auto motor i sport poleca:

Jeep Wrangler Rubicon - Gdzie diabeł nie może...

Poleć ten artykuł:

Są dżipy i jest Jeep. Są też wymuskane bulwarówki i jest Wrangler. Są w końcu terenowe szlaki czy bezdroża i jest Rubicon Trail. Nie ma się co dziwić, że w końcu światło dzienne ujrzał Jeep Wrangler Rubicon.

Jeep Wrangler Rubicon Zobacz całą galerię

auto motor i sport 4/2004

Rubicon Trail znaczy dla miłośników aut terenowych tyle samo, co dla fanów rocka The Rolling Stones. Po prostu, legenda. Szlak ten przebiega na granicy stanów Kalifornia i Nevada. Dawniej wędrowali nim Indianie pokonując górskie pasmo Sierra Nevada. Dzisiaj przemierzają go śmiałkowie w Jeepach. Od 1953 r. przez Rubicon Trail wiedzie mordercza dla aut i niezwykle wymagająca dla kierowców trasa dorocznego zlotu Jeep Jamboree. Tam też testuje się wszystkie nowe modele Jeepa.

Do długiego, bliskiego i trwałego związku Jeepa z Rubicon Trail nawiązuje limitowana odmiana Wranglera o przydomku właśnie Rubicon. Swój debiut święciła ona w 2003 r. na salonie samochodowym we Frankfurcie. Od zwykłego Wranglera Rubicon różni się nie tylko sporymi plastikowymi nakładkami na nadkolach i napisami Rubicon na pokrywie silnika, ale przede wszystkim tym czego nie widać.

Rubicon to Wrangler cięż- kiego kalibru - wzmocniony już przez fabrykę tak, jak niektóre auta terenowe dopiero po specjalnych modyfikacjach. Wyposażono go w reduktor o przełożeniu 4:1, półosie napędowe z przodu i z tyłu oraz wał napędowy - przeznaczone do zadań specjalnych, wymagających podwyższonej wytrzymałości, czyli do tzw. heavy duty. Do tego dochodzą blokady obu mechanizmów różnicowych, z możliwością aktywowania ich przez kierowcę w czasie jazdy z załączonym reduktorem - pod warunkiem że prędkość jazdy nie przekracza 16 km/h. Dwustopniowy włącznik blokad, umieszczony na konsoli środkowej, umożliwia zblokowanie tylnego mostu przy jednoczesnym aktywowaniu lub dezaktywowaniu blokady przedniego mechanizmu różnicowego. Wszystko po to, aby w czasie jazdy w terenie autem łatwiej się manewrowało.

Standardowo Rubicon jest też wyposażony w potężne koła o średnicy zewnętrznej aż 31 cali; do tego opony z tzw. agresywnym bieżnikiem - idealnym na teren błotno-mułowaty. Nie ma się zatem co dziwić, że w zimie producent dopuszcza wykorzystanie Wranglera Rubicona jako... pługa, o czym obszernie informuje w instrukcji obsługi.

Ruszamy w teren. Znaleźć przeszkody godne Rubicona bez "spuszczania" go do kamieniołomu nie jest łatwo. Z byle łąką, do tego zmarzniętą, auto radzi sobie tak, jak buldożer z domkiem z kart. Wyposażony w seryjne opony, Rubicon bez problemu pokonuje płaski, ale naje żony wertepami i kałużami teren - zdawałoby się nieprzejezdny; daje sobie radę bez trudu nawet przy napędzie na tylko jedną oś. Szok. Szukamy dalej.

Na horyzoncie widać całkiem spory nasyp kolejowy. Teraz on będzie naszym celem. Okazuje się jednak, że kąt natarcia (i nie tylko), który dla Rubicona wynosi aż 45 stopni to zbyt mało, aby poradzić sobie z niemal pionową przeszkodą o wysokości kilku metrów. Jednak są jakieś granice. Nawet dla Wranglera Rubicona.

Nie rezygnujemy i jedziemy kilkaset metrów wzdłuż nasypu, który powoli staje się coraz niższy i coraz bardziej łagodny. W końcu udaje się go pokonać. Powoli, z niewielkiego rozpędu, z załączonym napędem na cztery "łapy". Włączona przekładnia redukcyjna nie pozwala zresztą na osiągnięcie zawrotnych szybkości. Ale nie o bicie rekordów przecież chodzi. Liczy się cel. Przypominam sobie lekcję Jacky Ickxa na pustyni w Maroku: "Zapomnijcie o tym, co już umiecie za kierownicą. Tu nie ma dróg, a co dopiero autostrad. W terenie im wolniej, tym szybciej". Święte słowa!

Ani szyny kolejowe, ani nawet betonowe podkłady nie są dla Rubicona żadną przeszkodą. Na prześwit, który wynosi 26 cm w ogóle trudno znaleźć jakiegoś haka. Chyba że stromy nasyp.

Po drugiej stronie torów, testowanego Wranglera Rubicona czekało zupełnie nowe wyzwanie. Najpierw przeprawa przez całkiem spory strumyk, żeby nie powiedzieć rzeczkę, potem zmagania w starej piaskowni.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 188 500 PLN
Dostępne nadwozia: suv-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jeep | Wrangler | Rubicon | raport | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij