Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
BP BP
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Hyundai i40, Mazda 6 Kombi, Peugeot 508 SW – atak Hyundaia na klasę średnią

Hyundai odgraża się, że na Starym Kontynencie model i40 przytrze nosa europejsko-japońskiej konkurencji. Ile w tym prawdy, sprawdzamy w teście trzech kombi z dieslem pod maską.

Hyundai, i40, Mazda 6, Peugeot, 508 SW Dieslowi chwała – w realnym świecie Hyundai, Mazda i Peugeot zaskakują sprawnością w jeździe

 

Od ambitnych planów producenta do zmiany przyzwyczajeń klientów droga daleka. Ale przykład Dacii pokazuje, że wszystko jest możliwe. Łącznie ze zmartwychwstaniem marki (z handlowym sukcesem!), za którą nikt nie tęsknił. Bo auta zyskują przychylność klientów tym większą, im mniej kosztują. Od tej reguły jest niewiele wyjątków.

Hyundai nie stawia na cenę. Na dzień dobry, za najtańsze i40 trzeba zapłacić więcej niż za najtańszego Peugeota 508 SW. Mniej niż i40 kosztują też podstawowe wersje kombi Forda Mondeo czy Toyoty Avensis. Choć od najtańszych wersji Mazdy 6 Kombi czy VW Passata Varianta Hyundai i40 nie jest droższy, za odwagę w cenowym pozycjonowaniu i tak należy się uznanie. Szczególnie w odniesieniu do testowanej, najdroższej wersji Premium. 131 900 zł za i40, ze 136-konnym dieslem pod maską, to cena wybijająca się ponad ceny testowanych Mazdy 6 Kombi (122 800 zł) i Peugeota 508 SW (115 200 zł - tyle kosztuje wersja 163-konna; testowany model - 140-konny - chwilowo wypadł z cennika z powodu... trzęsienia ziemi w Japonii).

Po zajęciu miejsca za kierownicą i40 natychmiast widać jak szybko zmieniają się samochodowe mody w urządzaniu wnętrza i jak szybko producenci potrafią reagować na sygnały z rynku, dotyczące bezpieczeństwa i komfortu obsługi. Hyundai bardzo dobrze odrobił zadanie domowe z przedmiotów ergonomia i zagospodarowanie wnętrza. Tam gdzie kończą się elementy obsługi na konsoli środkowej i40, tam dopiero zaczynają w "6" i w "508". W czasie jazdy kierowca i40 nie musi odrywać wzroku od drogi, aby sterować klimatyzacją, nawigacją czy sprzętem audio, bo wszystkie przełączniki na desce rozdzielczej znajdują się bardzo wysoko. Rozmieszczenie elementów obsługi w Maździe 6 i Peugocie 508 łatwo wykuć na pamięć - są dobrze pogrupowane; ale do operowania tymi, które umieszczono najniżej, tuż przy tunelu środkowym, trzeba zniżać wzrok na ułamek sekundy. W zasięgu ręki kierowcy i40 jest parę schowków, które nadają się na odłożenie telefonu. Najlepszy, bo zamykany i z zasilaniem oraz z gniazdami USB i AUX, znajduje się na dole konsoli środkowej. W testowanej "508" właściwie nie było gdzie odłożyć telefonu.

Średniej klasy Peugeot bardziej stawia na jakość materiałów niż na funkcjonalność kabiny. W porównaniu z Hyundaiem, a zwłaszcza z Mazdą, Peugeot może pochwalić się materiałami z wyższej półki, przyjemnymi w wyglądzie i miłymi w dotyku. Przykro, że w czasie jazdy w kabinie "508" słychać najwięcej świszcząco-trzeszczących dźwięków. Materiały wykończeniowe testowanej wersji i40, z miękkim tworzywem deski rozdzielczej oraz ze skórzaną tapicerką na fotelach i z przyjemnym w dotyku tworzywem na drzwiach, również zapewniają bardzo dobre wrażenie jakości. Solidny montaż sprawia, że pod względem ogólnej jakości wykonania i40 wypada minimalnie lepiej niż konkurenci.

BP

Duży zakres regulacji foteli i kolumny kierownicy w każdym z testowanych aut pozwala przyjąć wygodną pozycję do jazdy. Najwygodniejszą w Maździe, w której fotel można najbardziej zbliżyć do podłogi i którego siedzisko jest najmniej "napompowane", dzięki czemu siedzi się dość nisko. Fotele Mazdy nie są tak dobrze skrojone jak te w Hyundaiu i w Peugeocie, ale zapewniają dobry komfort jazdy nawet przez wiele godzin. Zespół fotel-kierownica w Maździe 6 pozwala kierowcy najlepiej zintegrować się z autem.

Przesiadka na tylną kanapę i40 znowu udowadnia, że przy bardzo podobnych rozmiarach zewnętrznych testowanych aut, Hyundai wycisnął z kabiny więcej niż konkurenci. Nie chodzi o to, że oparcie tylnej kanapy ma dwustopniowo regulowany kąt pochylenia, ale o to ile przestrzeni mają do dyspozycji pasażerowie. Miejsca na kolana i nad głową jest na tyle dużo, że nawet osoby wysokiego wzrostu podróżują z tyłu w komfortowych warunkach. Brak tunelu środkowego (jest jedynie szerokie płaskie przetłoczenie) potęguje z tyłu wrażenie przestrzeni. Na drobne przedmioty pasażerowie mają do dyspozycji kieszenie w tylnych drzwiach. Sporo miejsca z tyłu na nogi i nad głową oferuje również Mazda 6, ale bardzo skromny zakres regulacji tylnych zagłówków nie sprzyja sadzaniu tam wysokich pasażerów. Dzieciom z kolei nie spodoba się brak w drzwiach kieszeni na drobiazgi. Zdecydowanie najciaśniej z tyłu mają pasażerowie Peugeota 508. Szczególnie mało miejsca nad głową w testowanej wersji to zasługa szklanego panoramicznego dachu, który sprawia, że podsufitka dookoła niego znajduje się kilka centymetrów niżej niż w wersjach bez takiego gadżetu. Mimo największego rozstawu osi (plus 5 cm i 9 cm w porównaniu z, odpowiednio, i40 i "6"), Peugeot 508 zapewnia pasażerom najmniej miejsca na kolana.

Po uruchomieniu diesli, o zbliżonej, dużej sile napędowej, ale uzyskiwanej z różnej pojemności, najprzyjemniej dla ucha brzmi największa jednostka - 2,2-litrowa w Maździe 6. Pracuje najrówniej i nie pozwala sobie na wibracje, które byłyby wyczuwalne w kabinie. Silnik Mazdy w całym zakresie obrotów spontanicznie reaguje na komendy wydawane pedałem przyspieszenia. Gdy na obrotomierzu wskazówka zbliży się do cyfry 2, siła napędowa o wartości aż 360 Nm na tyle zdecydowanie wystrzeliwuje samochód do przodu, że aż trudno uwierzyć, że silnik Mazdy (choć najsilniejszy w tym gronie) ma moc tylko 163 KM. 1,5-tonowy ciężar na kołach rwie się do jazdy z taką łatwością, jak gdyby ważył o połowę mniej. Przed upływem 10 s od startu "6" potrafi osiągnąć 100 km/h.

Mimo pojemności o pół litra mniejszej, czyli o ponad 20%, wysokoprężny silnik Hyundaia uzyskuje moment obrotowy mniejszy o niecałe 10% w porównaniu z silnikiem Mazdy. Też pracuje z przyjemnym dla ucha (jak na diesla) miarowym stukotem, ale na biegu jałowym jego pracy towarzyszą delikatne wibracje, wyczuwalne na kierownicy i w fotelu. Wystarczy musnąć pedał przyspieszenia, dosłownie wytrącić silnik z pracy na najniższych obrotach, a drgania znikają jak "gazem" odjął. Mimo że stoper jest brutalny i w sprincie do setki odnotowuje stratę i40 do Mazdy 6, wynoszącą 1,7 s (przy prędkości 160 km/h różnica wynosi już 6,5 s), w codziennej eksploatacji kierowca Hyundaia ani przez moment nie odczuwa, że jeździ wolniejszym samochodem. Za to z przyjemnością odnotuje zużycie paliwa na trasie - jedynie 4,3 l/100 km; w mieście - 8,5 l/100 km, czyli o 1 l/100 km mniej niż w wypadku Mazdy 6.

Dwulitrowemu silnikowi Peugeota bliżej do charakterystyki nieco mniejszej jednostki napędowej Hyundaia, ale przy niemal identycznej masie własnej "508" okazuje się szybsza niż i40. Jednak ani nie tak szybka jak Mazda, ani nie tak oszczędna. Mimo skromniejszej pojemności i znacznie dłuższego ostatniego przełożenia. Peugeot rozczarowuje przede wszystkim elastycznością, szczególnie na ostatnim biegu. Na przyspieszenie z 60 km/h do 100 km/h i z 80 km/h do 120 km/h 140-konne 508 SW potrzebuje, odpowiednio, 20,7 s i 14,7 s. Z kretesem przegrywa z Mazdą (o 7,1 s i 4,1 s), a także z Hyundaiem. Do rozpędzania na trasie, nie tylko Peugeota, ale również Hyundaia i Mazdy, zdecydowanie najlepiej nadaje się III bieg.

Pod względem właściwości jezdnych i precyzji prowadzenia, Mazda - z zawieszeniem i układem kierowniczym, które bez problemu nadążają za dynamicznym silnikiem - pokazuje konkurentom jak powinno jeździć auto klasy średniej. Przy tak samo bezpośrednim układzie kierowniczym jak u Peugeota, wszystkie polecenia wykonuje szybciej, z większą precyzją i przy dużej stabilności nadwozia. Najmniej dynamiczne wrażenia z jazdy zapewnia Hyundai z jego przewspomaganym układem kierowniczym i z zawieszeniem zorientowanym zdecydowanie bardziej na komfort jazdy niż na superstabilne prowadzenie. Poziomem komfortu, i40 - przy tak samo dużych kołach jak w "508" - zadziwia nawet tegoż właśnie Peugeota. Jedynie o poprzecznych uskokach na drodze, atakowanych zbyt szybko, Hyundai informuje pasażerów wyraźnym wstrząsem nadwozia. Pozostałe nierówności nawierzchni potrafi przed nimi ukryć bardzo skutecznie.

Z tego, co mogą dziś zaoferować samochody klasy średniej ze względu na wielkość i wyposażenie, Hyundai nie poskąpił i40 niczego. Wersja Premium seryjnie jest wyposażona m.in. w boczne poduszki z tyłu, system utrzymywania toru jazdy, adaptacyjne reflektory ksenonowe, skórzaną tapicerkę, elektrycznie regulowane fotele (podgrzewane i wentylowane) i w nawigację satelitarną. Mazda i Peugeot nie są aż tak uzbrojone, chociaż brakuje im niewiele. Kosztują za to sporo mniej, a w wojnie o klienta bitwę na punkty przegrywają jedynie o włos. Przy tak niewielkiej różnicy w punktach, ale dużej przy kasie, okazuje się, że po przeliczeniu ceny na punkty zdobyte w teście najkorzystniej wypada Peugeot (316 zł za punkt), druga jest Mazda (325), trzeci Hyundai (344). Niezależnie od tego, który z producentów sprzeda więcej aut, pewne jest, że na rynku zrobiło się tłoczniej.

Tekst Maciej Ziemek,
zdjęcia Jacek Hanusz
amis 9/2011

Dane techniczne testowanych samochodów

Ogólne i40 1.7 CRDi Premium 6 Kombi 2.2 MZR-CD Kirei 508 SW 2.0 HDi Allure
Rodzaj silnika/liczba cylindrówturbodiesel, R4, 1.7turbodiesel, R4, 2.2turbodiesel, R4, 2.0
Moc kW (KM)136 KM163 KM140 KM
Przy obrotach (/min)400035004000
Poj. skokowa cm3168521831997
Maksymalny moment obrotowy (Nm)325360320-340
Przy obrotach (/min)2000-25001800-30002000
Przeniesienie napęduna przednie kołana przednie kołana przednie koła
Rodzaj skrzyni biegów6-biegowa przekł. mechaniczna6-biegowa przekł. mechaniczna6-biegowa przekładnia mechaniczna
Dł / szer / wys (mm)4770/1815/14704785/1795/14904813/1853/1476
Rozstaw osi (mm)277027252817
Średnica zawracania w prawo/lewo (m)10,911,811,9
Poj. zbiornika paliwa (l)706472
Masa własna (kg)149515001500
Dopuszczalne obciążenie (kg)625645585
Poj. bagażnika (l)553/1719550/1600750/1900
CO2 (limit) g/km124143130
Osiągii40 1.7 CRDi Premium6 Kombi 2.2 MZR-CD Kirei508 SW 2.0 HDi Allure
0-30 km/h (s)1,91,71,6
0-50 km/h (s)4,23,53,7
0-100 km/h (s)11,39,610,7
0-130 km/h (s)18,616,417,7
0-160 km/h (s)32,125,627,6
Prędkość maksymalna (km/h)198211210
Zużycie paliwai40 1.7 CRDi Premium6 Kombi 2.2 MZR-CD Kirei508 SW 2.0 HDi Allure
Zużycie paliwa wg normy NEDC ( w mieście) l/km5,56,96,8
Zużycie paliwa wg normy NEDC ( poza miastem) l/km4,34,54,0
Zużycie paliwa wg normy NEDC (średnie) l/km4,75,45,0
Zużycie paliwa minimalne (l/100 km)4,34,64,8
Maksymalne (l/100 km)8,59,59,6
średnie podczas testu (l/100 km)7,07,77,9
zasięg (km)1000831911
Droga hamowania (m)i40 1.7 CRDi Premium6 Kombi 2.2 MZR-CD Kirei508 SW 2.0 HDi Allure
ze 100 km/h na zimno (nie obciążony) (m)36,738,437,7
ze 100 km/h na zimno (obciążony) (m)37,138,638,0
ze 100 km/h na ciepło (obciążony) (m)37,538,238,3
Ceny i wyposażeniei40 1.7 CRDi Premium6 Kombi 2.2 MZR-CD Kirei508 SW 2.0 HDi Allure
Cena wersji porównywalnych (zł)131 900 zł122 800 zł115 200 (cena wersji 163-konnej) zł
Poduszki boczne/kurtynytak/ taktak/ taktak
Boczne poduszki powietrzne z tyłutakbraktak
ABS/ESPtak/ taktak/ taktak
Radioodtwarzacz CD/MP3taktaktak
Klimatyzacja automatycznataktaktak
Reflektory ksenonowetaktaktak
Lakier metalizowany2000 złtak2200 zł
Elektr. sterowane szyby przód/tyłtaktaktak
Elektrycznie sterowane lusterkataktaktak
Obręcze kół z lekkich stopów taktaktak
Czujnik parkowaniatakbraktak
tak - w wyposażeniu seryjnym, opcja - oferowane na życzenie, b.d. - brak danych

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 111 500 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ten z przodem Astona Martina, którego w Fordzie omal nie nazwali Rapide?
  airmatic, 2012-09-18 17:02:44
 • avatar
  zgłoś
  mhmhmmmm mondek ;D
  jusstynka8585, 2012-09-18 15:50:11
 • avatar
  zgłoś
  I dlatego typowe modele wybierane przez "konserwatywną klientelę" są takie brzydkie (nie dotyczy "Mondka")
  airmatic, 2011-10-23 18:05:11
 • avatar
  zgłoś
  'airmatic' napisał(-a):Problemem Hyundaia w tym teście wydawał nam się cennik, który tylko pozornie jest zupełnie niepodobny do tej marki. Spójrzmy jednak inaczej - wybierając i40 zamiast oklepanego Mondeo płacimy tyle samo za nowość, i to naprawdę atrakcyjnie stylizowaną (fakt - trochę za dużo chaosu, ale na żywo wygląda to zacnie ). Że kiedyś stanieje, to niemal pewne. Jeśli będzie tak dobry jak Toyota, to odszczekamy wszystkie wątpliwości. I będziemy się upierać, że następna Avensis będzie potrzebowała trasferu głównego stylisty. Najlepiej tego z Korei, który "popełnia" TAKIE Hyundaie Założę się, że i40 nie osiągnie takiej sprzedaży jak Avensis czy Passat, bo kupujący samochody tego segmentu są konserwatywni.
  rzęsor, 2011-10-23 16:22:47
 • avatar
  zgłoś
  Ja widziałem dwa i są kozackie.
  ~Samuraj, 2011-10-23 03:57:30
 • avatar
  zgłoś
  A swoją drogą to nie widziałem jeszcze na drodze i40 (oprócz jazdy próbnej )
  krzysiek29, 2011-10-22 21:32:20
 • avatar
  zgłoś
  Problemem Hyundaia w tym teście wydawał nam się cennik, który tylko pozornie jest zupełnie niepodobny do tej marki. Spójrzmy jednak inaczej - wybierając i40 zamiast oklepanego Mondeo płacimy tyle samo za nowość, i to naprawdę atrakcyjnie stylizowaną (fakt - trochę za dużo chaosu, ale na żywo wygląda to zacnie ). Że kiedyś stanieje, to niemal pewne. Jeśli będzie tak dobry jak Toyota, to odszczekamy wszystkie wątpliwości. I będziemy się upierać, że następna Avensis będzie potrzebowała trasferu głównego stylisty. Najlepiej tego z Korei, który "popełnia" TAKIE Hyundaie
  airmatic, 2011-10-22 20:44:10
 • avatar
  zgłoś
  Ten tył przypomina mi odrobinę najnowsze Mondeło, a środek Saaba, ale fajna jest fajna. Czekam aż trafi do salonów.
  ~Samuraj, 2011-09-24 13:21:57
 • avatar
  zgłoś
  A swoją drogą to ciekawe czy będzie KIA Optima u nas oferowana z doładowanym benzynowym silnikiem takim jak w USA?
  krzysiek29, 2011-09-24 12:12:51
 • avatar
  zgłoś
  Ma ku temu duże predyspozycje, ale pod skórą czuję, że do czołówki i tak zabraknie (jak w przypadku każdego obecnego Koreańca, ale jest coraz lepiej).
  ~Samuraj, 2011-09-23 14:41:23
 • avatar
  zgłoś
  Bardzo trafnie koledzy zauważyli z kim został i40 zestawiony.Z jednej strony nie do końca udany 508SW, a z drugiej starsza już konstrukcja Mazdy.Patrząc na możliwości/osiągi/cenę poszedłbym do salonu Mazdy (ale tylko wybierając któregoś z tych trzech).Jednak w zestawieniu z pozostałymi wyjadaczami na rynku i40 nie ma żadnych szans tylko i wyłącznie poprzez cenę, która na siłę robi z niego konkurenta tuzów tego segmentu.A tak nawiasem oraz w dość kolokwialny sposób mówiąc KIA OPTIMA wciągnie wszystko i wszystkich nosem.
  Kaeres, 2011-09-23 10:47:16
 • avatar
  zgłoś
  '84styleFury' napisał(-a):hahaha Mazda zamiata tutaj jednego i drugiego bez nawet zadnej zadyszki..... i wszystko jasne.
  krzysiek29, 2011-09-22 10:50:13
 • avatar
  zgłoś
  zamiata tutaj jednego i drugiegoPod względem osiągów tak, ale ... .
  ~Samuraj, 2011-09-22 01:47:11
 • avatar
  zgłoś
  hahaha Mazda zamiata tutaj jednego i drugiego bez nawet zadnej zadyszki...
  84styleFury, 2011-09-21 20:26:01
 • avatar
  zgłoś
  Nie sądzę, że będzie jakiś bardzo rozsądniejszy. Zapewne cena będzie nieco niższa niż kombi, ale czekam z niecierpliwością na sedana.
  ~Samuraj, 2011-09-19 11:26:54
 • avatar
  zgłoś
  Myślę, że celowo do porównania z i40 postawiono średniaki z tej klasy . Przy porównaniu z Superbem, Mondeo czy Passatem (jak zauważył Samuraj) i40 by "wygrało" ceną . To nie zmienia faktu, że Koreańczycy stają się coraz bardziej liczącym graczem. Aby tylko sedan i40 który ma wejść u Kia był cenowo rozsądniejszy.
  krzysiek29, 2011-09-19 08:14:44
 • avatar
  zgłoś
  Ja to podsumuję trochę inaczej. Cieszy fakt, że nowość z Korei wygrywa to porównanie, niewiele, ale jednak. Słusznie tu zauważyłeś, że na początek porównanie dotyczy aut ze środka tabeli, więc z Paskiem i Superbem będzie megaciężko i zapewne Hyundai odnotuje porażkę, ale to nic. Boli trochę cena, ale z drugiej strony nie mamy tutaj możliwości konfiguracji, więc wiadomo za co płacimy i boli trochę silnik, ale straty są niewielkie, więc można przymrużyć oko. Ogółem - na przykładzie i40 widać wyraźny postęp Korei. Azjaci walczą jak równy z równym, trochę brakuje, ale jak komuś wpadnie w oko to kogo to obchodzi. A wpadnie, bo stylistycznie bije minimalnie fantastyczną jak dla mnie do tej pory Mazdę.
  ~Samuraj, 2011-09-19 02:25:48
 • avatar
  zgłoś
  Subiektywne odczucia po przeczytaniu artykułu są akurat takie, że forma beniaminka z Korei była największą niewiadomą. Pierwszy występ świeżaka i40 w konfrontacji przypadł akurat w towarzystwie rywali ze środka tabeli i w najgorszym razie spodziewalibyśmy się lekkich siniaków na wizerunku Hyundaia. Czteropunktowa przewaga dowodzi jednak nie tylko wyższości "Koreańca" nad nieco starzejącą się Mazdą, ile obnaża straszliwe nieprzygotowanie nowości Peugeota. Wielkie rozczarowanie... Trudno mi uwierzyć, że Peugeot 508 - postawiony okrakiem między 407 i 607, jako matematyczna średnia z poprzedników - nie może aż dotąd wyleczyć się z ciasnego wnętrza i skrzypiących plastików. W moim odczuciu niewybaczalne jest zwłaszcza to drugie O ile już w chwili debiutu wiemy na pewno, że Hyundai nie będzie musiał wstydzić się subtelnej porażki w starciu z Passatem czy Superbem, o tyle Peugeot jakby podtrzymuje niechlubną tradycję odpuszczenia sobie klasy średniej... Na pocieszenie fakt, że estetyką nadwozia rozkłada na łopatki chaotycznego Hyundaia, w którego linii nadwozia zdecydowanie zbyt dużo się dzieje (podobnie zresztą jest z ceną...)
  airmatic, 2011-09-18 22:40:59
 • avatar
  zgłoś
  Hyundai odgraża się, że na Starym Kontynencie model i40 przytrze nosa europejsko-japońskiej konkurencji. Ile w tym prawdy, sprawdzamy w teście trzech kombi z dieslem pod maską.
  auto motor i sport, 2011-09-18 21:32:15
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij