auto motor i sport poleca:

Jaguar XF – Nowe szaty króla

Poleć ten artykuł:

Jaguar XF Zobacz całą galerię

Dzięki modelowi XF Jaguar ostatecznie wkracza w XXI wiek. Nowe auto ma być cool i trendy, a nie jak dotychczas - przytulne i klasyczne. Czy w zupełnie nowym "Jagu" czuć zupełnie nowy styl? Raport z jazdy wybitnie ostrą wersją SV8.

Wydarzenie jest podobnej rangi, jak gdyby brytyjska królowa wystąpiła publicznie w ciuszkach w stylu Victorii Beckham, a angielscy policjanci wyszli na patrol w czapkach bejsbolistów - Jaguar prezentując model XF zrywa radykalnie z barokową stylistyką, retro znane z S-Type'a od dzisiaj jest raz na zawsze passé. Pierwsze zdjęcia nowego Jaguara u jednych miłośników marki wywołały szok, u innych pełen zachwyt. Na internetowych forach rozgorzały dyskusje, w których aż kipiało od emocji. Ale Anglia przeżyła już bezboleśnie nie takie epokowe zmiany - na przykład budowę nowego stadionu Wembley. Dlatego zmienione szaty Jaguara zapewne nie zatrzęsą posadami brytyjskiego imperium.

Jeśli zasłonić stylizowany po nowemu emblemat firmy, umieszczony na "okratowanej" osłonie chłodnicy, to mimo że nie od razu da się zgadnąć co to za marka, jedno będzie jasne - konkurent BMW 5 to teraz całkiem ostry zawodnik. Odważne, proste linie nadwozia , smakowite chromowane detale, wąziutkie szczeliny między elementami karoserii i zgrabny tyłeczek, po którym wyraźnie widać, że główny stylista Ian Callum bez zahamowań czerpał z rozwiązań swojego byłego pracodawcy Astona Martina - nawet jeśli zarzeka się, że "każdy milimetr nadwozia XF-a został wymyślony od podstaw".

W teście porównawczym luksusowych kabrioletów, przeprowadzonym przez "auto motor i sport" Jaguar XKR wygrał nawet ze swoim byłym bratem z tego samego koncernu, Astonem - to dobry omen, bo pod niemal pięciometrowej długości nadwoziem Jaguara XF kryje się wiele genów siostrzanego modelu. Ten sam kąt pochylenia szyb przedniej i tylnej to akurat najmniej istotne z podobieństw. Ważniejsze są zawieszenie, silniki V8 i automatyczna skrzynia biegów ZF.

Nowy Jaguar z wyższej klasy średniej ma wielowahaczową oś tylną oraz oś przednią z poprzecznymi wahaczami trójkątnymi; w obydwu wykorzystano aluminium, które pozwala lepiej rozłożyć masy auta. Doświadczeni kierowcy, dotychczas na co dzień korzystający z "uroków" kołyszącego się jak łódź S-Type'a, nie uwierzą, jak neutralnie zachowuje się na zakrętach Jaguar XF. Hydrauliczny układ kierowniczy servotronic niczym przyrząd wysoko precyzyjny utrzymuje opony na idealnej linii zakrętu.

Z BLISKA

Drive Selector Jaguara
Jest to system podobny do iDrive w BMW. Tyle tylko, że za pomocą wysuwającego się elektrycznie z tunelu środkowego pokrętła Drive Selector obsługuje się nie system informacyjny, lecz po raz pierwszy u Jaguara i za pomocą systemu Shift-by-wire, sześciobiegową automatyczną skrzynię biegów ZF 6HP26. Żeby ustalić najbardziej ergonomiczne rozmiary pokrętła, przeprowadzono nawet badania na brytyjskim uniwersytecie Loughborough. Werdykt brzmiał: pięć centymetrów średnicy to najlepsza wielkość. W miejscu zaoszczędzonym na środkowej konsoli zainstalowano trzy duże uchwyty na kubki.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 199 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jaguar | XF | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij