auto motor i sport poleca:

Jaguar X-Type - Light-Type

Poleć ten artykuł:

Dziadek miał na imię Mark X, ojcu nadano miano XJ, jego zaś nazwano X-Type - oto najmłodszy w szlachetnym rodzie Jaguara. O dziadku mówiono, że wielkością i ciężarem mógłby konkurować z małym busem. Ojciec to też nie ułomek, dysponujący przy tym sporą mocą. On, choć najdrobniejszy i najsłabszy, musi wykonać tyle pracy, że można by nią obdzielić kilka pokoleń Jaguarów.

Jaguar X-Type Zobacz całą galerię

Nie dość, że najmłodszy, to jeszcze najmniejszy. Ale to jemu przypadła przełomowa rola w całej - niemal 80-letniej - historii Jaguara. Szykuje się wielkie widowisko na miarę meczu reprezentacji Anglii i Niemiec.

Jaguar X-Type jest czymś w rodzaju konia trojańskiego współczesnej motoryzacji. Ta kultowa wręcz marka budzi wielkie emocje i niepokój wśród BMW i Mercedesów, u których nazwa Ford wywołać może co najwyżej pobłażliwy uśmiech. Skoro Mondeo w walce z BMW serii 3 i Mercedesem klasy C z góry skazane jest na niepowodzenie, towar sygnowany znakiem Forda należy obudować czymś, co przestraszy konkurentów albo przynajmniej spędzi im sen z powiek na kilka najbliższych nocy. Dołożyć "Beemce" i "Mercowi" - oto prawdziwe wyzwanie. Chciałbym widzieć minę Andrzeja Smorawińskiego i Guentera Baumgartnera.

Żadnych kompromisów na rzecz współczesnej mody - w stylistyce najmniejszego Jaguara jest zawarta cała historia tej marki. Odwołania do modelu Mark X z lat 60., a także do późniejszej całej serii XJ - zapoczątkowanej w 1968 roku - decydują o wielkiej sile modelu X-Type. Ten samochód można pokochać już za sam wygląd.

Emocje ustępują w chwili zajęcia miejsca w środku. To fakt, że wykończenie deski lakierowanym drewnem jest czymś tak oczywistym w Jaguarze, jak tradycja uroczystych obchodów urodzin królowej matki. Jednak odcień brązu drewna na desce kojarzy mi się z meblościanką ze Swarzędza, a nie z wystrojem angielskiego pubu. Szczęście, że na ten widok bardziej narażony jest pasażer. Kierowca może podziwiać piękno zegarów o zielonym odcieniu, otoczonych chromowaną obwódką.

To, co skruszy najbardziej nawet zatwardziałe serce, znajduje się na środkowym tunelu między fotelami - chromowany drążek zmiany biegów ze skórzaną główką, na wierzchu której znajduje się chromowany krążek z rozwartą paszczą jaguara. Gdyby to jaguar był królem zwierząt, drążek ten powinien mu służyć za berło.

Świetnie wyprofilowany, elektrycznie regulowany fotel zapewnia bardzo dobre podparcie dla ud, bioder i pleców. Równie komfortowe warunki mają zapewnione osoby podróżujące z tyłu - szczególną uwagę zwraca spora głębokość siedziska.

Lekko opadający tył - jakże charakterystyczny dla stylu Jaguara - sprawia, że bagażnik jest dość płytki. Z tego wynika złudzenie, iż pojemność przedziału bagażowego jest mocno ograniczona. Ale okazuje się, że 452 l to więcej niż w BMW i minimalnie mniej niż w Mercedesie.

Ta nieprzeciętna stylistycznie karoseria kryje sprawdzone - by nie powiedzieć pospolite - rozwiązania z Forda Mondeo, od podłogi poczynając, przez skrzyni ę biegów, a na silniku kończąc. Àpropos, fatalnie czuje się facet odpalający Jaguara kluczykiem z taką samą końcówką, której używają kierowcy Fiest, Focusów czy Transitów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 159 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jaguar | X-Type | sedan | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij