poleca:

Hyundai i40, Mazda 6 Kombi, Peugeot 508 SW – atak Hyundaia na klasę średnią

Poleć ten artykuł:

Hyundai odgraża się, że na Starym Kontynencie model i40 przytrze nosa europejsko-japońskiej konkurencji. Ile w tym prawdy, sprawdzamy w teście trzech kombi z dieslem pod maską.

Hyundai, i40, Mazda 6, Peugeot, 508 SW Zobacz całą galerię

 

Od ambitnych planów producenta do zmiany przyzwyczajeń klientów droga daleka. Ale przykład Dacii pokazuje, że wszystko jest możliwe. Łącznie ze zmartwychwstaniem marki (z handlowym sukcesem!), za którą nikt nie tęsknił. Bo auta zyskują przychylność klientów tym większą, im mniej kosztują. Od tej reguły jest niewiele wyjątków.

Hyundai nie stawia na cenę. Na dzień dobry, za najtańsze i40 trzeba zapłacić więcej niż za najtańszego Peugeota 508 SW. Mniej niż i40 kosztują też podstawowe wersje kombi Forda Mondeo czy Toyoty Avensis. Choć od najtańszych wersji Mazdy 6 Kombi czy VW Passata Varianta Hyundai i40 nie jest droższy, za odwagę w cenowym pozycjonowaniu i tak należy się uznanie. Szczególnie w odniesieniu do testowanej, najdroższej wersji Premium. 131 900 zł za i40, ze 136-konnym dieslem pod maską, to cena wybijająca się ponad ceny testowanych Mazdy 6 Kombi (122 800 zł) i Peugeota 508 SW (115 200 zł - tyle kosztuje wersja 163-konna; testowany model - 140-konny - chwilowo wypadł z cennika z powodu... trzęsienia ziemi w Japonii).

Po zajęciu miejsca za kierownicą i40 natychmiast widać jak szybko zmieniają się samochodowe mody w urządzaniu wnętrza i jak szybko producenci potrafią reagować na sygnały z rynku, dotyczące bezpieczeństwa i komfortu obsługi. Hyundai bardzo dobrze odrobił zadanie domowe z przedmiotów ergonomia i zagospodarowanie wnętrza. Tam gdzie kończą się elementy obsługi na konsoli środkowej i40, tam dopiero zaczynają w "6" i w "508". W czasie jazdy kierowca i40 nie musi odrywać wzroku od drogi, aby sterować klimatyzacją, nawigacją czy sprzętem audio, bo wszystkie przełączniki na desce rozdzielczej znajdują się bardzo wysoko. Rozmieszczenie elementów obsługi w Maździe 6 i Peugocie 508 łatwo wykuć na pamięć - są dobrze pogrupowane; ale do operowania tymi, które umieszczono najniżej, tuż przy tunelu środkowym, trzeba zniżać wzrok na ułamek sekundy. W zasięgu ręki kierowcy i40 jest parę schowków, które nadają się na odłożenie telefonu. Najlepszy, bo zamykany i z zasilaniem oraz z gniazdami USB i AUX, znajduje się na dole konsoli środkowej. W testowanej "508" właściwie nie było gdzie odłożyć telefonu.

Średniej klasy Peugeot bardziej stawia na jakość materiałów niż na funkcjonalność kabiny. W porównaniu z Hyundaiem, a zwłaszcza z Mazdą, Peugeot może pochwalić się materiałami z wyższej półki, przyjemnymi w wyglądzie i miłymi w dotyku. Przykro, że w czasie jazdy w kabinie "508" słychać najwięcej świszcząco-trzeszczących dźwięków. Materiały wykończeniowe testowanej wersji i40, z miękkim tworzywem deski rozdzielczej oraz ze skórzaną tapicerką na fotelach i z przyjemnym w dotyku tworzywem na drzwiach, również zapewniają bardzo dobre wrażenie jakości. Solidny montaż sprawia, że pod względem ogólnej jakości wykonania i40 wypada minimalnie lepiej niż konkurenci.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 92 000 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Hyundai | i40 | Mazda 6 | Peugeot | 508 SW | test | Test porównawczy

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij