auto motor i sport poleca:

Jaguar XJ – AristoCAT

Poleć ten artykuł:

XJ już dawno powinien pojawić się w nowym wydaniu. I oto jest - z zewnątrz nie do poznania. Czy pozostał typowym Jaguarem?

Jaguar, XJ Zobacz całą galerię

We wnętrzu auta klubowa atmosfera - matowo polerowane drewno, chrom oraz powierzchnie pokryte fortepianowym lakierem otaczają pasażerów jak przytulny kokon. Z głośników dobiega cicha muzyka, silnika nie słychać wcale, nie czuć żadnych drgań. A mimo to V6 pracuje, co widać po wskazówce obrotomierza. W pewnym sensie czujemy się jak w oku cyklonu - dookoła zgiełk ruchu ulicznego, a w środku Jaguara XJ cisza i spokój.

W jego stylowym wnętrzu jest miejsce dla czterech podróżnych, którzy mogą się wygodnie rozsiąść na komfortowych fotelach. Tak jak XJ poprzedniej generacji, model ten otacza swoich pasażerów jakąś niemal intymną bliskością, nie narzucając się przy tym. Dopasowuje się do nich jak garnitur szyty na miarę i podkreślający figurę właściciela, sprawia, że kierowca zapomina jak duży z zewnątrz jest ten samochód. Przy tym wszystkim luksusowa limuzyna z trzylitrowym silnikiem V6 (cena: 381 376 zł) rozpieszcza bogatym wyposażeniem (adaptacyjne zawieszenie, nawigacja, rozsuwany dach, biksenonowe reflektory) i urodą nadwozia zupełnie inną od tej, jaką prezentują raczej konserwatywnie stylizowane niemieckie samochody tej klasy.

Nadzwyczaj opływowe kształty nadwozia zdradzają, że w przypadku XJ znacznie bardziej liczy się prezencja niż tak banalne sprawy, jak wielkość wnętrza, czy jego jak największa funkcjonalność. Pod tym względem pozostaje wierny tradycji swoich przodków i dokonuje jednocześnie wielkiej sztuki - wygląda całkowicie świeżo, a jednak ma cechy typowe dla Jaguarów. W zasadzie to samo dotyczy wnętrza, chociaż akurat skórzana tapicerka siedzeń nie za bardzo dorównuje jakością wspaniale wykończonemu drewnu. Skóra na fotelach jest tak wyprawiona, że prawie nie wygląda na produkt naturalny, również w dotyku nie pozwala poczuć, że jest wytworem przyrody. Na środkowej części kierownicy widać na niej ponadto niezbyt urodziwe fałdy, które z luksusem na pewno nie mają nic wspólnego.

Oczywiste jednak, że XJ to samochód z bardzo wysokiej półki, zwłaszcza sposób pracy silnika nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. W czasie postoju po delikatnym dudnieniu ledwie można poznać, że mamy do czynienia z dieslem, ale gdy tylko auto ruszy z miejsca, odgłos pracy V-szóstki gdzieś się ulatnia. Oczywiście nie dlatego, żeby miały go zagłuszać szumy toczenia opon, odgłos pracy zawieszenia czy szum wiatru. Nic z tych rzeczy, wszystkie te odgłosy utrzymują się na bardzo niskim poziomie. W przeciwieństwie do siły, z jaką jednostka napędowa rozpędza Jaguara. A trzeba pamiętać, że mimo iż nadwozie wykonano z aluminium, nowy XJ waży 1,9 tony. Dopiero powyżej prędkości 200 km/h następuje odpływ potężnej fali momentu napędowego.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 448 900 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jaguar | XJ | test

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij