auto motor i sport poleca:

Kia Optima – test

Poleć ten artykuł:

Czas na przetasowania w segmencie D. Niektórzy mówią, że wybierając nowe auto najpierw "kupuje się" je oczami, a potem wynajduje merytoryczne powody, które usprawiedliwiałyby wybór. Kia Optima łatwo wpada w oko i dostarcza wielu argumentów, żeby ją kupić.

Kia Optima Zobacz całą galerię

Na co zwracamy uwagę szukając nowego auta? Na cenę, osiągi, pojemność bagażnika, renomę marki, wyniki w rankingach niezawodności... Ale chyba nikt nie zaczyna analizować możliwości zakupu konkretnego modelu, jeżeli wcześniej nie zaakceptuje jego wyglądu. Czy mało ekscytujący Passat, czy fascynująca Alfa 159 - mają w sobie to coś, co urzekło ich właścicieli. To coś dla wielu będzie miała też Kia Optima. Rzadko które auto z naszego testowego parku robiło tyle zamieszania na ulicy. Przechodnie odwracali głowy, robili zdjęcia aparatami w telefonach, a inni kierowcy podpytywali na stacjach paliw, co to za Kia i dlaczego u nas nie sprzedaje się takich ładnych modeli. Efekt pracy Petera Schreyera może zachwycać. Smukła, elegancka sylwetka pojazdu nie przypomina żadnego z konkurentów, poszerzenie karoserii poniżej linii szyb dodaje autu muskulatury, a skośne oczy - charakteru. To wystarczy, by wpisać Optimę na listę "chcę to" - teraz wypada tylko znaleźć racjonalne powody tego wyboru.

Pierwszym, nie licząc zazdrosnych spojrzeń sąsiadów, może być obszerna i wygodna kabina limuzyny Kii, do której wygodnie wsiada się przez szeroko otwierane drzwi. Dzięki niemal 2,8-metrowemu rozstawowi osi nikomu nie będzie ciasno, a porządne, miękkie materiały i staranne wykonanie podkreślają, że Kia ma ambicję, by walczyć z najlepszymi w swojej klasie. Wszystko jest gdzie trzeba - co ma być pod ręką jest pod ręką, co ma być czytelne jest czytelne, a co jest rzadziej używane, nie narzuca się. Fotele są całkiem wygodne i nawet długa podróż nie sponiewiera kręgosłupów pasażerom. Z tyłu, ani tym bardziej z przodu, nikt nie będzie narzekał na niewystarczającą ilość miejsca na nogi czy głowę. Elektrycznie sterowany fotel kierowcy po wyłączeniu silnika automatycznie odjeżdża do tyłu, co ułatwia wysiadanie, i wraca do poprzedniej pozycji przy ponownym zajęciu miejsca za kierownicą i naciśnięciu przycisku Start. Widoczność z miejsca kierowcy jest bez zarzutu, jedyną poważną przeszkodą są szerokie tylne słupki. W podstawowej wersji (nazwanej M) - wycenionej na niecałe 88 000 zł - trzeba dopłacić za czujniki parkowania 1000 zł, ale poza tym, Optima jest sensownie wyposażona: ma kompletne opoduszkowanie, z bocznymi airbagami na tylnej kanapie włącznie, dwustrefową klimatyzację, obszytą skórą, wielofunkcyjną kierownicę, tempomat, czy zestaw głośnomówiący Bluetooth. W wersji najbogatszej (XL), za niecałe 113 tysięcy złotych, dostajemy mnóstwo "gadżetów", których w tym budżecie próżno szukać u konkurencji, m.in. skórzaną tapicerkę, fabryczną nawigację, czujniki parkowania z przodu i z tyłu, kamerę cofania, asystenta parkowania, a nawet układ LKAS (line keeping assist system) pomagający w utrzymaniu auta na pasie ruchu. I to nie za pomocą jedynie ostrzegawczego sygnału dźwiękowego, ale poprzez korekcyjny ruch kierownicą. Sprawdziliśmy - Optima dzięki niemu jedzie jak po szynach i potrafi sama pokonywać łuki drogi.

Jeśli "zatrzaśniesz się" w bagażniku, możesz skorzystać z PRZYCISKU DO OTWIERANIA KLAPY BAGAŻNIKA Z JEGO WNĘTRZA, szarpnąć CIĘGNO DO SKŁADANIA OPARCIA TYLNEJ KANAPY albo liczyć, że ktoś zwróci uwagę na klapkę wlewu paliwa, którą
awaryjnie otworzysz RĄCZKĄ w ściance bagażnika. Optima zdecydowanie nie jest autem dla porywacza.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Kia | Optima | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij