auto motor i sport poleca:

Jaguar XF – dwa światy

Poleć ten artykuł:

Auto o wielu twarzach. Z jednej strony luksus i komfort, z drugiej - znakomite osiągi i superbezpieczne zachowanie na drodze plus megasilny diesel V6. Do teraz nie wiem za co najbardziej podziwiać Jaguara XF. Może za wszystko?

Jaguar XF Zobacz całą galerię

Kupując samochód za ponad 300 tys. zł nikt nie zastanawia się nad tym, ile pieniędzy zostawi na stacji benzynowej podczas tankowania. A powinien! To jest wartość dodana do XF-a z dieslem pod maską. Niewielki apetyt potężnego, 3-litrowego silnika V6 (na trasie można zejść nawet do 6,5 l/100 km!), skonstruowanego przez inżynierów Jaguara, robi nie mniejsze wrażenie niż kultura jego pracy i osiągi. Nie chodzi nawet o suche liczby - 275 KM i 600 Nm, ale o styl w jakim widlasta szóstka "robi swoje". Po upływie zaledwie pół sekundy od startu zatrzymanego wysokoprężna jednostka napędowa potrafi wyprodukować moment obrotowy o wartości pół tysiąca niutonometrów. Nieprawdopodobne, ale możliwe. Wystarczy spojrzeć na wykres momentu obrotowego (str. 66), aby się o tym przekonać. Już przy 1200 obr/min silnik Jaguara dysponuje siłą napędową o wartości 500 Nm.

Skąd w nim ta moc? Z dwóch turbosprężarek, działających w systemie, którego w zestawie z widlastym silnikiem nie ćwiczył jeszcze nikt na świecie. Podczas normalnej jazdy na co dzień, czy nawet w czasie podróżowania autostradą z większą prędkością, działa tylko jedno turbo - większe, z kierownicą o zmiennej geometrii. W tym czasie druga turbosprężarka - mniejsza, o stałej geometrii kierownicy - czuwa i tylko czeka na sygnał do startu. Gdy prędkość obrotowa silnika przekroczy 2800 obr/min, zapala się dla niej zielone światło. Czas reakcji turbiny wynosi jedynie 0,3 s. O turbodziurze czy chwilowym spadku siły napędowej nie ma mowy. Powyżej 2800 obr/min silnik Jaguara rozwija moc tak samo płynnie jak od startu.

Sześciostopniowa przekładnia automatyczna działa tak sprawnie i szybko, że w czasie ostrego rozpędzania XF-a mięśnie szyi nie muszą napracować się, żeby trzymać głowę przy zagłówku. Ona przylega do niego jak przyklejona i ani myśli odrywać się, gdy automat "zapina" kolejne przełożenia. Wszystko dzieje się w takim tempie, że z liczeniem biegów trudno nadążyć. Łatwiej zapanować nad tym, gdy kontrolę nad zmianą biegów przejmie kierowca.

Komfortowa pozycja do dynamicznej jazdy - z nisko usytuowanym fotelem, wyprostowanymi nogami kierowcy i z kierownicą daleko odsuniętą od deski rozdzielczej - zachęca do robienia użytku z łopatek, umieszczonych za kierownicą, i do ręcznej zmiany biegów. Gdy na wyświetlaczu między zegarami pojawia się wielka jedynka, od tej pory wszystko jest w rękach kierowcy. Dosłownie i w przenośni. Na wypadek, gdyby mu od przeciążenia odebrało słuch i nie zarejestrował, że chwilę po wciśnięciu pedału przyspieszenia silnik pracuje już z maksymalnymi obrotami i bieg należałoby zmienić na wyższy, powyżej 4200 obr/min kolor wyświetlanej cyfry zmienia się z białego na pomarańczowy. Nie trzeba słuchać silnika, nie trzeba nawet obserwować obrotomierza, wystarczy skoncentrować się na drodze i jedynie kątem oka śledzić wskazanie wyświetlacza.

Efekty specjalne na miarę Oscara

Pulsujący ostrą czerwienią i w rytmie bicia serca przycisk startera, wysuwane pokrętło do obsługi automatycznej skrzyni biegów czy nawiewy klimatyzacji, które można obrócić, żeby zlikwidować dopływ powietrza na twarz i delektować się widokiem deski rozdzielczej bez szpetnych dziur - taki spektakl można sobie zafundować przy każdym wejściu do Jaguara XF.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 199 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jaguar | XF | sedan | test

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij