auto motor i sport poleca:

Klasyka gatunku

Poleć ten artykuł:

Jeep nie ma być komfortowy, tylko wjeżdżać, gdzie inni nie potrafią. Nowy Wrangler załatwia obydwie te sprawy naraz.

Jeep Wrangler Zobacz całą galerię

Nawet najbardziej tradycyjna z terenówek musi zmieniać się z biegiem lat, by zamiast przydomka "klasyczny" nie zyskać ksywki "przestarzały". Jeep umiejętnie dozuje nowości, nie epatując co i rusz face liftingami - z nową klamką, czy ozdobną listwą w roli głównej. Amerykańska marka kroczy przez historię niespiesznie, ale konsekwentnie, przez co stała się synonimem samochodu terenowego, który potrafi wjechać wszędzie. To ważna cecha, bo różnych crossoverów, SUV-ów i innych pseudoterenówek namnożyło się w ostatnich latach bez liku. A Jeep pozostaje jeepem i każdy wie od razu, że tu nie ma mowy o żadnych przebierankach.

Nadal ma do bólu kanciaste nadwozie. Coś niecoś o aerodynamice konstruktorzy chyba jednak słyszeli, bo ogromna przednia szyba jest lekko wygięta, co ma sprzyjać łagodniejszemu opływowi powietrza - mimo to, współczynnik Cx wynosi 0,49, czyli jest taki, jaki miałaby trzydrzwiowa szafa, gdyby umiała jeździć. Okrągłe reflektory nie zmieniły się od czasów, gdy praprzodek Wranglera bił się na frontach wojny, i to bynajmniej nie irackiej. Wystające na zewnątrz toporne zawiasy to nie stylistyczny gadżecik mający pokazać "jaki jestem po męsku nieokrzesany", ale konieczność, jeśli się chce zdjąć drzwi i powalczyć sam na sam z przyrodą. Zaczepy na masce silnika zdradzają, że w nowym Wranglerze, jak w starym, przednią szybę wraz z ramą można położyć na masce. Gdy zdarzy się, że przez tak rozebrane nadwozie przepłynie rzeka (głębokość brodzenia 482 mm) - też nie ma problemu: wodę z wnętrza można spuścić otworami znajdującymi się pod każdym z foteli.

To jednak tylko szczegóły. Najważniejsze, że w nowym Wranglerze nie zmieniło się to, dzięki czemu skutecznie - jak czołg, choć z o wiele większą finezją - potrafi wjeżdżać w tereny nieprzejezdne. Nadal ma sztywne osie, które pozwalają mu trzymać się podłoża wszystkimi czterema kołami. Nie zmieniony pozostał dołączany napęd 4x4 - wystarczy ustawić wajch ę na konsoli środkowej w pozycję 4, by do zapasów z błotem, piachem czy kamieniami wzięło się każde z kół.

Z grubsza, tyle w nowym Wranglerze starego. A jakie zmiany? Rewolucyjne. Na przykład czterodrzwiowe nadwozie. Wersja Unlimited ma rozstaw osi zwiększony w stosunku do dwudrzwiowego Wranglera o 52 cm (do 2,94 m), zmieścić się do niej może pięć osób, i to bez przeciskania, bo tylne drzwi są prostokątne i szerokie jak odrzwia karety. Jak w jakimś, za prze-proszeniem, SUV-ie tylną kanapę można składać w proporcji 40/60 na płasko, przez co miejsca na bagaż jest aż nadto. W stanie "na spocznij" przedział bagażowy Wranglera Unlimited ma pojemność 1315 l, a może mieć 2324, gdy poskładać fotele.

We wnętrzu panuje plastikowa elegancja, która ubłoconego i przemoczonego trapera może zrazu onieśmielić, a elektrycznie regulowany fotel kierowcy czy takoż opuszczane szyby - wręcz wprawić w popłoch. Co najmniej zdziwienie budzą nigdy dotąd we Wranglerze niewidziane przyciski na konsoli. Na przykład ten uruchamiający ESP! Ale bez obaw - gdy tylko kierowca wybierze przełożenia terenowe układ się wyłącza, bo wszak w terenie i poślizg, i blokujące się koła mogą się przydać. Wrangler w wersji Rubicon może być też wyposażony w załączane elektrycznie blokady mechanizmu różnicowego przedniej i tylnej osi oraz w dezaktywowany za przyciśnięciem guzika stabilizator osi przedniej. To wynalazek, który nowemu Jeepowi przydaje się na asfalcie, ale Wrangler to głównie mistrz czołgania się w terenie - tu każde koło chce mieć wolność uginania się wedle własnych potrzeb.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 188 500 PLN
Dostępne nadwozia: suv-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Jeep | Wrangler | terenówka | test | Roman Skąpski |

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij