auto motor i sport poleca:

Jedzie nowe – Mazda 6

Poleć ten artykuł:

Większa, lżejsza i bardziej elegancka - Mazdą 6 drugiej generacji jeździliśmy na torze wyścigowym jeszcze przed jej rynkową premierą.

Mazda 6 Zobacz całą galerię

Mazda 6 pierwszej generacji pojawiła się na rynku w 2001 roku. Wyróżniała się odważnym wzornictwem, jakością wykonania oraz sportowym charakterem. Także pod względem rozwiązań technicznych "szóstka" nie rozczarowywała swoich właścicieli.

Nowa Mazda 6 to atrakcyjny samochód o sportowym zacięciu. Jego przód przywołuje na myśl drapieżne zwierzę, a wrażenie to podkreśla cała sylwetka. Tył wyróżnia się podwójnym, lecz konwencjonalnym w kształcie wydechem oraz nowoczesnymi lampami diodowymi LED, które stają się nieodłącznym elementem wszystkich współczesnych samochodów.

Pomimo że Mazda 6 jest technicznie wysoce zaawansowana, wcale nie przybrała na wadze - nowe wcielenie Mazdy 6 jest o 35 kg lżejsze od swojego poprzednika. Co więcej, wszystkie zewnętrzne elementy samochodu zoptymalizowano pod kątem zmniejszenia oporu powietrza, w wyniku czego jego współczynnik Cx wynosi jedynie 0,27. Szkielet nadwozia wykonano z wysokogatunkowej stali, co dało większą sztywność skrętną.

Dla europejskich klientów przygotowano wiele systemów aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa. Nową Mazdę 6 można szybko zatrzymać, dzięki większym hamulcom tarczowym, z przodu chłodzonych powietrzem. W każdym egzemplarzu klienci znajdą ABS, EBD, DCS oraz TCS. Bardzo interesującym rozwiązaniem są składające się pedały hamulca i sprzęgła, które zmniejszają ryzyko urazu przy zderzeniu czołowym.

Pod maską Mazdy 6 znajdziemy m.in. 2,5-litrowy silnik, który zastąpił jednostkę 2,3-litrową. Ta nowa konstrukcja wytwarza maksymalną moc 170 KM przy 6000 obr/min i maksymalny moment obrotowy 226 Nm. Pracuje równiej niż poprzedni silnik, dzięki sztywnemu korpusowi, mocniejszemu wałowi korbowemu, zastosowaniu tłumików drgań m.in. w kole zamachowym. Jego efektywność zwiększają układ rozrządu ze zmiennymi fazami zaworów ssących S-VT oraz układ dolotowy o zmiennych parametrach VIS. Silnik współpracuje z mechaniczną skrzynią biegów o sześciu przełożeniach i zużywa 8,1 l paliwa na 100 km. Inną benzynową jednostką w ofercie jest silnik 1.8, który wytwarza 120 KM, a jego maksymalny moment obrotowy wynosi 165 Nm. Ten silnik łączony jestz 5-biegową skrzynią mechaniczną. Do wyboru jest też jednostka benzynowa o pojemności 2,0 l, która może współpracować z 6-biegową skrzynią mechaniczną lub 5-przełożeniowym automatem. Ten silnik rozwija 147 KM mocy przy 6500 obr/min. Samochód oferowany jest także z 2-litrowym dieslem (z wtryskiem typu common-rail) i z filtrem cząstek sta- łych - jednostka ta osiąga moc 140 KM przy 3500 obr/min.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 700 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda 6 | raport | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij