auto motor i sport poleca:

Kia Cerato - Zdziwisz się

Poleć ten artykuł:

Nie ma już chyba producenta, który nie obserwowałby z obawą poczynań Kii. Jedno po drugim, Kia prezentuje auta, jakich jeszcze niedawno nikt się nie spodziewał. Kolej na, najważniejsze w Europie, kompakty. W teście Cerato 2.0 CRDi.

Kia Cerato Zobacz całą galerię

auto motor i sport 11/2004

Stylizacja spokojna, neutralna, stworzona na podobnej zasadzie, na jakiej taśmowo są stylizowane sprzęty gospodarstwa domowego. Nie widać takiego pomysłu i śmiałości, jakimi Kia zaskakiwała w wypadku modeli Sorento i Picanto. Ślady odwagi widać jeszcze po bokach auta, gdzie od wybrzuszonych błotników zaczynają swój bieg wyraźnie zaznaczone przetłoczenia boczne. W części przedniej - coś dziwacznego: jakaś fascynacja wlotami powietrza najróżniejszej maści. Wydaje się, że są one wszędzie, co wygląda tak, jakby brakowało niektórych zaślepek.

Wygląd banalny? Owszem tak. Zachwytu nie budzi, ale Cerato jest tu w niezłym towarzystwie np. Mitsubishi Lancera czy Hondy Civic. A w tej klasie aut klienci raczej nie szukają symboli statusu, co raczej potwierdza wielka popularność przystępnej cenowo Octavii i dosyć mizerna sprzedaż drogich Golfa i Astry.

Ważniejsze jest to, że Cerato nareszcie łamie stary jak świat stereotyp. Oto pierwsze koreańskie auto tej klasy, w którym jakość wykonania, odgłos działania zamków, zatrzaskiwania drzwi, tworzywa oraz ich faktura, sposób załączania biegów, działanie przełączników, sposób wybierania nierówności, odgłosy pracy zawieszenia - słowem wszystko to, co kierowca widzi i słyszy oraz czego dotyka - nie sprawiają już wrażenia taniochy. Wrażenia, że wszystko jest dokładnie takie jak sugeruje cena auta, i że nawet jeśli nic nie trzeszczało, to nie zdziwiłbyś się, gdyby za chwilę zaczęło. Cerato jest całkowicie wolny od tego "syndromu Tico", jest nawet lepszy niż młodszy brat Corvetty - Chevy Lacetti.

Wnętrze Cerato jest przejrzyste, funkcjonalne i bardzo dobrze zmontowane. Typowe udogodnienia znajdują się tam gdzie trzeba. Tworzywa o przyjemnych odcieniach, kontrastowo zestawione. Górna część deski rozdzielczej nie jest już twarda jak kamień, miękkim tworzywem wyłożono drzwi, chociaż tu akurat przypomina ceratę. Ogólna jakość tworzyw, tkanin i wykonania okazuje się zaskakująco wysoka. Nie jest to może jeszcze poziom Golfa, Astry i nowego Focusa, może nawet nie Corolli, ale w konfrontacji z pozostałymi producentami Kia nie musi się z niczego tłumaczyć.

Pod względem wymiarów nadwozia Cerato to typowy 4,5- metrowy sedan, przedstawiciel segmentu C, ze sporym, ponad 2,6-metrowym rozstawem osi. Stosunek wymiarów zewnętrznych do przestronności kabiny pasażerskiej i pojemności bagażnika jest jednak taki, że nie powstydziłby się go żaden europejski ani japoński producent. Kierowca i pasażer mają sporo miejsca i zaskakująco wygodne fotele o niezłym zakresie regulacji (niestety, możliwość regulacji fotela kierowcy na wysokość jest dostępna tylko w droższych wersjach). Z tyłu bez specjalnych wyrzeczeń mogą podróżować trzy osoby, każda trzymana przez trzypunktowy pas (brakuje jedynie środkowego zagłówka). Oparcie kanapy - dzielone i składane, niezależnie od wersji. Na deser niemal 540-litrowy bagażnik, w tej klasie ustępujący tylko absolutnemu rekordziście z nowej Octavii. To wszystko brzmi zbyt pięknie, żeby miało być prawdziwe? Ale tak właśnie jest.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Kia | Cerato | sedan | test

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij