auto motor i sport poleca:

Kia Sportage, Peugeot 308 SW, Golf Sportsvan: Na trzy sposoby

Poleć ten artykuł:

Zbliżone ceny wersji podstawowych, podobne cechy, identyczne przeznaczenie, ale różne rodzaje nadwozi – czyli Kia Sportage, Peugeot 308 SW i VW Golf Sportsvan w porównaniu.  

Porównanie Kia Sportage, Peugeot 308 SW, Golf Sportsvan Zobacz całą galerię

Słowem wstępu krótko: Kia – ze swoim crossoverem trafia w rynkową dziesiątkę, Peugeot – mocno wierzy w kombi, VW zaś – uważa, że Golf o podniesionym suficie to jest to.

Kia Sportage – bestseller
Na śniadanie crossover, czyli w dzisiejszych czasach typ samochodu już chyba bardziej oczywisty od tych klasycznych. Częstotliwość, z jaką Kia Sportage gości na naszych stronach jest chyba proporcjonalna to tego jak wielkim jest bestsellerem. Tak samo jak w wypadku każdego auta o wyrazistej stylizacji, o SUV-ie/crossoverze Kii można powiedzieć dużo, od „odważnej, nietuzinkowej, pełnej ciekawych detali” po „przerysowaną, miejscami choinkową” – zależnie od własnego gustu. Ale jeśli jakimś wyznacznikiem ma być popularność auta, to fakt jest taki, że wygląd Kii jest jednym z jej największych atutów.

Jak każdy crossover tej klasy, pod każdym względem praktycznym Sportage jest tak naprawdę kompaktem, tyle że wyżej zawieszonym. Przestronność kabiny jest jak z kompaktu, podobnie możliwości ładunkowe, jak z kompaktu są wyposażenie i ogólny poziom komfortu. Plus wyższa pozycja kierowcy – jeden z największych atutów crossoverów – dająca większe poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że „widzę więcej”. Jednak o sile Kii decyduje w głównej mierze cena. W ofercie jest pięć wersji silnikowych (dwie benzynowe i trzy turbodiesle) o mocach od 135 do 184 KM, do tego cztery poziomy wyposażenia, a topowe odmiany mają napęd na cztery koła.

Jeśli ktoś zna wady VW Sportsvana, prosimy o kontakt.

Świat Sportage’a zaczyna się od benzynowego silnika 1.6 i ceny 70 tys. zł, a za te pieniądze nie ma drugiego modelu tego rodzaju. Jeśli dołożyć kilka drobiazgów, to za 75-80 tysięcy zł można mieć egzemplarz, który, owszem, nie będzie grzeszył pokładami dynamiki, ale będzie wyposażony porównywalnie do znacznie droższych modeli i swoją rolę spełni w każdych warunkach. Oferta rozciąga się aż po turbodiesla 2.0 CRDi z napędem 4WD i automatyczną przekładnią – jak egzemplarz na zdjęciach – w tym wypadku zbliżamy się już jednak do poziomu 130 tys. zł.

Być może największą słabością crossovera Kii jest jego przeciętność na drodze. Stabilna i przewidywalna, Sportage jest jednak ociężała we wszystkim co robi. Skręt, hamowanie, zmiana kierunku jazdy – Kia sprawia wrażenie, jakby każdą rzecz robiła jak dopiero co wyrwana z głębokiej drzemki. Przy spokojnej jeździe komfort jest dobry (tylko tyle: dobry), przy dynamicznej zaś chwilami kontakt kół z nawierzchnią jest gorszy niż powinien być. Jednak jako pakiet cech – rodzaj samochodu, wielkość, cena oraz słynna długa gwarancja Kii – Sportage jest trudna do pobicia.

Golf Sportsvan – sportpudełko
Sportkombi, Sportcoupé, Sportwagon – kiedy już się wydawało, że maniera nazywania aut, które sportu nawet przez mgłę nie widziały, jako „sportcośtam”, odeszła w niepamięć, Volkswagen wytacza swojego Golfa Sportsvana.

Skonstruowany na tej słynnej płycie podłogowej, na której za chwilę będzie się opierał cały świat od Polo aż po Passata, z ekipą Skód, Seatów i mniejszych modeli Audi do towarzystwa, Golf Sportcośtam to najnowszy dodatek do oferty Volkswagena. W istocie jest to po prostu Golf plus 12,5 cm wysokości nadwozia i 5 cm rozstawu osi. I kiedy idzie o nasączenie nadwozia cechami praktycznymi, robi to dużą różnicę. A Sportsvan to samochód bardzo prosty – i w tym leży jego siła. Spośród aut o podobnej wielkości być może nawet Skoda Octavia kombi nie jest tak dopracowana jak on, kiedy idzie o funkcjonalność.


Naszym zdaniem

Roman Popkiewicz - redaktor „auto motor i sport”
Naszym cichym faworytem był Peugeot – przez przekorę, że auta z klasycznym nadwoziem wciąż mogą oprzeć się modzie na crossovery. I mogą – na co dzień 308 SW jest lepszy niż Kia Sportage. Zaskoczył nas natomiast Sportsvan, będący de facto następcą Golfa Plus. Tamten model nie wypalił, ten za to jest znacznie bardziej przekonujący.

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 990 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: porównanie | Kia Sportage | Peugeot 308 | 308 SW | VW Golf | Golf Sportsvan

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij