auto motor i sport poleca:

Inny wymiar - Cadillac Escalade

Poleć ten artykuł:

Największy z Cadillaców - Escalade - nie tylko rozmiarem nadwozia i silnika, ale również precyzją prowadzenia słabo pasuje do europejskich realiów.

Cadillac Escalade Zobacz całą galerię

Cztery szerokie pasy ruchu w jednym kierunku ciągną się po horyzont. Po dwóch godzinach jazdy taką drogą ograniczenie prędkości do 75 mil na godzinę, czyli do 120 km/h (!), denerwuje mniej niż fakt, że od blisko 250 km nie wykonałem nawet najmniejszego ruchu kierownicą, bo nie było takiej potrzeby. Ani ostry jak brzytwa układ kierowniczy, ani stabilne zachowanie nadwozia na zakrętach nie są w takich warunkach jazdy do niczego potrzebne. Takie były moje przemyślenia, gdy po raz pierwszy przyszło mi zmierzyć się z motoryzacją w amerykańskim wydaniu. To jest naprawdę inny wymiar niż ten, z którym mamy do czynienia w Europie. Taki samochodowy matrix.

Cadillac Escalade - liczący ponad pięć metrów długości i ponad dwa metry szerokości - w Stanach ginie w tłumie, a na tamtejszych drogach spisywał- by się całkiem nieźle. W naszej rzeczywistości wygląda jak przybysz z innego świata. Na przechodniach wrażenie robią i rozmiary Escalade, i bulgot jego silnika, w którym niemal wszystkiego jest więcej niż w silnikach europejskich samochodów. Pojemnością ponad sześciu litrów można by obdzielić cztery średniej wielkości jednostki napędowe europejskich samochodów, a osiem cylindrów starczyłoby przynajmniej na dwie. Mocy, wynoszącej 409 KM i momentu obrotowego o wartości 565 Nm też wystarczyłoby na cztery silniki.

Za sprawą potężnego motoru, ważący 2,5 tony Escalade, odznacza się jednak zwinnością samochodów, do których w Europie zwykło się dodawać przydomek "sportowe". Na przyspieszenie od 0 do 100 km/h wielki Cadillac potrzebuje tylko 7,1 sekundy. Nic to, że jego prędkość maksymalna wynosi zaledwie 170 km/h, a średnie zużycie paliwa oscyluje wokół 17 l/100 km. Nie popędzany, na trasie potrafi zadowolić się 13 l/100 km.

Niestety, hamulce Escalade nie są nawet przeciętne. Tylko przy zimnych tarczach z prędkości 100 km/h nieobciążony Cadillac był w stanie zatrzymać się na dystansie krótszym niż 50 m. Po obciążeniu auta i rozgrzaniu hamulców droga hamowania ze 100 km/h wydłuża się do 70 metrów.

Za kierownicą potężnego Escalade trudno się zmęczyć nie tylko dlatego, że kierownicę obraca się jednym palcem a przełożenia zmienia sześciostopniowy automat. Niski poziom hałasu we wnętrzu i komfortowo zestrojone zawieszenie oraz obszerne fotele sprawiają, że nawet długa podróż na trasie jest wygodna. W takim aucie jak Escalade system rozrywki DVD dla tylnych siedzeń - z bezprzewodowymi słuchawkami i zdalnym sterowaniem, wart blisko 9100 zł - to wyposażenie jak najbardziej na miejscu; są warunki, żeby z niego korzystać.

Tagi: Cadillac | Escalade | test

Oceń artykuł:

3,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij