auto motor i sport poleca:

Jeep Renegade – Studio elektron

Poleć ten artykuł:

Jeep Renegade Zobacz całą galerię

Jedno podwozie, jeden silnik na prąd, trzy meleksy. Jeep Renegade i jego kuzyni spod znaków Chryslera i Dodge'a jako modele koncepcyjne na razie są oderwane od rzeczywistości. Ale kto wie, co przyniesie jutro?

Czasy coraz bardziej takie, że bez prądu ani rusz. A także bez odzysku traconej energii, recyklingu, ekotworzyw czy modułowych konstrukcji, pozwalających silniki, układy napędowe, akumulatory itp. łączyć na różne sposoby. Przydatność woltów i amperów nie tylko do oświetlenia wnętrza dostrzegają kolejni producenci. Za jednym zamachem aż trzy pomysły na minivana, "sportowego" coupé-kombi i niedużego SUV-a proponuje Chrysler.

Chrysler ecoVoyager, Dodge ZEO i Jeep Renegade dzielą podwozie i napęd elektryczny, ale w każdym wypadku w nieco innej aranżacji. Chrysler ubiera się w komfort, Dodge celuje w tzw. sport, a najbardziej nietypowy jest Jeep, który bardzo chce udowodnić, że terenówka - a w każdym razie porządny SUV - też może być na prąd.

Renegade to mały, dwumiejscowy SUV w stylu buggy. Typowo dla Jeepa, dzięki kilku charakterystycznym elementom, stylizacji nadwozia nie da się z niczym pomylić. Krótkie (niecałe 3,9 m) nadwozie ma ogromny rozstaw osi (blisko 2,6 m) i siedzi na 20-calowych kołach z oponami o rozmiarze 235/65. Proporcje są więc mocno "koncepcyjne", a mały Jeep sprawia wrażenie, jakby potrafił przyklejać się nawet do pionowych podjazdów. Auto ma otwarte nadwozie, z pozbawioną ramki, przyciętą przednią szybą oraz pokaźnym pałąkiem bezpieczeństwa. Dachu nie przewidziano.

Wycięcia w drzwiach mają podkreślać lekką konstrukcję nadwozia. Za siedzeniami spoczywa para jak najbardziej niekoncepcyjnych, realnych skuterów wodnych. Gustownie pomalowane na kolor nadwozia są oczywiście napędzane w jedynie słuszny sposób - elektrycznie.

Renegade ma aluminiową konstrukcję, a większość materiałów wykończeniowych ma czynnik "eko" podkręcony do maksimum. Są albo "czyste" w produkcji, albo łatwe do powtórnego przetworzenia, a w wielu wypadkach jedno i drugie. Konstrukcję deski rozdzielczej uproszczono, pozbawiając ją np. okablowania. Poszczególne elementy, jak tablica przyrządów czy zamontowany na środku panel obsługi, są podłączane na zasadzie "plug and play".

Obecnie żadna marka rodziny Chryslera nie ma w ofercie modelu z elektryką w układzie napędowym (w tym roku dopiero mają pojawić się w Stanach hybrydowe Dodge Durango i Chrysler Aspen). Renegade i spółka mają więc pokazać, że koncern jest silny, zwarty i gotowy i że z elektrycznym błyskiem w oku wybiega w przyszłość. I to od razu z pomysłem w kilku wersjach - architektura podwozia modeli koncepcyjnych pozwala bowiem na zastosowanie kilku rodzajów napędu.

Z ELEKTROWNIĄ NA POKŁADZIE

Podobnie jak Renegade, dla zwiększenia zasięgu ecoVoyager wykorzystuje dodatkowe źródło mocy. W tym wypadku jest to ogniwo paliwowe, umieszczone pod podłogą kabiny pasażerskiej, tuż przed tylną osią. Dzięki swojej "pokładowej elektrowni" Chrysler potrafi pokonać blisko 500 km, wydmuchując w świat jedynie parę wodną. Silnik elektryczny (taki sam jak w Dodge'u i Jeepie) tym razem napędza przednie koła.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 110 700 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jeep | Renegade | SUV | raport | test

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij